Exkluzívne Vittek, Ďurica či Borbély: Futbalové osobnosti o Kozákovej rezignácii

Ján Kozák skončil ako tréner reprezentácie
Ján Kozák skončil ako tréner reprezentácie

BRATISLAVA - Odchod Jána Kozáka z postu reprezentačného lodivoda množstvo futbalových odborníkov prekvapil. Fanúšikovia sú vždy kritickí a kritika sa z tohto pohľadu nevyhla ani Kozákovi. Je to však ten tréner, ktorý zabezpečil Slovákom postup na EURO 2016 a len "o chlp" sme s ním na čele reprezentácie nepostúpili na svetový šampionát do Ruska - keď šlo do baráže najlepších 8 krajín, ktoré skončili na druhom mieste v kvalifikačných skupinách a my sme obsadili 9 miesto. Zapísal sa do histórie slovenského futbalu nezmazateľným písmom. Ján Kozák spravil kus dobrej práce a na to nesmieme nikdy zabudnúť!

Ján Kozák nečakane rezignoval na pozíciu hlavného trénera reprezentácie po nešťastnej prehre s Českom 1:2 v Lige národov. Odchod z funkcie pritom ohlásil sám od seba bez náznaku, že by bol v tomto smere iniciatívny zväz.

K tejto situácii sa vyjadril aj vysokoškolský pedagóg a futbalový odborník Ladislav Borbély. "Ak chceme vyhodnotiť prácu Jána Kozáka, nesmieme zabúdnuť spraviť reminiscenčný pohľad za jeho päťapolročným účinkovaním na poste reprezentačného trénera. Jeho prínos je obrovský, ak sa pozrieme na to, v akom stave tím prebral a ako ho postavil na nohy. Možno mu k rozhodnutiu pomohol aj tzv. "Hampdonský závan" (smolná prehra Slovenska v Škótsku 0:1, 5. 10. 2017 v Hampdon Parku). Mohlo to byť aj z tohto pohľadu teda aj inak načasované. Musíme však jednoznačne skonštatovať, že pod jeho vplyvom išla reprezentácia hore tímovo aj výkonnostne," zhodnotil futbalový odborník.

Na odchod Jána Kozáka reagoval aj bývalý slovenský reprezentant Ján Ďurica, ktorý len nedávno ukončil svoju 14-ročnú reprezentačnú kariéru. "Trošku ma to zaskočilo, nečakal som to. Aj keď sa prehralo s Čechmi, neviem, čo sa stalo. Zažili sme spolu pekné časy, je to škoda, lebo urobil pre tím naozaj maximum, ale taký je futbalový život. Určite by sa čoskoro zlá séria výsledkov skončila a otočila by sa na dobrú, sú to zápasy, v ktorých môžeš urobiť všetko a jednoducho nevyhráš. Ukázalo sa, že Kozák bol obrovským prínosom pre reprezentáciu, mal výsledky a tie hovoria za všetko," povedal pre Športky.sk.

Bývalý hráč Artmedie Petržalka, Lokomotivu Moskva či Trabzonsporu sa vyjadril aj k situácii v kabíne. "Neboli žiadne hádky, v tomto problém nevidím. Tak teraz sú tam aj mladí hráči, ktorí musia pochopiť filozofiu reprezentácie a na ihrisku odovzdať celé srdiečko," dodal Ján Ďurica. 

Oslovili sme aj ďalšieho bývalého futbalového reprezentanta Róberta Vitteka: "V prvom rade to bola pre mňa šokujúca informácia a spočiatku som tomu neveril. Ale ako poznám pána Kozáka, vie, prečo to spravil a má určite na to svoje dôvody. Pre slovenský futbal je to strata a podľa mňa to ešte nemusel spraviť. Je to veľký človek, ktorý aj takýmto spôsobom chce tímu pomôcť, čo by nespravil hocikto. Nikdy to nie je len o trénerovi, ale aj o hráčoch. Uvidíme, čo prinesie nový tréner."

Zaujímalo nás aj to, koho oslovené osobnosti preferujú ako nástupcu za Jána Kozáka na poste reprezentačného trénera. "Pre mňa osobne je najväčším favoritom Adrián Guľa," konštatoval pre Športky.sk Dušan Borbély.

"Ja si nedovolím hodnotiť, kto by mohol byť nový tréner. Z rešpektu a z úcty k pánovi Kozákovi nebudem hovoriť žiadne meno," povedal zas Róbert Vittek. 


Tagy: Ján Kozák Ján Ďurica Róbert Vittek Ladislav Borbély

Zdroj:
športky
Foto:
TASR - Lukáš Grinaj

DISKUSIA