Víťazný vstup slovenských mladíkov do kvalifikácie: Naši chlapci zdolali rovesníkov z Nórska

Na snímke slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokovNa snímke slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov Zdroj: Facebook - Slovenský futbalový zväz

LUSHNJA - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 19 rokov zvíťazili tesne 2:1 nad rovesníkmi z Nórska v stredajšom úvodnom vystúpení v Albánsku na turnaji prvej kvaifikačnej fázy o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie do Arménska (budú 14. - 27. júla 2019). Zo zverencov trénera Alberta Rusnáka sa na trávniku v meste Lushnja strelecky presadil Dávid Strelec, útočník ŠK Slovan Bratislava po bezgólovom prvom polčase skóroval v 53. a 70. minúte.

Za severanov už iba znížil v 80. min striedajúci Mikael Ugland. Mladí Slováci sa priebežne usadili na čele tabuľky 8. skupiny s tromi bodmi a lepším skóre pred hráčmi Ukrajiny, ktorí v druhom stredajšom stretnutí v Drači zdolali domáci tím Albánska 1:0 (0:0).

Futbalisti slovenskej "devätnástky" si v Albánsku na turnaji I. fázy kvalifikácie ME 2019 ešte zmerajú sily s domácimi vrstovníkmi (v sobotu 13. 10. o 12.00 h, Drač) a napokon aj s tímom Ukrajiny (v utorok 16. 10. o 14.00 h, Lushnja).

Do jarnej druhej fázy kvalifikácie (Elite Round) preniknú prvé dva tímy z každej z trinástich kvalifikačných skupín prvej fázy eliminácie. K týmto 26 krajinám sa pridajú Portugalsko (obhajca prvenstva) a Nemecko ako priamo kvalifikovaní do II. fázy kvalifikácie. Tímy sa potom po žrebe predstavia v Elite Round v siedmich štvorčlenných skupinách - ich víťazi postúpia na záverečný turnaj ME 2019. Istotu účasti na finálovom podujatí má organizátor z Arménska.

Turnaj I. fázy kvalifikácie ME 2019 futbalistov do 19 rokov v Albánsku - stredajšie výsledky:

LUSHNJA
Nórsko "19" - Slovensko "19" 1:2 (0:0)
Góly: 80. Ugland - 53. a 70. D. Strelec
Zostava SR "19": Fojtíček - Suľa (86. L. Kučera), Pišoja, Š. Kozák (46. Filipiak), Vojtko - J. Kadák (86. M. Strachan), Mader, Potoma (61. Gono) - M. Kmeť (75. Martišiak), D. Strelec, Machara

Hlas (zdroj: SFZ):
Albert Rusnák st. (tréner futbalistov SR "19"): "Bol to náročný zápas, ktorý chlapci zvládli. V prvom polčase sa nám nedarilo udržať loptu na kopačkách, v osobných súbojoch sme boli málo agresívni. Po zmene strán sa to zlepšilo, čo sa prejavilo aj na skóre. Okrem dvoch gólov sme mali aj ďalšie príležitosti a Gono nastrelil brvno. Po inkasovanom góle sme Nórom našou dobrou hrou znemožnili urobiť niečo viac s výsledkom."