Toto môže Slovensko poriadne bolieť: Zjazdové lyžovanie čaká radikálna zmena!

Markus Waldner
Markus Waldner

ZÜRICH - Mužské preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní sú s veľkým počtom pretekárov časovo zdĺhavé a málo atraktívne. Preto Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) hodlá pristúpiť k zníženiu počtu pretekárov na štarte a to drasticky takmer až na polovicu. Do dvoch rokov by podľa zámerov FIS na pretekoch SP malo súťažiť nie 80 zjazdárov ako doteraz, ale iba 45 až 50. Táto revolučná myšlienka je jeden zo záverov nedávnej kalendárovej konferencie FIS vo švajčiarskom Zürichu.

"Priemerne 80 ľudí na štarte, to už nie je Svetový pohár. A 92 pretekárov v úvodných pretekoch sezóny v Söldene, to je poriadna komplikácia," vysvetlil šéf mužskej časti Svetového pohára Markus Waldner pre APA, správu prebrali viaceré rakúske internetové zdroje. "Preteky s redukovaným štartovným poľom prinesú pre organizátorov viaceré výhody. Aj televízne stanice tento krok privítajú, lebo budú môcť lepšie predať svoj produkt," dodal Waldner.

Už v najbližšej zime sa zavedie pravidlo, že veľké lyžiarske krajiny ako Rakúsko, Francúzsko či Švajčiarsko budú môcť do pretekov poslať maximálne 7 lyžiarov. V ďalšej sezóne by potom mala nastať redukcia aj u stredne veľkých a menších lyžiarskych krajín vrátane Slovenska, ktoré tento zásah bude zrejme bolieť. Zamýšľané zmeny by sa kompletne mali zaviesť do praxe do dvoch rokov. Momentálne sa stále diskutuje na spôsobe ich uskutočnenia. Ďalšie podstatné informácie k tejto téme padnú na jarnej konferencii FIS v chorvátskom Dubrovníku. "Je pravdepodobné, že vo finálnej verzii zostane aj takým lyžiarskym hegemónom ako je Rakúsko vo Svetovom pohári iba 5 pretekárov," píše portál ORF.

V Zürichu sa rokovalo aj o nastavení jednotných pravidiel pre paralelné súťaže v zjazdovom lyžovaní. Momentálne má toto mladé odvetvie viaceré formáty a s tým spojené nejednotné pravidlá bodovania či eliminácie. Zjednotenie by malo nastať od sezóny 2019/2020. O rok neskôr na MS v talianskej Cortine d'Ampezzo bude paralelná súťaž prvýkrát v programe svetového šampionátu. V nastávajúcej sezóne SP 2018/2019 majú muži aj ženy v programe dve tzv. mestské podujatia v paralelnom slalome v Osle (1. 1. 2019) a Štokholme (19. 2. 2019) a ženy budú mať aj paralelný slalom v St. Moritzi (9. 12. 2018). Muži zasa absolvujú paralelný obrovský slalom v Alta Badii (17. 12. 2018).


Tagy: FIS Markus Waldner

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA