Southgate vyzdvihol Albion po víťazstve nad Španielskom: Naše mladé mužstvo podalo vyspelý výkon

Thiago Alcantara a Harry Kane v súboji o loptuThiago Alcantara a Harry Kane v súboji o loptu Zdroj: SITA/AP - Miguel Morenatti

SEVILLA - Na štadióne Benita Villamarína v Seville zažila španielska futbalová reprezentácia svoje najvyššie súťažné víťazstvo v histórii - 23. decembra 1983 na ňom prekonala Malťanov vysoko 12:1 a postúpila na kontinentálny šampionát. V pondelok večer však bol tento stánok svedkom prehry "La Furie Roja" s Angličanmi 2:3, premiérovej v domácom prostredí po 15 rokoch.

Španieli predtým ostatný raz doma v súťažnom stretnutí nestačili na Grékov. Bolo to ešte v roku 2003, pred 5609 dňami, keď neskorší európski šampióni vtedy triumfovali v Zaragoze 1:0 gólom Steliosa Giannakopoulosa. Úspešná séria tímu z Pyrenejského polostrova sa tak skončila na 38 zápasoch (34 víťazstiev, 4 remízy, pozn.). "Albión" predviedol úvodný polčas ako z rozprávky, keď po dvoch zásahoch Raheema Sterlinga a jednom Marcusa Rashforda viedol už 3:0. Mimochodom, bolo to vôbec prvýkrát, čo Španieli v "ostrom" zápase inkasovali do prestávky hneď trikrát. "Naše mladé mužstvo podalo veľmi vyspelý výkon. Výborne odolalo tlaku súpera. Mali by sme byť naň hrdí," povedal podľa agentúry AP tréner Angličanov Gareth Southgate.

Španieli doma inkasovali minimálne trikrát premiérovo od medzištátneho prípravného zápasu s Maďarskom (2:4) v roku 1991. "Aj to dokazuje, aké ťažké je hrať a zvíťaziť na ihrisku Španielska. Nám sa to však podarilo. Ustáli sme tlak a skvele sme napádali," poznamenal kapitán hostí Harry Kane. "Na pozícii, na ktorej hrávam, by som mal strieľať góly. Je to krásny pocit a som rád, že som dvakrát skóroval. Dúfam, že si túto formu udržím," povedal Angličan Sterling, ktorý sa v národnom tíme presadil prvýkrát od októbra 2015, presne po 1102 dňoch.

Mužstvu trénera Luisa Enriqueho sa po zmene strán podarilo zmierniť prehru po góloch Paca Alcácera a Sergia Ramosa. Prvý menovaný má streleckú formu ako hrom. Ako pripomenulo štatistické twitterové konto OptaJose, ostatných desať striel, dovedna v Borussii Dortmund aj v reprezentácii, pretavil na rovnaký počet gólov. "Musíme priznať, že hlavne v prvom polčase sme hrali veľmi zle. Dopustili sme sa veľkého množstva individuálnych chýb," vyhlásil Luis Enrique.

Viac o téme: Španielsko Anglicko Sergio Ramos Harry Kane Marcus Rashford