VIDEO Sagan sa na Vuelte konečne ukázal v plnej paráde: Fantastický finiš majstra sveta

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Profimeda

POZO ALCÓN - Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na druhom mieste v piatkovej 7. etape na pretekoch Grand Tour Vuelta a Espaňa. Etapa mala zvlnený profil, štart v Puerto-Lumbreras a cieľ po 187,5 km v Pozo Alcón. V klasikárskom dojazde do kopca Sagana zdolal iba Francúz Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), ktorý sa v záverečných 1500 m dostal pred skupinu favoritov a svoj únik dotiahol do úspešného konca. V cieli mal pred Saganom náskok 5 sekúnd. Na treťom mieste skončil Španiel Alejandro Valverde (Movistar). V celkovom poradí zostal na čele Francúz Rudy Molard (Groupama-FDJ) o 47 sekúnd pred Španielom Alejandrom Valverdem (Movistar).

Na Saganovom konte zostávajú 4 etapové triumfy na Vuelte z rokov 2011 a 2015. V tohtoročnej edícii si okrem aktuálne druhého pripísal aj tretie miesto v tretej etape a opäť naznačil stúpajúcu formu pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v Innsbrucku.

Majster Európy Matteo Trentin piatkovú etapu charakterizoval nasledovne: "Nebude to príliš rovina, skôr v štýle hore-dolu, doprava a doľava, nebude jednoduché kontrolovať čelo pelotónu. Táto etapa je šitá pre Sagana, Valverdeho či Kwiatkowského." Sedemčlenný únik Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Michael Woods (Education First-Drapac), Floris de Tier (LottoNL-Jumbo), Nicola Conci (Trek-Segafredo), Edward Ravasi (UAE Team Emirates), Alex Aranburu (Caja Rural-Seguros RGA) a Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias) sa sformoval už po pár kilometroch po štarte a dostal sa najviac na 3:30 min pred pelotón. Na vrchárskej prémii III. kat. na Alto Collado de Laude na 117. km (dĺžka 5km, priemer 6,1%) si vo výške 1170 m body podelilo trio De Tier, Rodríguez a Gougeard. Pelotón vtedy zaostával o 3 minúty.

Päťdesiat kilometrov pred koncom cyklisti po prvý raz prešli cieľovým priestorom a potom ich čakal ešte záverečný okruh, ktorého súčasťou bola ďalšia vrchárska "trojka" na Alto de Ceal. Sedmička vpredu mala vtedy 2-minútový náskok pred pelotónom. V posledných 15 km na začiatku stúpania na Alto de Ceal zostal na čele už len osamotený Kanaďan Woods, lebo pelotón s favoritmi výrazne zvýšili tempo. Jeho únik mal už len krátke trvanie a 12 km pred cieľom bol celý "balík" pokope. Potom zaútočil Španiel Lluís Mas (Caja Rural - Seguros RGA), ale tiež to vzdal po pár kilometroch. To isté platilo o jeho krajanovi Jesúsovi Herradovi (Cofidis), na méte 4 km do cieľa sa hneď za ním objavil Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar), spolu s ním boli vpredu ďalší favoriti na triumf v etape vrátane Petra Sagana. Potom prišiel útok Francúza Tonyho Gallopina (AG2R La Mondiale) a ten už bol rozhodujúci. V stúpavých pasážach záverečných metrov Gallopin získal približne 150 m náskok a ten dotiahol až do víťazného konca. Šprint favoritov za ním vyhral Peter Sagan pred Alejandrom Valverdem.

Viac o téme: Peter Sagan Vuelta a Espaňa