VIDEO Pán tréner, dlžíme poďakovanie: Tvrdili, že rýchlo pôjdem späť do Košíc!

Na snímke vpravo Ján Kozák a Ján Kováčik
Na snímke vpravo Ján Kozák a Ján Kováčik

BRATISLAVA - Ján Kozák sa rozhodol abdikovať na post šéftrénera slovenskej futbalovej reprezentácie na základe udalostí, ktoré nasledovali po sobotňajšej prehre 1:2 s Českom v B-divízii Ligy národov. Šesťdesiatštyriročný tréner bol najdlhšie pôsobiacim trénerom pri slovenskom národnom tíme.

Pre kouča Jána Kozáka bol duel s Českom 13. októbra 2018 celkovo 54. na lavičke A-tímu SR. Už 31. mája 2018 v prípravnom stretnutí v Trnave proti Holandsku (1:1) sa stal prvým trénerom v histórii slovenského futbalu, ktorý pokoril hranicu 50 zápasov.

Kozák má vysoko pozitívnu bilanciu 29 víťazstiev, 10 remíz a 15 prehier, skóre je priaznivé 80:48. V počte víťazstiev (29) je najúspešnejším trénerom slovenskej reprezentácie v ére novodobej samostatnosti, Jozef Jankech má 18 víťazstiev, Vladimír Weiss st. 16. V slovenskom národnom tíme bol Ján Kozák najdlhšie pôsobiacim trénerom.

Prezident SFZ Ján Kováčik sa poďakoval odchádzajúcemu trénerovi za odvedenú prácu: "S pánom Kozákom sme spolu prežili viac ako päť rokov. Zostavil mužstvo, ktoré postúpilo na ME, a naučil som sa od neho veľa ako od človeka. Prežili sme obdobie dobré, horšie, zlé i krízové a vždy sme z neho dokázali vyjsť ako ľudia. Ďakujem pánovi Kozákovi za všetko, čo urobil pre slovenský futbal a chcem sa mu tiež poďakovať za osobné priateľstvo."

Ján Kozák bol prvý tréner, ktorému dvakrát predĺžili kontrakt. Na otázku z pléna, či sa nedalo ešte zotrvať na lavičke slovenskej reprezentácie, odpovedal: "Dieťaťu zobrali obľúbenú hračku. V danej chvíli, hoci ma to strašne boli, som vyhodnotil, že pre futbal bude najlepšie, ked skončím. Som dôchodca, pán prezident SFZ Kováčik mi dával peniaze, slušné. Stále chcem zostať slobodným človekom. A takým aj zostanem," zdôraznil Kozák a dodal: "Pri mojom príchode na lavičku reprezentácie pred viac ako piatimi rokmi som počúval názory, že po troch mesiacoch angažovania pôjdem späť do Košíc. Vydržal som dosť dlho."


Tagy: Ján Kozák Ján Kováčik

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR - Martin Baumann; Video: Športky

DISKUSIA