Federer na Turnaji majstrov medzi najlepšiu štvorku: Do semifinále aj porazený Anderson

Švajčiarsky tenista Roger FedererŠvajčiarsky tenista Roger Federer Zdroj: TASR/AP/John Walton

LONDÝN - Švajčiarsky tenista Roger Federer a Juhoafričan Kevin Anderson sú postupujúcimi do semifinále dvojhry zo základnej skupiny Lleytona Hewtitta na koncosezónneom výberovom šampionáte Nitto ATP Finals v Londýne (11. - 18. novembra, celková dotácia 8 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). V ich vzájomnom štvrtkovom stretnutí zdolal Federer nasadený ako druhý turnajovú štvorku Andersona za 78 minút 6:4, 6:3. Tridsaťsedemročný Federer oplatil svojmu súperovi prehru zo štvrťfinále tohtoročného Wimbeldonu.

Celkovo zvíťazil v piatom zo šiestich vzájomných stretnutí. Tridsaťdvaročný Anderson sa pri svojej premiérovej účasti na turnaji ATP Finals prebojoval medzi najlepšiu štvorku, v tejto fáze sa objaví ako prvý africký singlista v histórii podujatia. Federer nazrie do semifinále pätnástykrát pri svojej šestnástej účasti. Legendárny Švajčiar je rekordným šesťnásobným víťazom koncoročného podujatia.

V úvodnej dvojhre štvrtkového programu zvíťazil rakúsky tenista Dominic Thiem nasadený ako šiesty za 85 minút 6:1, 6:4 nad turnajovou sedmičkou Keiom Nišikorim z Japonska. Dvadsaťpäťročný Thiem a o tri roky starší Nišikori odohrali piate vzájomné stretnutie. Rakúšan zvíťazil druhýkrát. Úvodný set patril rakúskemu tenistovi, získal ho v pomere 6:1. Druhé dejstvo prinieslo vyrovnaný tenis. Thiem potreboval na jeho získanie výsledkom 6:4 nakoniec iba jeden brejk. Ani víťazstvo nad Nišikorim mu v končenom dôsledku nestačilo na postup do semifinále."Necítil som príliš veľký tlak. Chcel som iba sebe a divákom ukázať pravého Dominica, pretože predchádzajúce dve stretnutia mi vôbec nevyšli," uviedol Theim po stretnutí. "Urobil som príliš veľa nevynútených chýb. Myslím, že som to súperovi dosť uľahčil, no aj on hral solídne," okomentoval zápas Nišikori.

Juan Sebastián Cabal, Robert Farah z Kolumbie nasadení ako druhí zvíťazili za 85 minút 6:3, 7:6 (5) nad turnajovými šestkami Juhoafričanom Ravenom Klaasenom a Michaelom Venusom z Nového Zélandu v záverečnej štvorhre základnej skupiny Llodra/Santoro. Cabal s Farahom si štvrtkovým víťazstvom zabezpečili postup do semifinále z druhého miesta v skupine a doplnili tak už istú dvojicu z prvého miesta Jamie Murray, Bruno Soares (V. Brit./Braz.-4). Obaja kolumbijskí tenisti sa hneď pri svojej premiére na podujatí ATP Finals prebojovali medzi štyri najlepšie páry. Murray so Soaresom pri tretej spoločnej účasti v Londýne sa do tretice prebojovali medzi štyri najlepšie páry na podujatí, do finále však v uplynulých dvoch ročníkoch nenazreli.

V prvej štvrtkovej štvorhre zvíťazili práve Murray a Soares za 89 minút 3:6, 7:6 (3), 10:3 (zápasový tajbrejk) nad fínsko-austrálskym párom Henri Kontinen, John Peers. Kontinen s Peersom nahradili v záverečnom súboji skupiny turnajové sedmičky Chorváta Nikolu Mektiča a Alexandra Peyu z Rakúska. Tridsaťosemročného Peyu trápi pravé koleno. Rakúsko-chorvátsky tandem bol po dvoch prehrách už bez šance na postup do semifinále.

V piatok sa vo dvojhre v skupine Gustava Kuertena najprv o 15.00 h SEČ predstavia Alexander Zverev (Nem.-3) - John Isner (USA-8) a potom od 21.00 h SEČ Novak Djokovič (Srb.-1) - Marin Čilič (Chor.-5). Vo štvorhre sa v skupine Knowles/Nestor uskutočnia konfrontácie Oliver Marach, Mate Pavič (Rak./Chor.-1) - Lukasz Kubot, Marcelo Melo (Poľ./Braz.-3) a Mike Bryan, Jack Sock (USA-5) - Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (Fr.-8) znova o 13.00 h SEČ, resp. o 19.00 h SEČ.