Futbalový gigant toto nezažil nikdy v histórii: Musí padnúť hlava trénera, nemá čo ponúknuť!

Joachim LöwJoachim Löw Zdroj: SITA/AP/Peter Dejong

AMSTERDAM - Nemecká reprezentácia sa zmieta v kríze, akú si za svoju celú históriu nepamätá! V sobotnom zápase Ligy národov prehrala na ihrisku Holandska rozdielom triedy (0:3) a tisíce ľudí žiadajú hlavu trénera Joachima Löwa, pretože podľa ich slov už nemá národnému mužstvu čo poskytnúť. Na lavičke sedí od roku 2006.

Novinár Michael Da Silva z portálu dw.com si myslí, že prehra by nielen mohla, ale aj by mala ukončiť anabázu trénera, ktorý v roku 2014 dokráčal s Nemcami až na vrchol triumfom na svetovom šampionáte v Brazílii. Niekedy neexistuje cesta späť a "Nazionalelf" potrebujú nový impulz. 

Nemecko cestovalo do hlavného mesta Holandska po bezgólovej remíze s Francúzskom a viac než nepresvedčivej výhre nad Peru. Kto si myslel, že zakopnutie na MS v Rusku bolo iba jedným zakopnutím, sa možno mýli. Löwovi je vyčítaných niekoľko vecí, ktoré majú viac než zásadný vplyv na katastrofálne obdobie národného mužstva. 

Löw síce včera odkoučoval 168. zápas ako nemecký lodivod, čo ho radí na prvé miesto v národnej histórii, to je však jediná pozitívna záležitosť. V roku 2018 prehralo Nemecko rekordných päť zápasov, najviac vo svojej histórii. Navyše vytvorilo aj ďalší negatívny rekord, keď v troch po sebe idúcich súťažných zápasoch nestrelilo gól. Partia okolo Toniho Kroosa najskôr prehrala na Majstrovstvách sveta 2018 proti Južnej Kórei 0:2, v Allianz Arene remizovala 6. septembra 2018 proti Francúzom a včera dala poslednú "čerešničku" vysokou porážkou v Amsterdame. Takéto niečo sa tiež prihodilo prvý raz v celej nemeckej histórii. 

 

 

Sané, Brandt či Goretzka v nemilosti

Löw si behom rokov vybudoval silný vzťah s lídrami reprezentácie, ako sú Thomas Müller, Jerome Boateng či Mats Hummels. Prvý menovaný postupne vykazuje známky jasného konca svojho zenitu, Jerome Boateng už nepatrí medzi elitu medzi stopérmi. Namiesto nich by mali nastúpiť mladé esá ako Julian Brandt, ktorý v v Leverkusene pravidelne vymýšľa skvelé akcie s 19-ročným krajanom Kaiom Havertzom a 21-ročným Jamajčanom Leonom Baileym. 

Nejde nespomenúť ani Leroya Saného, ten nebol po životnej sezóne v Manchestri City nominovaný na MS v Rusku, alebo dvojica z Bayernu Nicklas Süle a Leon Goretzka. Tí sa zlepšujú v pravidelnom rytme a majú pred sebou najlepšie roky kariéry. "Musia si klásť otázku, čo viac by mali spraviť, aby si pod terajším trénerom pripísali štart," poukazuje Da Silva na súčasný stav.

Po 12 rokoch nastal čas na zmenu

58-ročný kouč dal Nemecku to najlepšie, čo mohol. Zúčastnil sa troch svetových šampionátov, rovnaký počet absolvoval na európskej scéne. Raz ovládol svet (2014) a s výnimkou tohtoročných MS sa vždy dostal do semifinále turnaja. Viac už asi zo svojich súčasných zverencov nemôže vytiahnuť. 

Rovnaký názor má aj bývalý reprezentant Michael Ballack, ktorého prekvapilo, že Löw stále sedí na stoličke. Povedal, že niekedy veci nejdú podľa plánu, pretože ste trénerom rovnakého tímu veľmi dlho a vtedy nastane čas na zmenu. Možno práve teraz...

Nemecko v utorok zabojuje o prvé body na ihrisku Francúzska. Pokiaľ by neuspelo, zmena trénera bude pravdepodobne nevyhnutná. Nemci totiž nehrajú na úrovni vlastného potenciálu a zbytočne zabíjajú potenciál svojich mladých hráčov na úkor overených, no už dlho menej prínosných mien. 

Viac o téme: Nemecko Joachim Löw
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Peter Dejong; VIDEO: YouTube; Twitter/DW Sports, BR Football
  • Zdroj: športky

Súvisiace články