Modrič zaslúžene novým kráľom futbalu: Jeho príbeh každého chytí za srdce!

Luka ModričLuka Modrič Zdroj: AP Photo/Frank Augstein

LONDÝN - Luka Modrič ukončil futbalovú nadvládu Cristina Ronalda a Lionela Messiho. Práve títo dvaja v ostatnej dekáde najvýraznejšie dominovali svetovej scéne, ale futbal má najnovšie nového kráľa - chorvátského kúzelníka z Realu Madrid. Modrič triumfoval v ankete The Best, ktorú organizuje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Trofej mu odovzdali na pondelňajšej slávnosti v Londýne.

Víťaza určili hlasy zástupcov médií, trénerov a kapitánov reprezentácií, ako aj fanúšikov. Za 33-ročným rodákom zo Zadaru skončil doterajší najlepší svetový futbalista Portugalčan Cristiano Ronaldo, ktorý v lete prestúpil z Realu Madrid do Juventusu Turín. Tretí bol Egypťan Mohamed Salah z anglického FC Liverpool. "Je to veľká česť a krásny pocit, že tu môžem stáť s touto úžasnou trofejou. Najprv by som chcel zablahoželať aj Mohamedovi a Cristianovi. Som si istý, že v budúcnosti budete mať ďalšiu príležitosť bojovať o túto trofej. Ďakujem fanúšikom za všetku skvelú podporu a lásku, ktorú mi prejavujú. Znamená pre mňa veľa. Ďakujem všetkým, ktorí za mňa hlasovali," uviedol Modrič podľa webu BBC Sport.

Modrič počas hodnoteného obdobia tretíkrát po sebe triumfoval s Realom Madrid v Lige majstrov. Zaznamenal aj víťazstvo na MS klubov 2017 v Spojených arabských emirátoch. Taktiež priviedol Chorvátsko do finále tohtoročných MS v Rusku, kde ho vyhlásili za najlepšieho hráča turnaja. Modrič už na konci augusta získal ocenenie pre najlepšieho hráča roka podľa Európskej futbalovej únie (UEFA). "Toto ocenenie nepatrí len mne, ale aj mojím spoluhráčom z Realu Madrid a chorvátskeho mužstva. Nezískal by som ho ani bez mojich trénerov. Bez mojej rodiny by zo mňa nebol taký futbalista, aký som dnes," podotkol Modrič.

Kapitán "šachovnicových" a špílmacher madridského "bieleho baletu" nemal ľahké detstvo. Presne 18. decembra 1991, keď mal iba šesť rokov, jeho dedko viedol dobytok na neďaleký kopec. Cestou ho zastrelili. Lukov otec v tom čase vstúpil do armády a ich rodinný dom zakrátko vypálili. Luka a jeho blízki sa uchýlili v hoteli pri Zadare, ktorý provizórne prerobili na centrum pre utečencov. Budúca hviezda futbalových trávnikov v ňom strávila niekoľko rokov a futbal sa naučila hrať na parkovisku spomenutého hotela. "Toto ocenenie dokazuje, že všetci sa môžeme stať najlepšími vďaka tvrdej práci a oddanosti. Každý sen sa môže premeniť na skutočnosť," doplnil Modrič.

Niekdajší hráč Tottenhamu Hotspur, Dinama Záhreb, Interu Zaprešič a HŠK Zrinjski Mostar vo svojej ďakovnej reči nezabudol ani na svoj veľký vzor z detstva - kapitána chorvátskeho bronzového tímu z MS 1998 vo Francúzsku Zvonimira Bobana. "Rád by som aspoň slovkom spomenul môj futbalový idol Bobana. Bol moja veľká inšpirácia a práve tento tím nám dal vieru, že v Rusku môžeme dosiahnuť niečo veľké," skonštatoval hráč, ktorý technikou a trochu aj výzorom pripomína holandského velikána Johana Cruyffa.

"Luka Modrič je kapitán môjho tímu, je najlepší hráč v chorvátskom mužstve aj na svete. Zaslúži si toto ocenenie. Je to veľmi dobrý človek, seriózny chlap a veľký profesionál. Na ihrisku je ako môj asistent. Veľmi si ho vážim za všetko, čo v tomto roku dokázal. Zaslúži si toto ocenenie," povedal trénerov Chorvátska Zlatko Dalič.

Ako je známe, FIFA predvlani po šiestich rokoch ukončila spoluprácu s odborným periodikom France Football, a zjednotená výročná Zlatá lopta FIFA existujúca od roku 2010 sa rozdelila na dve ocenenia. FIFA dala svojej bilančnej ankete rámcové pomenovanie The Best, teda Najlepší.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 12
Viac o téme: Cristiano Ronaldo Lionel Messi Luka Modrič
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: AP Photo/Frank Augstein
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články