Zo zápasu Mayweathera v Japonsku nič nebude: Nikdy som s tým nesúhlasil, zavádzali!

Floyd Mayweather a Tenšin Nasukawa
Floyd Mayweather a Tenšin Nasukawa

TOKIO - Američan Floyd Mayweather nebude boxovať s Tenšinom Nasukawom v posledný deň tohto kalendárneho roka v japonskom meste Saitama. Podľa Mayweathera a jeho vyjadrenia na sociálnej sieti japonskí promotéri poplietli fakty a zápas nemali uviesť na tlačovej konferencii v Tokiu ako oficiálny.

"Chcem to dať na pravú mieru. Nikdy som nesúhlasil s oficiálnym zápasom proti Tenšinovi Nasukawovi. Dokonca som o ňom doteraz ani nepočul," napísal 41-ročný Mayweather na svojom instagrame. Zároveň sa pomerne nelichotivo vyjadril o 20-ročnom japonskom kickboxerovi a vyznavačovi MMA. "Chcem sa ospravedlniť svojim fanúšikom za zavádzajúce informácie. Slová, ktoré odzneli na tlačovej konferencii, neboli potvrdené mojim súhlasom," dodal Mayweather.

Američan zaznamenal počas profesionálnej kariére 50 víťazstiev bez jedinej prehry. Nikdy však nebojoval podľa pravidiel zmiešaných bojových umení (MMA). Vlani si Mayweather pri návrate do ringu pripísal víťazstvo nad írskym majstrom MMA Conorom McGregorom.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Now that I am back on U.S. soil after a long and disappointing trip to Tokyo, I now have the time to address you, my fans and the media in regard to the upcoming event on December 31st that was recently announced. First and foremost, I want it to be clear that I, Floyd Mayweather, never agreed to an official bout with Tenshin Nasukawa. In fact (with all due respect) I have never heard of him until this recent trip to Japan. Ultimately, I was asked to participate in a 9 minute exhibition of 3 rounds with an opponent selected by the "Rizen Fighting Federation". What I was originally informed of by Brent Johnson of "One Entertainment" was that this was to be an exhibition put on for a small group of wealthy spectators for a very large fee. This exhibition was previously arranged as a "Special Bout" purely for entertainment purposes with no intentions of being represented as an official fight card nor televised worldwide. Once I arrived to the press conference, my team and I were completely derailed by the new direction this event was going and we should have put a stop to it immediately. I want to sincerely apologize to my fans for the very misleading information that was announced during this press conference and I can assure you that I too was completely blindsided by the arrangements that were being made without my consent nor approval. For the sake of the several fans and attendees that flew in from all parts of the world to attend this past press conference, I was hesitant to create a huge disturbance by combating what was being said and for that I am truly sorry. I am a retired boxer that earns an unprecedented amount of money, globally, for appearances, speaking engagements and occasional small exhibitions.

Príspevok, ktorý zdieľa Floyd Mayweather (@floydmayweather),


Tagy: Floyd Mayweather Tenšin Nasukawa

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Katsuya Miyagawa/Kyodo

DISKUSIA