VIDEO Harden potiahol Houston za víťazstvom, Golden State nedali Memphisu šancu

Hráč Houstonu Rockets James HardenHráč Houstonu Rockets James Harden Zdroj: TASR/AP Photo/Mark J. Terrill

NEW YORK - Strelecká explózia Jamala Murrayho výrazne prispela k víťazstvu basketbalistov Denveru nad Bostonom (115:107) v pondelkovom súboji NBA. Pre Nuggets to bol už deviaty triumf v sezóne a s bilanciou 9-1 prežívajú najlepší štart od ročníka 1976/1977. Iba 21-ročný kanadský reprezentant Murray si 48 bodmi utvoril kariérne maximum v NBA, až 19 z nich nastrieľal vo štvrtej štvrtine. Zároveň vyrovnal strelecký rekord Kanaďana v NBA, doteraz sa ním hrdil Steve Nash zo zápasu play-off z mája 2005. V zápase dlhodobej časti sezóny v podaní kanadského hráča bolo doteraz maximom 47 bodov Andrewa Wigginsa z 13. novembra 2016.

"Premohli ma emócie, ale je to asi normálne, keď sa vám podarí niečo také. Čo sa týka skvelého začiatku súťaže, zatiaľ sme nič nedokázali. Musíme len naďalej dôverovať jeden druhému a tvrdo pracovať," povedal Jamal Murray.

Len jeden tím v Západnej konferencii je na tom lepšie ako Denver - Golden State. Obhajca titulu sa triumfom 117:101 nad Memphisom dostal na desať víťazstiev v sezóne. Domáci dorazili hostí už v tretej štvrtine so skóre 34:15, ich najlepším strelcom bol Kyle Thompson s 27 bodmi. "V druhom polčase sme vystupňovali tempo, lepšie si posúvali loptu a otvoril sa nám priestor pre každého z nás," poveal Klay Thompson.

Po slabom začiatku so zápasovou bilanciou 1-5 sa zrejme definitívne zobudil Houston a s ním aj jeho líder James Harden. Práve trojka Hardena 36 sekúnd pred koncom štvrtej štvrtiny bola určujúca pri víťazstve Houstonu na palubovke Indiany 98:94. Bradatý rozohrávač nastrieľal 28 bodov, 5-krát bol úspešný spoza trojkového oblúka. Rockets dosiahli tretie víťazstvo v rade a všetky na palubovkách súperov. "Odviedli sme dobrú prácu najmä v tom, že sme zabránili súperovi nastrieľať viac bodov," skonštatoval Harden.

Až dva zápasy pondelkového programu sa museli predĺžovať. Miami takto uspelo v Detroite 120:115, domácim nepomohlo ani 25 bodov a 24 doskokov v podaní najlepšie doskakujúceho hráča súťaže Andreho Drummonda. Iba o jeden bod a až po dvojnásobnom predĺžení uspelo Chicago v New Yorku (116:115). Réžiu zápasu a najmä predĺženia mal v rukách hosťujúci rozohrávač Zach LaVine, autor 41 bodov. V druhom predĺžení zaznamenal všetkých 8 bodov svojho tímu a priviedol ho k víťazstvu úspešným trestným hodom 2 desatiny sekundy pred koncom. "Robil som všetko preto, aby som svojmu mužstvu pomohol k víťazstvu," uviedol 23-ročný Zach LaVine.

Sumáre NBA - pondelok:

Detroit - Miami 115:120 po predĺž. (27:28, 26:25, 27:34, 25:18 - 10:15)
Najviac bodov: Drummond 25 (24 doskokov), R. Jackson 25, Griffin 24 (15 doskokov) - Richardson 27, Dragič 21, Wade 18

Indiana - Houston 94:98 (22:29, 33:24, 20:16, 19:29)
Najviac bodov: Oladipo 28 (4 trojky), Sabonis 17, Bojan Bogdanovič a Evans po 11 - Harden 28 (5 trojok), Capela 18 (10 asistencií), Ennis 13

Orlando - Cleveland 102:100 (30:21, 28:26, 12:32. 32:21)
Najviac bodov: A. Gordon 23, Ross a Fournier po 15 - Hill 22, T. Thompson 19 (16 doskokov), Clarkson a JR Smith po 14

New York - Chicago 115:116 po dvojnásobnom predĺž. (21:24, 26:23, 25:31, 30:24 - 6:6, 7:8)
Najviac bodov: Kanter 23 (24 doskokov), Trier 21, Dotson 18 - LaVine 41 (4 trojky), Blakeney 17, J. Parker 15

Oklahoma City - New Orleans 122:116 (36:28, 26:35, 38:23, 22:30)
Najviac bodov: George 23 (4 trojky), Schröder 22, Adams 18 - Randle 26, Jrue Holiday 22 (14 asistencií), A. Davis 20

Denver - Boston 115:107 (19:34, 35:22, 34:25, 27:26)
Najviac bodov: J. Murray 48 (5 trojok), G. Harris a Liles po 13 - Irving 31 (4 trojky), Tatum a J. Brown po 15

Utah - Toronto 111:124 (31:30, 23:35, 18:29, 39:30)
Najviac bodov: Burks 22, Gobert 14 (12 doskokov), Crowder 12 - VanVleet, Ibaka, Anunoby a Lowry (11 asistencií) po 17

Golden State - Memphis 117:101 (29:31, 29:27, 34:15, 25:28)
Najviac bodov: K. Thompson 27, Durant 22, Stephen Curry 19 - Brooks 18, Mack a Jaren Jackson po 15

Los Angeles Clippers - Minnesota 120:109 (31:33, 32:26, 29:25, 28:25)
Najviac bodov: T. Harris 22 (10 doskokov, 4 trojky), Gallinari 22, L. Williams 20 - Rose 21, Towns 20 (12 doskokov), Butler 20