VIDEO Celý svet športu zatiahol závesy a tlieska pravému šampiónovi: Ďakujeme za všetko!

Manu Ginobili odohral všetky sezóny za San AntonioManu Ginobili odohral všetky sezóny za San Antonio Zdroj: SITA/AP/Eric Gay

SAN ANTONIO - Argentínsky basketbalista Manu Ginóbili ukončil vo veku 41 rokov hráčsku kariéru. Štvornásobný víťaz NBA s tímom San Antonio Spurs pôsobil v texaskom klube 16 sezón. Počas svojho pôsobenia v zámorskej NBA si ani raz neobliekol dres iného tímu. V roku 2004 získal na OH v Aténach zlatú medailu s reprezentáciou Argentíny. O štyri roky neskôr v Pekingu vybojoval s národným tímom bronz. Z majstrovstiev sveta v roku 2002 si domov priniesol striebornú medailu.

V roku 1999 ho San Antonio draftovalo v 2. kole z 57. miesta. So spoluhráčmi Timom Duncanom a Tonym Parkerom vytvoril mimoriadne úderné trio, ktoré dokázalo spolu triumfovať v NBA v rokoch 2003, 2005, 2007 a 2014. Momentálne je toto hviezdne trio už minulosť.

Charizmatický pivot Duncan pred dvoma rokmi ukončil kariéru, Ginóbili sa pridal teraz a Parker bude v kariére pokračovať v tíme Charlotte Hornets. Pred účinkovaním v najprestížnejšej basketbalovej súťaži pôsobil Ginóbili v talianskej a argentínskej lige. V roku 2008 ho vyhlásili za najlepšieho "šiesteho" hráča NBA, dvakrát si zahral v Zápase hviezd.

Manu Ginobili Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Ben Margot

"Pocity sa vo mne miešajú, ale musím to povedať - končím s basketbalom," napísal Ginóbili na twitteri a pridal aj širokospektrálne poďakovanie všetkým, ktorí mu pomáhali stať sa minimálne v Argentíne basketbalovou legendou. "Ohromná vďaka patrí rodine, priateľom, tímovým kolegom, trénerom, všetkým členom realizačného tímu a najmä fanúšikom. ktorí ma podporovali počas 23 rokov na ceste za tými najdivokejšími s nami." 

Svoju slovnú rozlúčku na sociálnej sieti doplnil hráč s číslom 20 v čiernom drese jednoduchou fotografiou, ako odchádza z palubovky a ukazuje štyri prsty nahor, čo symbolizuje jeho štyri tituly so San Antoniom v NBA.

"Šampión NBA a účastník zápasov All-Star je tiež človek, ktorý pomáhal dostať NBA na globálnu úroveň. Je jeden z najväčších basketbalových ambasádorov, ktorý vždy veril v silu športu, ktorá dokáže meniť naše životy. Šestnásť rokov sme mali šťastie dívať sa na legendu zväčša na tej najvyššej úrovni. Ďakujeme, Manu, za tvoju kariéru, ktorá inšpirovala milióny ľudí na celom svete," uviedol na adresu Ginóbiliho komisár NBA Adam Silver.

"Manu bol žiarivý príklad pre nás všetkých, ktorí milujeme basketbal," poklonil sa Ginóbilimu o tri roky mladší španielsky spoluhráč Pau Gasol. Pridala sa aj nemecká už takmer legenda Dirk Nowitzki: "Veľký hráč, príkladný bojovník a víťaz! Ďalšia zastávka - sieň slávy," napísal na twitteri 40-ročný hráč Dallasu. Obrazne sňal klobúk pred Ginóbilim aj jeho úspešný krajan z iného športu, tenista Juan Martín Del Potro. "Má taký talent, že mohol hrať ešte zo päť rokov. Musíme však rešpektovať jeho rozhodnutie. My, Argentínčania, cítime hrdosť. Želám mu všetko najlepšie v ďalšom živote."

Skvelý rozohrávač s výbornou prihrávkou aj streľbou Ginóbili dosiahol v 1057 zápasoch základnej časti NBA priemery 13,3 bodu a 3,8 asistencie na zápas. V play-off participoval na 135 víťazných zápasoch Spurs pod vedením legendárneho trénera Gregga Popovicha. Je to tretie najvyššie číslo v kombinácii hráča s tým istým trénerom v celej histórii NBA. Na prvých dvoch miestach figurujú jeho dvaja slávni spoluhráči Duncan a Parker, ktorí pod Popovichom vyhrali 157, resp, 137 zápasov vo vyraďovacej časti.

Obdiv vzbudzujú aj ďalšie tri čísla spojené s play-off NBA a menom Ginóbili. Iba dvaja hráči mali vo vyraďovacej časti viac ako 800 doskokov, 800 asistencií a viac než 300 úspešných trojkových pokusov. Okrem Ginóbiliho aj najväčšia osobnosť basketbalu ostatnej dekády LeBron James.

Manu Ginobili odohral všetky Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Eric Gay

"Gracias Manu za všetko, čo si "náš dedko" urobil pre túto hru," napísal na twitteri Ginóbiliho spoluhráč Rudy Gay, žartovne upozorňujúci na pokročilý vek Argentínčana. "Ďakujeme za úžasnú kreativitu za nás ľavákov, ktorú si priniesol do tejto hry. Veľký rešpekt," odkázal Ginóbilimu súper z Atlanty Kent Bazemore, Argentínčan bol známy okrem iného aj tým, že viedol loptu ľavou rukou.

Posledný zápas Manu Ginóbiliho v NBA sa spája s 24. aprílom 2018, keď Spurs skončili v play-off na štíte neskoršieho šampióna Golden State Warriors v sumáre 1:4. Zápas sa skončil 99:91 pre Warriors a Ginóbili ako striedajúci hráč nastrieľal 10 bodov, pridal aj 7 asistencií a 5 doskokov.

Vtedy mu tréner Warriors a zároveň bývalý spoluhráč zo San Antonia Steve Kerr pošepol: "Pokračuj v kariére, keď ťa to stále baví. Keď som stretol v Číne Rogera Federera a spýtal sa ho, prečo stále hrá tenis, odpovedal: ´Milujem ho, preto nechcem skončiť´." O pár minút neskôr Ginóbili opustil palubovku poslednýkrát ako profesionálny hráč.

Viac o téme: Manu Ginobili San Antonio Spurs
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Eric Gay, Ben Margot; Twitter/NBA, Manu Ginobili; VIDEO: YouTube
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy