Neymar môže vyrovnať legendárneho Pelého: Rekordy znamenajú veľkosť aj uznanie pre športovca

Neymar a brazílsky kouč Tite
Neymar a brazílsky kouč Tite

WASHINGTON - Keď sa nedávno Donald Trump a šéf svetového futbalu Gianni Infantino stretli v Bielom dome vo Washingtone, americký prezident si neodpustil provokačnú poznámku smerujúcu k jednému z brazílskych novinárov.

"Vy že ste futbalová krajina? Zdá sa mi, že momentálne máte problémy," povedal Trump súdiac podľa výsledkov na nedávnych majstrovstvách sveta v Rusku, kde Brazílčania vo štvrťfinále nestačili na Belgičanov (1:2).

Prešiel mesiac a tréner Brazílie Tite sa pred prípravným zápasom so Salvádorom na FedExFielde v americkom Marylande rozhodol zareagovať na Trumpovu kritiku. Pred novinármi ukázal päť prstov na znak piatich titulov. "Sme päťnásobní majstri sveta, asi by mal viac poznať históriu," odkázal americkému prezidentovi.

Brazília si pred pár dňami v príprave poradila v East Rutherforde s domácim tímom USA (2:0) a jeden z gólov strelil aj kapitán Neymar. Ak sa hviezdny útočník objaví v zostave aj v utorkovom zápase proti Salvádoru, bude to jeho 92. vystúpenie v národnom tíme a vyrovná sa tým najväčšej brazílskej legende Pelému. Absolútnym rekordérom v počte štartov za "Selecao" je však Cafú (142).

Neymar má vo veku 26 rokov na konte aj 58 reprezentačných gólov, o 19 menej ako Pelé. "Všetky tieto rekordy sú dôležité, lebo znamenajú veľkosť aj uznanie pre športovca," uviedol tréner Tite. Svoje slová o Neymarovi aj premenil na drobné. "Mať uznanie a byť hviezda nie je hriech. Rovnako nie je hriech byť technicky zručný. Snažím sa rozvíjať hráčov, dávať im priestor ako ho kedysi dávali mne. Neymar je dôležitý hráč, ale stále len súčasť hry celého tímu. Nielen on, ale celý brazílsky tím musí hrať dobre a víťaziť. Lebo to každý očakáva."


Tagy: Brazília Gianni Infantino Tite

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Frank Augstein

DISKUSIA