Svetová tenistka Radwanská vešá raketu na klinec: Už nie som schopná...

Agnieszka Radwanská
Agnieszka Radwanská

KRAKOV - Najúspešnejšia poľská tenistka histórie Agnieszka Radwanská oznámila vo štvrtok ukončenie kariéry. Dvadsaťdeväťročná Radwanská je držiteľkou viacerých rekordov. Bola prvou Poľkou vo finále dvojhry na grandslamovom turnaji, v rozhodujúcom súboji o titul na Wimbledone 2012 podľahla Američanke Serene Williamsovej 1:6, 7:5, 2:6.

Rovnako ako prvá hráčka z Poľska triumfovala na koncoročnom turnaji WTA Finals. Podarilo sa jej to na konci roku 2015 v Singapure, keď po úvodných dvoch prehrách nenašla v ďalších troch stretnutiach premožiteľku a odmenou jej bola celková radosť s trofejou. Agnieszka Radwanská je víťazkou 20 turnajov vo dvojhre na okruhu WTA. V roku 2015 zvíťazila po boku krajana Jerzyho Janowicza v Hopmanovom pohári v Perthe, čo je neoficiálny šampionát miešaných tenisových tímov.

Bývalá svetová dvojka informovala o dôvodoch ukončenia kariéry prostredníctvom stanoviska. "Chcela by som sa s vami podeliť o jedno z najdôležitejších rozhodnutí v mojom živote. Po 13 rokoch v tenisovom kolotoči som sa rozhodla ukončiť kariéru. Nanešťastie už nie som schopná trénovať a hrať na takej úrovni, ako predtým. Keď som zobrala do úvahy môj zdravotný stav a náročnosť života profesionálneho tenistu, musím pripustiť, že nie som schopná dostať sa na potrebnú úroveň," predostrela fanúšikom A. Radwanská.

Fakt, že na vrchole svojej kariéry patrila medzi najlepšie tenistky sveta, dokazuje aj nasledovná štatistika. V rokoch 2011 - 2016 bola v koncoročnom rebríčku vždy v Top 10, z toho štyrikrát aj v Top 5. V tomto období zvíťazila v 312 zápasoch. Žiadna iná tenistka nebola vtedy štatisticky na tom lepšie. Serena Williamsová triumfovala v 301 zápasoch, Angelique Kerberová v 285 dueloch. Napriek nesporným úspechom sa rodáčka z Krakova nedočkala triumfu vo dvojhre na turnaji veľkej štvorky a postu svetovej jednotky.

Po roku 2016, ktorý ukončila na treťom mieste v renkingu WTA, nasledoval rebríčkový pád. V závere vlaňajšej sezóny jej patrila 28. priečka. Ročník 2018 sa pre ňu skončil už v septembri po turnaji v kórejskom Soule, dôvodom bolo zranenie nohy. Poslednú sezónu v kariére zavŕšila so zápasovou bilanciou 14 víťazstiev a 14 prehier. V koncoročnom poradí rebríčka WTA je na 78. mieste, najnižšom od jej debutu na okruhu WTA v roku 2006.

Radwanská patrila medzi najpopulárnejšie tenistky medzi fanúšikmi. V rokoch 2011-2016 jej na základe hlasovania tenisových priaznivcov udelili šesťkrát za sebou ocenenie pre najobľúbenejšiu hráčku. Po oznámení konca kariéry sa na sociálnych sieťach dočkala prívetivých slov aj od svojich súperiek. "Prajem iba to najlepšie jednej z najmilších osôb na okruhu. Ďakujem ti, Aga, za to, že si bola skvelou súperkou a priateľkou," uviedla na Twitteri Češka Petra Kvitová. Pridala sa aj jej krajanka Karolína Plíšková: "Gratulujem Agnieszke k skvelej kariére. Vždy si bola pre mňa najťažšou súperkou." Aj legendárna Martina Navrátilová prišla s odkazom: "Čaká ťa zaslúžená dovolenka do konca života. Užívaj si svoj nový život a gratulujem k úspešnej kariére."

Staršia zo sestier Radwanských reprezentovala Poľsko v Pohári federácie od roku 2006. Odohrala v ňom 48 zápasov, z toho 41 víťazných. Za svoje výkony obdržala dvakrát ocenenie Heart Award za prístup k reprezentácii. Ako členka poľského družstva bola v roku 2014 pri víťazstve 3:2 v play-off stretnutí o svetovú skupinu proti Španielsku, ktoré znamenalo návrat Poľska medzi elitu po viac ako 20 rokoch. "Počas kariéry som sa snažila vždy čo najlepšie reprezentovať svoju krajinu. Verím, že moje zápasy boli zdrojom pozitívnych emócii pre všetkých. Vašu podporu som cítila v každom zápase a som vám za to viac ako vďačná," uviedla v rozlúčkovom príspevku.

"Teraz zavesím raketu na klinec a poviem zbohom súťažnej kariére, ale nie tenisu. Tenis bol, je a vždy bude mojou súčasťou. No teraz je čas na nové výzvy, nové myšlienky, ktoré verím, budú rovnako vzrušujúce ako tie na kurte," dodala na záver lúčiaca sa Radwanská.


Tagy: Agnieszka Radwanská

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Kin Cheung

DISKUSIA