Pilot vrtuľníka v Leicesteri označovaný za hrdinu: Zdá sa, že zachránil stovky životov!

Zasahujúci záchranári pri štadióne Leicestru
Zasahujúci záchranári pri štadióne Leicestru

LEICESTER - Ako hrdina je po sobotňajšej havárii vrtuľníka majiteľa futbalového Leicesteru Vičaja Srivadtanaprapchiho v britských médiách označovaný pilot Eric Swaffer. Podľa svedkov sa mu podarilo padajúci stroj nasmerovať preč od davu fanúšikov, ktorí v momente nešťastia stále odchádzali zo štadióna, kde o necelú hodinu skôr skončil zápas anglickej Premier League. Bulvárny denník The Sun dnes titulnej stránke uviedol, že "pilot-hrdina" svojím manévrom zachránil život stovkám ľudí.

Vrtuľník s majiteľom futbalového klubu sa zrútil takmer bezprostredne potom, čo vzlietol z trávnika štadióna. Príčina havárie zatiaľ nie je známa. Stroj dopadol z výšky niekoľkých desiatok metrov do miest neďaleko štadióna vedľa parkoviska pre verejnosť, načo ho pohltili plamene. Všetkých päť osôb na palube zomrelo, nikomu ďalšiemu sa nič nestalo.

"Neviem, ako to pilot urobil, ale zdalo sa, že sa mu podarilo spomaliť rotáciu a ona (helikoptéra) sa odchýlila do rohu parkoviska," vypovedal kameraman televízie Sky Sports, ktorý v osudnom momente odchádzal zo štadióna. Dodal, že počínanie pilota považuje za heroické.

 

 

Swafferovi známi zosnulého označujú za veľmi skúseného pilota, ktorý ovládal riadenie mnohých druhov lietadiel a dokonca učil iných pilotov, ako zvládať krízové ​​situácie. "Bol to najvšestrannejší pilot, akého som kedy poznal. Bol chodiacou encyklopédiou letectva a jedným z najvtipnejších ľudí, ktoré som mal tú česť spoznať," citovala televízia CNN pilota Sanjaya Menziesa, ktorý so Swafferom v roku 2013 absolvoval niekoľkomesačný výcvik.

Klub z Leicesteru už zverejnil totožnosť všetkých obetí nešťastia. Je medzi nimi aj kopilotka a zároveň Swafferova partnerka Poľka Izabela Roza Lechowiczová. Poľské veľvyslanectvo v Británii vyjadrilo jej rodine hlbokú sústrasť. Zvyšnými dvoma obeťami sú Srivadtanaprapchovi spolupracovníci.


Tagy: Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha Eric Swaffer

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Joe Giddens; Video: Twitter

DISKUSIA