Slovan odsúdil kroky rakúskej strany voči fanúšikom: Oficiálne stanovisko klubu

Sektor hostí na štadióne vo ViedniSektor hostí na štadióne vo Viedni Zdroj: športky

BRATISLAVA - Vedenie slovenského futbalového klubu Slovan Bratislava odsúdilo kroky rakúskej strany voči svojim fanúšikom počas štvrtkovej odvety 3. predkola Európskej ligy vo Viedni. Viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml. zvažuje aj možné právne kroky voči konaniu rakúskej strany. Klub to uviedol v stanovisku, ktoré publikoval na svojej internetovej stránke:

Klub zabezpečil špeciálny vlak, ktorý by majoritnú časť fanúšikov vysadil na stanici Wien - Hütteldorf, vzdialenej približne 400 metrov od miesta konania zápasu. Súčasťou vlakovej výpravy mali byť členovia usporiadateľskej služby i zástupcovia klubu. Klub túto alternatívu vyhodnotil z hľadiska bezpečnosti a plynulej organizácie presunu fanúšikov aj po porade s odborníkmi za jednoznačne najvhodnejšiu.

Rakúska polícia len tri dni pred výkopom rozhodla o zrušení špeciálneho vlaku v čase, keď bolo predaných viac než 700 vstupeniek. Myslíme si, že toto rozhodnutie výrazne ovplyvnilo proces, vďaka ktorému mal byť zabezpečený bezproblémový presun fanúšikov na štadión. Je potrebné dodať, že medzi fanúšikmi boli starší ľudia, ženy či mladiství. Sme presvedčení, že pokiaľ by špeciálny vlak nebol zrušený, tak by k problémom ani nemuselo dôjsť.

Následná individuálna preprava bola výrazne ovplyvnená kontrolami a reštrikciami zo strany rakúskej polície, a to ako na hraniciach, tak aj v samotnej Viedni. Výsledkom týchto opatrení bolo, že zhruba polovica fanúšikov, ktorí vycestovali, sa napriek zakúpeným a platným vstupenkám nedostala na zápas.

Je nám veľmi ľúto, že v tejto skupine sa nachádzala drvivá väčšina fanúšikov, ktorých jediným cieľom bolo slušne a športovo podporiť Slovan. Žiaľ, voči našim priaznivcom bol uplatnený princíp kolektívnej viny, keďže veľa z nich nemohlo prísť na zápas.

ŠK Slovan Bratislava odsudzuje akékoľvek nešportové prejavy. Veríme, že fanúšikovia vo vlastných radoch dohovoria tým, ktorí narúšali plynulú prepravu na štadión. Na druhej strane však nebudeme nikdy súhlasiť s uplatnením kolektívnej viny voči tým, ktorí nič zlé nespáchali! Je nám ľúto, že štvrtkové udalosti vrhajú negatívne svetlo na fanúšikov Slovana ako celok, pričom ako sme už spomenuli, vôbec k nim nemuselo dôjsť.

Viaceré kroky, ktoré boli voči fanúšikom podniknuté (zrušenie špeciálneho vlaku, obmedzenie počtu vstupeniek, nevpustenie veľkej časti fanúšikov na štadión) vnímame ako zvláštne a mimoriadne neštandardné. Zároveň by sme chceli zdôrazniť, že pri prvom zápase sme rakúskej strane poskytli maximálnu súčinnosť a ústretovosť, pričom sme zápas zorganizovali tak, že prebehol bez akýchkoľvek negatívnych incidentov. Mrzí nás, že to isté nebolo umožnené nášmu klubu a našim fanúšikom vo Viedni.

Viceprezident a generálny riaditeľ Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Marko Erd

"Odsudzujem kroky rakúskej strany, ktorá robila všetko pre to, aby klubu i fanúšikom narušila koncentráciu na dôležitý zápas. Počas posledných dní sme sa stretávali s konaním, ktoré nepovažujeme za profesionálne a v duchu fair-play. Samozrejme, týmto nechceme ospravedlniť pre nás nepriaznivý výsledok zápasu, ale musíme poukázať na to, že rakúska strana sa nezachovala rovnako korektne ako my voči nej v prvom zápase. Klub urobil maximum pre bezproblémovú prepravu fanúšikov v podobe špeciálneho vlaku. Od pondelka sme však museli čeliť prekážkam a venovať veľa úsilia, času i energie mimofutbalovým veciam. Výsledkom iniciatívy rakúskej strany bolo, že sme nedostali toľko vstupeniek, koľko nám podľa pravidiel UEFA prináleží, a navyše sa viac než polovica našich fanúšikov nedostala na štadión. Som presvedčený, že medializované incidenty sú vyústením provokácie a zlého riešenia prepravy fanúšikov na štadión z rakúskej strany. Nesúhlasíme s uplatnením kolektívnej viny, keď stovky fanúšikov, medzi ktorými sú aj starší ľudia, ženy či rodiny, potrestajú za správanie niekoľkých jednotlivcov. Je mi ľúto, že veľa našich priaznivcov sa nedostalo na štadión a dokonca boli držaní políciou bez vody, jedla či základnej hygieny. Na záver chcem povedať, že ako klub budeme vždy stáť za našimi fanúšikmi a teraz tomu nie je inak. Naše právne oddelenie aktuálne zvažuje možné kroky voči konaniu rakúskej strany. O ďalšom postupe vás budeme informovať. Ďakujeme všetkým, ktorí boli vo štvrtok v našom sektore i tým, ktorí prišli na zápas, no nebolo im umožnené dostať sa na štadión,“ povedal viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Rapid Viedeň ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml.
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: športky
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články