Slovenská delegácia rokovala na Kongrese IIHF: Hrozí, že sa nedostane medzi osmičku nasadených!

Slovenská delegácia sa zúčastnila rokovaní na Kongrese IIHF
Slovenská delegácia sa zúčastnila rokovaní na Kongrese IIHF

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) po druhýkrát v histórii spoluorganizoval trojdňový Semi-Annual Kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorý sa koncom minulého týždňa konal na Malte (27. - 29. septembra).

Okrem prezidenta SZĽH Martina Kohúta, generálneho sekretára Miroslava Valíčka či generálneho manažéra slovenských hokejových reprezentácii Miroslava Šatana sa ho zúčastnili aj členovia organizačného výboru budúcoročných majstrovstiev sveta v Bratislave a Košiciach. "Okrem prezentácie MS 2019 dostávali účastníci šampionátu od nás aj informácie o organizácii, termínoch aj tréningových možnostiach v dejiskách turnaja,“ uviedol Miroslav Valíček.

Súčasťou Kongresu bolo aj dolaďovanie medzinárodného kalendára - čiže všetkých veľkých hokejových akcií od majstrovstiev sveta, cez súboje Euro-Hockey Challenge až po prípravné súboje krátko pred štartom MS 2019. "Nečakali sme kto nás osloví, ale snažili sme sa rokovať s inými federáciami a hľadali sme priestor, aby sme skvalitnili medzinárodný program A-tímu,“ skonštatoval Valíček. Vo februári 2019 organizuje SZĽH turnaj Kaufland Cup, kde už potvrdil svoju účasť olympijský výber Ruska a reprezentácia Bieloruska. V rámci aprílovej Euro Hockey Challenge sa na roky 2019 a 2020 stanú súpermi Slovenska národné tímy Nemecka, Rakúska a Česka. "Dohodli sme, že oba zápasy s Českom budeme hrať na domácej pôde. Vieme, že nie každý fanúšik sa dostane na zápasy MS, preto sme ešte hľadali možnosti, ako im priniesť na Slovensko ďalšie zápasy reprezentácie,“ povedal generálny sekretár SZĽH.

Výsledkom je, že zhruba týždeň pred štartom šampionátu privíta Slovensko v prípravnom súboji tím Veľkej Británie (4. mája) a len tri dni pred prvým duelom MS preverí výber trénera Craiga Ramsayho reprezentácia Fínska (7. mája). Miesta konania duelov ešte nie sú známe, no mali by sa odohrať na strednom, respektíve východnom Slovensku. "Náš A-tím dostal do prípravy atraktívnych súperov aby sa dostatočne pripravil na domáce majstrovstvá sveta,“ dodal Valíček.

Slovenská delegácia sa na Kongrese IIHF dohodla so zástupcami USA, Švajčiarka a Fínska na špeciálnom kempe pre hráčov do 18 rokov. Kemp by sa mal konať na začiatku apríla vo Fínsku za účasti spomínaných krajín a bude spojený aj s turnajom s cieľom čo najlepšie sa pripraviť na svetový šampionát tejto vekovej kategórie. "Reprezentácia do 18 rokov je veľmi dôležitá pre vývoj hráčov. Sú prvýkrát na majstrovstvách sveta, sú pod zrakmi skautov, agentov, trénerov, preto aj v tomto smere sme podnikli kroky na skvalitnenie reprezentačného programu,“ povedal Miroslav Valíček. SZĽH chce v najbližšej dobe obnoviť aj takzvaný olympijský výber, teda výber hráčov do 23 rokov. "Chceme pripraviť pravidelný turnaj, na ktorý by sme vyslali tento tím. Rokujeme s viacerými reprezentáciami, ktoré majú záujem poskladať tímy mladých hráčov,“ prezradil Valíček.

Počas Kongresu dostal prezident IIHF René Fasel mandát od federácii, aby s Medzinárodným olympijským výborom a NHL rokoval o rôznych alternatívach tohto turnaja. Jednou z nich je, že by sa na ZOH hralo rovnako ako v Pjongčangu bez hráčov zo zámorskej NHL. "Prebehli pracovné stretnutia k formátu olympijského turnaja. Nám hrozí, že sa nedostaneme medzi osmičku priamo nasadených tímov. O tých rozhodne rebríček IIHF práve po majstrovstvách sveta 2019 na Slovensku,“ vysvetlil Valíček. Na domácom šampionáte bude dôležitý každý bod aj preto, že tímy na 9. až 11. mieste budú mať právo na usporiadanie jedného z troch kvalifikačných turnajov. "Boj o olympiádu v Pekingu sa odohrá na jeseň 2021,“ dodal Valíček na záver.


Tagy: Miroslav Šatan SZĽH Miroslav Valíček Martin Kohút

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
hockeyslovakia.sk

DISKUSIA