Svet atletiky v slzách: Tragická smrť špičkového vytrvalca, bývalého majstra sveta v polmaratóne

Paul Kipsiele KoechPaul Kipsiele Koech Zdroj: iaaf.org

BURNT FOREST - Vo veku 49 rokov dnes zomrel po krátkej chorobe bývalý kenský vytrvalec Paul Kipsiele Koech, majster sveta v polmaratóne z roku 1998 a držiteľ siedmeho najlepšieho času na trati 10.000 metrov v histórii. Do nemocnice ho prijali po tom, čo si sťažoval na silné bolesti hlavy, informoval internetový portál standardmedia.co.ke. Oznámila to svetová federácia IAAF.

Koech získal pred dvadsiatimi rokmi svetový polmaratonský titul vo švajčiarskom Usteri pred Hendrickom Ramaalom z JAR a slávnym Maročanom Chalidom Skahom. V predchádzajúcom roku bol štvrtý v behu na 10.000 metrov na majstrovstvách sveta v Aténach a potom si na mítingu v Bruseli vylepšil osobné maximum na 26:36,26, čo ho doteraz radí na siedme miesto historických tabuliek. V pretekoch vtedy dobehol druhý za krajanom Paulom Tergatom, ktorý vtedy zlepšil svetový rekord (26:27,85).

Koech bol tiež hviezdou krosu s niekoľkými domácimi titulmi v ťažkej konkurencii bežcov vytrvaleckej veľmoci. V šiestich štartoch na majstrovstvách sveta nikdy neskončil horšie ako šiesty, najlepšie bol druhý v roku 1998 a zakaždým bol členom zlatého družstva.

Viac o téme: Paul Kipsiele Koech
  • Zdroj: ČTK, TASR