Sagan uvažuje, že oželie obľúbené preteky Okolo Kalifornie: Toto by ho čakalo na Gire

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: TASR - Martin Baumann

MILÁNO - Prestížne cyklistické preteky Giro d'Italia budú mať v roku 2018 v programe až tri časovky, jazdci absolvujú viacero legendárnych stúpaní vrátane Passo di Gavia, Mortirolo či Croce d'Aune. Vrchol prvého menovaného stúpania bude zároveň najvyšším bodom Gira. Stane sa tak už ôsmykrát, predtým aj v rokoch 1996, 1999, 2004, 2006, 2008 a 2010. V roku 1989 bolo stúpanie na Passo di Gavia takisto v pláne, ale pre počasie sa napokon neuskutočnilo. Testom pre najlepších vrchárov bude aj nové stúpanie v itinerári týchto úvodných pretekov Grand Tour - Col del Nivolet vo Východných Alpách.

Štart obľúbených, ale aj mimoriadne náročných pretekov situovali do centra Bologne. Tam sa začne úvodná krátka časovka na 8,2 km, ktorá vyvrcholí stúpaním na San Lucu, ktoré je známe z pretekov Giro dell’Emilia. Hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna v severnom Taliansku bude hostiť úvodnú etapu Gira druhýkrát v histórii, predtým naposledy sa tak stalo v 77. edícii v roku 1994. Bologna bola súčasťou prvej etapy aj v historicky prvom ročníku Giro d'Italia (1909). Preteky vtedy odštartovali v Miláne.

Deviata etapa je pripravená v podobe horskej časovky na 34,7 km z Faetana do San Marína, desiata etapa zase bude s plochým profilom z Ravenny do Modeny, kde sa očakáva šprintérsky dojazd. Stodruhý ročník Giro d'Italia vyvrcholí vo Verone časovkou na 15,6 km k rímskemu amfiteátru. V podobnom štýle vrcholili aj edície Gira v rokoch 1984 a 2010, keď sa z celkových triumfov tešili Taliani Francesco Moser a Ivan Basso.

Podľa organizátorov z RCS Sport bude horskou "chuťovkou" 13. etapa s cieľom pri horskom jazere Serrú vo výške 2200 m neďaleko národného parku Gran Paradiso. Na úzkej ceste budú časti so sklonom terénu vyše 15% a divácky atraktívne stúpanie absolvuje 30 zátačiek. Stúpanie na Col del Nivolet sa málokedy používa v cestných pretekoch, ale je známe najmä vďaka záverečným scénam z filmu "The Italian Job".

Vzhľadom na množstvo časovkových kilometrov je možné predpokladať, že na Giro d'Italia sa opäť objaví Holanďan Tom Dumoulin (Sunweb), víťaz z roku 2017 a druhý v celkovom poradí z tohtoročných pretekov. Rovnako zrejme zmýšľa aj Brit Simon Yates (Mitchelton-Scott), ktorého tento rok delilo od celkového triumfu len niekoľko dní. Záver náročných trojtýždňových pretekov však nezvládol (vynahradil si to neskôr celkovým triumfom na Vuelte). Očakáva sa, že Kolumbijčan Egan Bernal bude lídrom tomu Sky, no možno ním bude Brit Geraint Thomas, víťaz Tour de France 2018. Na domáce cesty by sa mohol vrátiť aj dvojnásobný víťaz (2013, 2016) Vincenzo Nibali z tímu Bahrain-Merida. Podľa webu Cyclingnews aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) uvažuje o tom, že v májovom termíne oželie obľúbené preteky Okolo Kalifornie a po prvý raz sa predstaví fanúšikom na Gire.

"Čo sa týka tohtoročného šampióna Chrisa Frooma, očakáva sa, že v budúcom roku dá prednosť útoku na piaty titul na Tour de France a na Giro d'Italia bude chýbať," píše vo svojej prognóze Cyclingnews.

Viac o téme: Peter Sagan Giro d'Italia Okolo Kalifornie
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články