Slovensko si z olympiády mládeže odnáša tri medaily: Nebyť obrovskej smoly, bolo by ich viac

Emanuela Luknárová získala zlato i bronzEmanuela Luknárová získala zlato i bronz Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Slovenská výprava sa vrátila z III. olympijských hier mládeže v argentínskom Buenos Aires s kompletnou medailovou zbierkou. Dva cenné kovy - zlato a bronz získala kanoistka Emanuela Luknárová, striebro si vybojovala jej krajanka z rovnakého športového odvetvia na vode Katarína Pecsuková. Okrem toho sa mladí Slováci prezentovali viacerými umiestneniami v elitnej desiatke.

"Účinkovanie našej výpravy hodnotím ako úspešné. Podľa neoficiálneho poradia na webe insidethegames.biz sme obsadili v celkovom hodnotení 53. miesto. Získali sme tri medaily, ale nemôžeme byť spokojní, ak sa porovnávame s Českom, Slovinskom alebo Maďarskom. Ďakujeme vodným športom za to, že nás podržali. Z ostatných disciplín potešilo piate miesto džudistu Alexa Barta v hmotnostnej kategórii do 81 kg, ktorý v súboji o bronz smolne prehral. V chôdzi na 5000 m obsadil Ľubomír Kubiš šieste miesto, Oliver Murcko bol siedmy v behu na 200 m, ôsmu pozíciu obsadila plavkyňa Tamara Potocká v disciplíne 50 m motýlik," povedal vedúci slovenskej výpravy na OHM v Buenos Aires Boris Demeter.

"Viac sme očakávali od boxerky Jessicy Triebeľovej, ktorá narazila v prvom kole na neskoršiu víťazku. Výkony futsalistov v prvých dvoch zápasoch neboli ideálne, chýbala im zohratosť, ale reputáciu si napravili ďalšími výsledkami. V tomto tíme by som vyzdvihol výkon najlepšieho brankára turnaja Kevina Kollára. Za najväčšieho smoliara výpravy pokladám cyklistiku Tomáša Meriača, ktorý spadol v pretekoch s hromadným štartom na ceste. V horskej cyklistike mal opäť problémy, dvakrát mu spadla reťaz a stratil šancu na lepší výsledok. V záverečných pretekoch však štartoval napriek teplotám," dodal Demeter.

Na snímke zľava tréner Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Pätnásťročná Luknárová je vôbec prvou slovenskou športovkyňou, ktorá triumfovala na letných OHM v individuálnej disciplíne, keď ovládla preteky slalomu K1. Pred ôsmimi rokmi sa v letnej edícii mládežníckych hier tešila zo zlata aj džudistka Andrea Krišandová, no v súťaži medzinárodných miešaných družstiev. Na ZOH mládeže v roku 2012 uspela v slalome Petra Vlhová. "Pred súťažou som bola nervózna, pretože som nevedela, čo mám čakať. Po prvej kajakovej jazde som sa však cítila istejšia a držala som si najlepší čas až do finále. Bolo to iné, ale popasovali sme sa s tým dobre a tešíme sa z dobrého výsledku," vyjadrila sa Luknárová, ktorá neskôr pridala do zbierky aj bronz v slalome C1. "V semifinále som sa zachytila o prekážku a napokon som stratila šancu zabojovať o zlatú medailu. Našťastie, v dueli o tretie miesto som bola úspešná."

Najúspešnejšia členka slovenského tímu sa venuje vodnému slalomu, ale v Argentíne sa musela preorientovať na slalom na tichej vode. Táto disciplína je pritom neolympijská a počas sezóny sa na ňu Luknárová nepripravuje. "Olympijské hry mládeže boli až mesiac po skončení našej vodnoslalomárskej sezóny, takže sme toto obdobie využili na prípravu. Veľa sme jazdili na tichej vode, šprintovali sme, skúšali sme dlhšie zábery, silné zábery, aby to malo tú správnu efektivitu," prezradila mladá pretekárka, ktorá nemala problém presadnúť si z kanoe do kajaku. "Pravidelne jazdievam v kategóriách C1 aj K1, takže to nebol pre mňa veľký rozdiel. Navyše, pre mňa ako singlistku nebol problém presadnúť si do kajaku. Horšie, by to bolo, keby to malo byť naopak," uzavrela.

Na snímke slovenské reprezentantky Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Martin Baumann

O tretiu slovenskú medailu sa postarala Pecsuková, ktorá sa prioritne venuje rýchlostnej kanoistike. V disciplíne šprint K1 obsadila druhé miesto. "Zo striebornej medaily sme sa veľmi tešili. Na podujatí typu OHM je to niečo výnimočné. V šprinte sme poznali naše súperky a verili sme v úspech. V rýchlostnej kanoistike nie sme zvyknutí na takéto podmienky, keď proti sebe štartujú dve dievčatá a rýchlejšia z nich postúpi zo vzájomného duelu ďalej . Počas pretekov sme dosahovali stále druhý čas, vďaka čomu sme sa vyhli majsterke sveta z Maďarska. V slalomovej časti sme to nechceli podceniť. Pred pretekmi sme si dali cieľ prvú osmičku a to sa nám podarilo. Podľa časov sme mali aj na prvú štvorku, ale vo štvrťfinále sme narazili na Emanuelu Luknárovú, ktorá bola najrýchlejšia. Napriek tomu sme spokojní," hovoril tréner a otec striebornej Slovenky Peter Pecsuk.

Medzi medailové ašpirantky patrila aj boxerka Jessica Triebeľová, ktorá do argentínskej metropoly pricestovala s vizitkou trojnásobnej mládežníckej majsterky Európy. Na OHM v Buenos Aires však stroskotala hneď v úvodnom kole hmotnostnej kategórie do 57 kg, keď podľahla Thajčanke Somnuekovej. Po prehre sa jej tréner a otec v jednej osobe, Peter Triebeľ vyjadril, že by jeho dcéra mala skončiť s profesionálnym športom. "S Petrom som absolvoval dlhší rozhovor. Bol veľmi rozhorčený a jeho vyjadrenia bezprostredne po zápase boli pod vplyvom emócií. O pár dní neskôr vychladol a ak by mal možnosť, svoje vyhlásenie by vzal naspäť. Jessica bude určite pokračovať s boxom. V jej kariére je to len druhá prehra po sebe. Určite sa bude ďalej pripravovať. Podľa mojich informácií nebola ideálne zdravotne pripravená. Mala viaceré zápaly v tele, ktoré dlhodobo riešila. Možno aj to bolo objektívnym dôvodom jej prehry," ozrejmil situáciu Demeter.

Prehľad slovenských medailistov na doterajších OHM a ZOHM:

I. OH mládeže Singapur (Singapur) 2010: medaily: 1-2-3

zlato - Andrea Krišandová (džudo) - súťaž medzinárodných miešaných družstiev
striebro - Miroslav Urban (kanoistika) - slalom K1, Jana Čepelová a Chantal Škamlová (tenis) - štvorha
bronz - Jana Čepelová (tenis) - dvojhra, Jozef Kovalík a Filip Horanský (tenis) - štvorhra, Arpád Szakács (džudo) - do 81 kg

I. ZOH mládeže Innsbruck (Rakúsko) 2012: medaily 1-0-0

zlato - Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) - slalom

II. OH mládeže Nanking (Čína) 2014: medaily 0-2-1

striebro - Jakub Grigar (kanoistika) - slalom K1 a Michaela Pešková (atletika) - 400 m prek.
bronz - Marko Mirgorodský (kanoistika) - slalom C1

II. ZOH mládeže Lillehammer (Nórsko) 2016: medaily 0-1-0

striebro - Sebastián Čederle (ľadový hokej) - súťaž v individuálnych zručnostiach

III. OH mládeže Buenos Aires (Argentína) 2018: medaily 1-1-1

zlato - Emanuela Luknárová (kanoistika) - slalom K1
striebro - Katarína Pecsuková (kanoistika) - kajak šprint
bronz - Emanuela Luknárová - slalom C1

Viac o téme: Jessica Triebeľová Boris Demeter Katarína Pecsuková Emanuela Luknárová
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy