Senzačný vstup mladých Sloveniek do šampionátu: Na úvod porazili Francúzsko

Slovenky na šampionáte zvládli dôležitý úvodný krokSlovenky na šampionáte zvládli dôležitý úvodný krok Zdroj: CEV

TIRANA - Slovenské volejbalové reprezentantky do 19 rokov zvíťazili v úvodnom zápase ME v tiranskej II. skupine nad rovesníčkami z Francúzska 3:1.

Zverenky Michala Matušova v prvom aj druhom sete jasne dominovali, v treťom mali navrch Francúzky, no štvrtú časť lepšie zvládli Slovenky a s tromi bodmi im v II. skupine po prvom hracom dni patrí 2. priečka za Ruskami. V nedeľu si o 17.30 h zmerajú sily s Turkyňami. Tie nezvládli sobotňajšie stretnutie, Nemkám podľahli 2:3.

Pre Slovensko to je piata účasť na ME junioriek (U19), štvrtá za osem rokov (2010, 2012, 2016, 2018). Premiéru absolvovalo v roku 2004 v domácom prostredí v Prešove a Bardejove, obsadilo 9. miesto. V Srbsku 2010 skončilo na 6. priečke, o dva roky neskôr v Turecku na 9. pozícii a predvlani v Nitre opäť na 6. mieste. Informoval o tom portál svf.sk.

II. skupina (Tirana):
Slovensko - Francúzsko 3:1 (12, 14, -12, 21)
96 minút, rozhodovali: Lagierski (Poľ.) a Kolos (BaH), 100 divákov

Slovensko: Erteltová 1, Fričová 12, Beneková 8, Jelínková 17, Bodnárová 11, Herdová 11, libero Bojňanská (Škrlecová 0). Tréner: M. Matušov.

Francúzsko: Mauriatová 5, Moreelsová 5, Andriamaherizová 6, Rotarová 17, Davidovičová 4, Sylvesová 17, libero Gelinová (Choletová 0, G. Dioufová 2, Le Rouxová 0, Respautová 0). Tréner: P.-M. Salvan.

Francúzky sa v úvode ujali vedenia 0:2, neskôr pri podaní kapitánky Fričovej Slovenky otočili na 8:2, keď si pomohli aj esom a blokom. Francúzky mali značné problémy so solídnym servisom slovenských hráčok, Jelínková esom zvýšila na 13:4. O chvíľu Slovenky predviedli päťbodovú šnúru, esom na 19:6 ju uzavrela Herdová. Francúzky v závere skorigovali na 12:21, no záverečné štyri body patrili Slovenkám, setbal blokom premenila Jelínková - 25:12.

Na začiatku druhej časti Slovenky otočili z 2:3 na 7:4, po útoku Jelínkovej viedli 10:6. Slovenky zdobila bojovnosť v poli a úspešne bránili kľúčovú útočníčku Francúzok Rotarovú, pri podaní Fričovej päťbodovou šnúrou odskočili na 18:9, keď sa v útoku darilo Bodnárovej. Francúzky znížili na 13:20, ale Slovenky vzápätí získali štyri body a mali jedenásť setbalov. Kapitánka Fričová zužitkovala druhý v poradí - 25:14.

V úvode tretieho setu Francúzky viedli 5:3 a pri podaní Rotarovej sa chytili sedembodovou šnúrou - 12:3. Slovenské volejbalistky nezložili zbrane, Fričová znížila na 10:14, ale Francúzky vzápätí šiestimi bodmi v sérii ušli na 20:10. Záver bez problémov zvládli, triumfovali 25:12 a vynútili si pokračovanie.

Do štvrtého setu lepšie vstúpili Slovenky, po svojom treťom bloku v tejto časti viedli 6:2. Na palubovke prebiehal boj o každý bod, ale Slovenky si udržiavali náskok. Herdová esom zvýšila na 11:5. Francúzky sa priblížili na trojbodový rozdiel (9:12), no Slovenky opäť odskočili a mali päťbodový náskok (17:12). Po útoku Fričovej Slovenky viedli 20:14, no Francúzky znížili na 17:20 a tréner Matušov reagoval oddychovým časom. Dôležitý útok premenila Bodnárová (22:18), Francúzky skorigovali na 20:22, ale následne pokazili servis a Jelínková dala eso - 24:20. Francúzky odvrátili prvý mečbal, no vzápätí opäť nezvládli podanie: Slovenky zvíťazili 25:21 a vybojovali dôležité tri body.

Michal Matušov, tréner SR 19: "Vedel som, že to nebude jednoduchý súper, Francúzky vyhrali svoju kvalifikačnú skupinu. Cesta viedla cez dobrý servis, v podstate sme tlačili od začiatku do konca. V prvých dvoch setoch bolo minimum chýb a dobrá kombinačná hra od nahrávačky Elly Erteltovej, všetko nám fungovalo - obrana aj dohrávanie lôpt, na ktorom sme sa dohodli pred zápasom. V treťom sete akoby sme trochu spanikárili a chceli rýchlo zápas dotiahnuť do konca. Chybovali sme pri príjme, servise a v útoku sme nevolili správne riešenia. Našťastie, vo štvrtom sete sme sa zmobilizovali a zápas sme dotiahli do víťazného konca."

Viac o téme: Slovensko Francúzsko