Druhá etapa Okolo Slovenska priniesla šialený boj o víťazstvo: Čech Štybar na pódiu

Matúš Štoček
Matúš Štoček

DUBNICA NAD VÁHOM - Nemec Rüdiger Selig z tímu Bora-Hansgrohe sa stal víťazom 2. etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorou bola horská previerka so štartom v Ružomberku a cieľom v Dubnici nad Váhom (191,7 km). Druhý skončil v záverečnom šprinte na tartanovej dráhe futbalového štadióna v Dubnici Belgičan Yves Lampaert (Quick-Step Floors) a tretí fnišoval jeho tímový kolega Čech Zdeněk Štybar. Líder pretekov Francúz Julian Alaphilippe skončil s odstupom 1 sekundy piaty a podčiarkol záverečnú prevahu momentálne najlepšieho cyklistického tímu na úrovni World Tour Quick-Step Floors.

"Som veľmi šťastný a hrdý. Je to moje prvé etapové víťazstvo za päť rokov. Boli to náročné preteky, o triumf bolo treba bojovať. Záver mi pripomenul Paríž-Roubaix. Súboj o víťazstvo v posledných metroch bol šialený. Som rád, že to vyšlo," neskrýval radosť Selig.

Technický okruhový záver v Dubnici nad Váhom rozdelil pelotón na viacero časti. Spomedzi Slovákov bol najlepší Matúš Štoček z reprezentačného tímu SR na 53. mieste. Za víťazným Seligom zaostal o 29 sekúnd a zostal v pozícii najlepšieho Slováka v pelotóne. V otázke celkového víťaza spomedzi krajanov je však zdržanlivý. "Ešte ma čakajú dve etapy, takže nič nie je isté. V sobotu sa začína prakticky odznova. V piatok to bolo dobré až po Fačkovské sedlo, tam to už prestala byť sranda. Potom sme sa však spojili dve skupiny, čo bolo super, rozhodlo sa v závere pretekov. Posledný kilometer som už išiel tak, aby som dokončil. Nechcel som riskovať pád," zhodnotil 2. etapu Matúš Štoček.

Vôbec najdlhšia etapa 62. ročníka najväčších cyklistických pretekov na Slovensku obsahovala 7 vrchárskych prémií (Donovaly, Šturec, Čremošné, Vyšehradné, Fačkovské sedlo, Čičmany, Homôlka) a 3 rýchlostné prémie (Čičmany, Nová Dubnica, Dubnica nad Váhom). Za najbojovnejšieho jazdca etapy vyhlásili Taliana Umberta Orsiniho (Bardiani CSF). Vo vrchárskej súťaži si vybudoval veľký náskok jeho krajan a tímový kolega Giulio Ciccone. Bodovaciu súťaž po novom vedie Julian Alaphilippe.

V sobotu preteky Okolo Slovenska (kat. UCI 2.1) pokračujú treťou etapou z Dubnice nad Váhom do Nitry. Má zvlnený charakter a na konci po 180 km sa očakáva šprintérsky finiš.

Výsledky - Okolo Slovenska 2018:

2. etapa (Ružomberok - Dubnica n / V., 191,7 km): 1. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe 4:32:32 h, 2. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Zdeněk Štybar (ČR) Quick-Step Floors - rovnaký čas ako víťaz, 4. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +1 s, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors +1, 6. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +9,... 53. Matúš Štoček Reprezentácia SR +29 s.


Tagy: Matúš Štoček Rüdiger Selig Okolo Slovenska 2018

Zdroj:
SITA
Foto:
cycling-info.sk

DISKUSIA