Vuelta vstupuje do veľkého finále: O triumf sa má pobiť táto štvorica

Simon Yates
Simon Yates

SANTANDER - Tretia cyklistická Grand Tour sezóny Vuelta a Espaňa vstupuje do záverečného týždňa, ktorý rozhodne o celkovom víťazovi. Pred poslednými šiestimi etapami má najlepšiu východiskovú pozíciu Brit Simon Yates z tímu Mitchelton-Scott, no jeho náskok pred konkurenciou nie je veľký. Na chrbát mu dýcha španielsko-kolumbijská dvojica Movistaru Alejandro Valverde - Nairo Quitana a tiež mladý Kolumbijčan Miguel Ángel López z Astany. Práve táto štvorica by sa mala pobiť o celkové prvenstvo.

Dvadsaťšesťročný Yates počas druhého týždňa 73. ročníka Vuelty stratil červený dres pre lídra pretekov, keď ho na istý čas prenechal Španielovi Jesúsovi Herradovi. Jazdec tímu Cofidis ho získal vďaka účasti v úniku v 12. etape, ale vo víkendových náročných stúpaniach postupne klesal výsledkovou listinou. Yates sa preto vrátil na čelo a momentálne vedie pred druhým Valverdem o 26 sekúnd. Tretí Quintana stráca 33 a štvrtý López 43 sekúnd. Menej ako dvojminútový odstup si ešte udržiavajú piaty Holanďan Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) a šiesty Španiel Enric Mas (Quick-Step Floors).

"Cítim sa veľmi dobre a ak si udržím rovnakú formu a dobré nohy v nasledujúcich dňoch, budem šťastný. Teším sa na voľný deň a potom sa zameriam na časovku a zvyšok pretekov. Rozdiely medzi favoritmi sú stále minimálne, a tak môže byť dobrý výkon v jazde proti chronometru kľúčový pre úspech," povedal Yates pre oficiálny web podujatia.

Líder celkového hodnotenia v druhom týždni systematicky zvyšoval svoj náskok a v náročných kopcoch ho konkurenti nedokázali prekvapiť. Napriek tomu sa sťažoval, že v nedeľňajšom legendárnom stúpaní na Lagos de Covadonga s ním nechcel nikto spolupracovať. "Bol nahnevaný, ale je prvý a musí sa brániť sám. Bolo tam nejaké napätie, ale každý pozerá na seba, sleduje sekundy a nechce nič stratiť," reagoval pre portál Cycling News Quintana, ktorý sa mohol spoľahnúť na výbornú podporu od staršieho tímového kolegu Valverdeho. Tridsaťosemročný Španiel pritom figuruje v poradí pred Kolumbijčanom s náskokom siedmich sekúnd.

Vynikajúcimi výkonmi v horských etapách sa prezentuje 24-ročný López, ktorý sa pokúšal o víťazstvo v nedeľňajšej etape. Záverečný kopec mu ideálne rozbehli kolegovia z Astany, ale favoritov napokon prekvapil Francúz Thibaut Pinot z Groupama-FDJ a mladý Kolumbijčan sa musel uspokojiť iba s druhým miestom na vrchole Lagos de Covandonga. "Opäť druhý. Myslím si, že sme si zaslúžili víťazstvo za tvrdú tímovú prácu. Nemal som však dostatok energie na to, aby som dostihol Pinota, pretože ten predviedol dobre načasovaný útok," zhodnotil López.

Program tretieho týždňa Vuelty odštartuje utorková individuálna časovka zo Santilanny del Mar do Torrelavegy, ktorá bude dlhá 32 km a veľa napovie v súboji o červený dres. Papierovo najkvalitnejším časovkárom z vedúcej štvorice je Valverde a táto disciplína nie je výraznou slabinou ani u Yatesa. Naopak, Kolumbijčania Quintana s Lópezom budú musieť podať kvalitné výkony, aby za spomenutými konkurentmi príliš nezaostali. Tie by potom museli doháňať vo zvyšných piatich etapách, ktoré budú v dvoch prípadoch rovinaté a v troch kopcovité či horské.

V pelotóne španielskej Grand Tour stále figuruje aj jediný Slovák Peter Sagan, ktorý mal pôvodne absolvovať len desať až dvanásť etáp v rámci prípravy na svetový šampionát v rakúskom Innsbrucku. Sagan podľa predpokladov nehrá hlavnú úlohu, ale v šprintérskych dojazdoch neraz ukázal nárast formy po ťažšom období ovplyvnenom pádom na Tour de France. V doterajšom priebehu Vuelty dosiahol štyri pódiové umiestnenia - trikrát bol druhý a raz tretí. V bodovacej súťaži je aktuálne na druhej pozícii za suverénnym Valverdem. Po pätnástich súťažných dňoch figuruje člen tímu Bora-Hansgrohe v celkovom poradí na 125. priečke s mankom viac ako troch hodín na vedúceho Yatesa.


Tagy: Peter Sagan Simon Yates

Zdroj:
SITA
Foto:
skysports.com

DISKUSIA