Prezident UEFA a hráči reagujú na tragédiu v Leicesteri: Je to veľká rana pre každého z nás

Vichai Srivaddhanaprabha
Vichai Srivaddhanaprabha

Množstvo futbalových osobností, funkcionárov i fanúšikov nielen v Anglicku vyjadrovalo od pondelňajšieho rána sústrasť predstaviteľom klubu Leicester City. Ich majiteľ Vičaj Srivaddhanaprabcha zahynul v sobotu spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi po páde vrtuľníka pri klubovom štadióne krátko po skončení zápasu Premier League, v ktorom "líšky" remizovali s West Hamom United 1:1.

Pilot Eric Swaffer mal viac ako 20-ročné skúsenosti z lietania vrtuľníkom. Medzi obeťami nešťastia boli aj dve ženy, Srivaddhanaprabchanova spolupracovníčka Nusara Suknamaiová a pilotka Izabela Roza Lechowiczová, ktorá bola partnerkou Swaffera. Obaja boli profesionálni piloti, ktorí spolu žili v Camberley. Lechowiczová sa presťahovala do Veľkej Británie z Poľska v roku 1997. 

"Nechcem prehliadnuť tragickú udalosť, ktorá sa stala v Leicestri. Rád by som vyjadril svoju podporu rodinám obetí. Je to veľká rana pre každého z nás, ktorí sme súčasťou Premier League. Cítime vašu bolesť a sme s vami," napísal stredopoliar Manchestru United Juan Mata. 

Sústrastné slová poslal aj prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin: "UEFA a európsky futbal sú hlboko zasiahnuté správami o tragickom úmrtí majiteľa Leicester City a ostatných štyroch ľudí. Počas jeho pôsobenia získal klub v roku 2016 anglický titul a v nasledujúcom roku sa dostal do štvrťfinále Ligy majstrov. Bol to fantastický úspech, pretože to zdôraznilo skutočnosť, že futbal je nepredvídateľná hra, schopná produkovať nečakané prekvapenia. Vyjadrujem našu najhlbšiu sústrasť rodine a priateľom pána Srivaddhanaprabchu."

Smrť majiteľa pochopiteľne najviac zasiahla hráčov klubu. Tí sa s ním lúčia na sociálnych sieťach, pričom požívajú "hešteg" - šéf. Srivaddhanaprabcha bol medzi hosťami na svadbe útočníka Jamieho Vardyho, sústrasť vyjadrila futbalistova manželka Rebekah. Emotívne slová napísal aj brankár Kasper Schmeichel: "Dal každému z nás nádej. Naučil nás, že nič nie je nemožné."

Na tragické udalosti reagoval aj kráľovský palác. Princ Wiliam sa totiž so zosnulým Thajčanom poznal: "Mal som tú česť pred niekoľkými rokmi stretnúť sa s ním. Ďakujem mu za to, čo urobil pre anglický futbal. Moje myšlienky patria všetkým obetiam havárie i celému klubu Leicester City." Britská premiérka Theresa Mayová na Twiiteri uviedla: "Vypuknutie takého veľkého smútku je dôkazom toho, koľko ľudí sa dotklo života tých, ktorí boli na palube."


Tagy: Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA