Jendrišek sa v reprezentácii dostal do zabudnutia: Neviem čo som komu urobil, ale...

Erik Jendrišek v drese slovenskej reprezentácie
Erik Jendrišek v drese slovenskej reprezentácie

XANTHI - Slovenský futbalista Erik Jendrišek je v úvode ročníka 2018/2019 na nezastavenie. V drese FC Xanthi strelil v siedmich stretnutiach päť gólov a súperí o prvé miesto v tabuľke kanonierov gréckej najvyššej súťaže.

Lepšie je zatiaľ na tom iba domáci 22-ročný Efthymios Kuluris z tímu Atromitos Atény, ktorý strelil o gól viac. Slovák sa delí o druhé miesto so srbským kanonierom Aleksandarom Prijovičom. "Zatiaľ to ide nad očakávania. V minulej sezóne bol štart pre mňa trošku náročnejší, ani štatistiky som nemal práve najoslnivejšie. Tento rok to je zatiaľ vynikajúce, uvidíme, ako to pôjde ďalej." uviedol pre agentúru SITA Jendrišek.

Trifdsaťjedenročný útočník priznal, že spoluhráči sa naňho v porovnaní s minulým ročníkom viac spoliehajú. Takisto mu vyhovuje i pozícia, na ktorú ho stavia tréner. "Už záver minulej sezóny naznačil, že idem dobrým smerom. Poctivo trénujem a som fyzicky dobre pripravený, čo mi veľmi pomáha. Nastupujem na hrote útoku, kde sa cítim najlepšie a štatistiky to iba potvrdzujú. Cítim sa viac sebavedome. Tých faktorov je viac," zamyslel sa rodák z Trstenej.

Z jeho streleckej formy sú nadšení fanúšikovia i zástupcovia klubu. Slovenský futbalista skromne tvrdí, že si iba robí svoju prácu. "Nerobia z toho nejaké veľké haló, predsa len je iba začiatok sezóny. Sú radi, že sa mi darí a že gólmi pomáham mužstvu. Na to som tu. Preto hrám na hrote, aby som tie góly dával. Som rád, že dôveru, ktorú do mňa vkladajú splácam," uviedol Jendrišek, ktorý pôsobí v gréckej najvyššej súťaži druhý rok a v uplynulej sezóne nastrieľal v 30 zápasoch 11 gólov.

Aktuálne je jeho tím na siedmom mieste tabuľky so ziskom 12 bodov. FC Xanthi pritom získal aspoň bod už v šiestich dueloch za sebou a triumfoval v ostatných dvoch súbojoch. "Dá sa povedať, že táto liga mi sedí. Neviem, ako by sa mi darilo v tejto situácii v inej krajine, ale cítim sa tu dobre. Liga je zaujímavá a teším sa, že konečne sa nám začína dariť aj ako mužstvu. Vlani nám iba o skóre utiekla Európska liga. Dúfam, že tento rok sa o to znovu pobijeme a tentoraz aj urobíme ten posledný krok. To by bolo potešujúce pre tento klub, ktorý dlhodobo bojuje o pohárovú Európu. Je to náš vnútorný cieľ a dúfame, že sa to podarí," povedal útočník so skúsenosťami z Nemecka či Poľska.

Zmluva v Xanthi mu vyprší po skončení aktuálneho ročníka, v klube by si ho radi udržali aj naďalej. "Uvidíme, čo bude ďalej. Zo strany vedenia bol už nejaký kontakt. Boli by radi, keby som zostal, hoci sme sa nerozprávali o niečom konkrétnom. Cítim sa tu dobre, ale musím prihliadať aj na iné faktory, ako je napríklad rodina. Deti mi rastú, na budúci rok už syn začne chodiť do školy, takže aj to musím zohľadniť," prezradil Jendrišek.

Vo vlasti pôsobil dosiaľ naposledy v sezóne 2014/2015, keď si vyskúšal angažmán v FC Spartak Trnava. Napriek tomu dianie v slovenskom futbale pozorne sleduje a vnímal i nočné potulky sedmičky reprezentantov SR počas zrazu národného tímu, pre ktoré napokon odstúpil Ján Kozák z pozície hlavného trénera. "Každý hráč je zodpovedný za svoje konanie. Neviem, či by som to riešil ako tréner Kozák. To už je však jeho záležitosť. Som zvedavý, čo prinesie zmena. Želám si, aby to bolo oživenie pre reprezentačné mužstvo," vyhlásil.

Kozáka vo funkcii hlavného trénera nahradil český kouč Pavel Hapal. "Mal veľmi dobré výsledky s 'dvadsaťjednotkou', to všetci vieme. Urobil si na Slovensku výborné meno. Je to kvalitný tréner. Ja som s ním bol v kontakte v istej negatívnej veci, keď niekto vytiahol z kontextu moje slová a on to zle pochopil. Všetko sme si však vydiskutovali. Držím mu palce, nech má šťastnú ruku pri tvorbe mužstva a nech sa mu podarí kvalifikovať na majstrovstvá sveta či Európy," povedal Jendrišek.

On sám sa objavil v národnom tíme SR naposledy v roku 2014. "Na Slovensku sa na mňa trochu zabudlo. Či už ide o médiá alebo reprezentáciu. Neviem, čo som komu urobil, že som sa dostal do takéhoto zabudnutia. Aj pri dobrej futbalovej forme sa obchádza moje meno. Verím, že by som stále mal reprezentácii čo ponúknuť, ale je to na trénerovi. Viem, že Kozák so mnou už nerátal. Uvidíme, akú prvú nomináciu zostaví Hapal a vtedy sa dozviem, či môžem o národnom tíme ešte premýšľať," zhodnotil so smútkom v hlase účastník majstrovstiev sveta 2010 v Juhoafrickej republike. "Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca. V poslednom čase však športoví novinári sledujú viac instagramy manželiek a frajeriek futbalistov ako športovú formu. Niekedy to zamrzí, ale aj o tom je dnešný šport," zamyslel sa na záver Erik Jendrišek.


Tagy: Erik Jendrišek FC Xanthi

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA