VIDEO Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: Zverev po Federerovi sfúkol aj Djokoviča a šokoval Londýn

Alexander Zverev s najcennejšou trofejou svojej kariéryAlexander Zverev s najcennejšou trofejou svojej kariéry Zdroj: SITA/AP - Tim Ireland

LONDÝN - Nemecký tenista Alexander Zverev prekvapujúco triumfoval na koncoročnom Turnaji majstrov ATP v Londýne. Tretí nasadený hráč si v nedeľňajšom finále poradil so svetovou jednotkou Srbom Novakom Djokovičom v dvoch setoch 6:4 a 6:3 a získal najcennejší titul vo svojej kariére. Zápas trval 80 minút.

Iba 21-ročný Zverev sa stal tretím Nemcom v histórii s víťazstvom na Turnaji majstrov. Pred ním to dokázali dvaja jeho krajania Boris Becker (1988, 1992, 1995) a Michael Stich (1993). Piaty hráč sveta vybojoval svoj jubilejný desiaty titul na okruhu. Stal sa najmladším víťazom turnaja od roku 2008, keď v rovnakom veku získal Djokovič prvý zo svojich piatich titulov.

Alexander Zverev a jeho Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP - Tim Ireland

Djokovič nevyužil šancu dotiahnuť sa v počte triumfov na koncoročnom podujatí na Švajčiara Rogera Federera, ktorý ich doteraz nazbieral rekordných šesť. Zverenec Mariána Vajdu napriek tomu zakončí rok ako svetová jednotka. Štrnásťnásobný grandslamový šampión Turnaj majstrov vyhral v rokoch 2008, 2012, 2013, 2014 a 2015.

Zverev predviedol vo finále parádny výkon, v prvom sete na svojom podaní stratil iba štyri loptičky. Srb tak nemal šancu dostať sa k brejkbalu, naopak v deviatej hre za stavu 4:4 ponúkol jeden súperovi a ten príležitosť okamžite využil. Nemec v nasledujúcej hre premenil druhý setbal. Pre Djokoviča to bol vôbec prvý stratený set na turnaji.

Druhé dejstvo odštartoval Djokovič opäť stratou servisu, vzápätí ale previedol rebrejk. Zverev okamžite zobral súperovi podanie aj do tretice v zápase a po potvrdení brejku získal náskok 3:1. Ten si už postrážil až do konca duelu, keď Srba už nepustil ani raz do šance vyrovnať. Za stavu 5:3 navyše opäť uspel pri podaní súpera a využil svoj v poradí druhý mečbal. Djokovičovi tak odplatil hladkú prehru v dvoch setoch zo skupiny. Na tróne Turnaja majstrov vystriedal vlaňajšieho víťaza Bulhara Grigora Dimitrova.

Alexander Zverev a Novak Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP - Tim Ireland

Alexander Zverev (3-Nem.) - Novak Djokovič (1-Srb.) 6:4, 6:3

Americkí tenisti Mike Bryan a Jack Sock sa stali víťazmi štvorhry na koncosezónnom výberovom šampionáte Nitto ATP Finals v Londýne (11. - 18. novembra, celková dotácia 8 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). Turnajové päťky zdolali v nedeľňajšom finále za 93 minút 5:7, 6:1, 13:11 (zápasový tajbrejk) francúzsky tandem Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut.

Pre oba páry to bolo tretie vzájomné stretnutie za uplynulých 16 dní. Na turnaji Masters 1000 v Paríži zvíťazili začiatkom novembra vo štvrťfinále Američania 3:6, 7:6 (5), 10:6 (zápasový tajbrejk). V piatok pred dvoma dňami v základnej skupine koncoročného podujatia v Londýne triumfovali Francúzi 6:2, 6:2, Sock s Bryanom však mali postup zo skupiny istý už pred týmto stretnutím. V nedeľňajšom finále patril úvodný set Francúzom po výsledku 7:5. Druhé dejstvo jasne ovládli Američania v pomere 6:1. O víťazovi musel rozhodnúť zápasový tajbrejk, v ktorom uspeli po napínavom priebehu Bryan so Sockom 13:11.

Mike Bryan má na svojom konte už päť titulov z turnaja ATP Finals. V rokoch 2003, 2004, 2009 a 2014 triumfoval po boku svojho dvojčaťa Boba. Po zranení Boba pred tohtoročným Roland Garros vytvoril Mike deblový pár s krajanom Jackom Sockom a hneď na druhom spoločnom turnaji sa tešili z triumfu vo Wimbledone. Neskôr pridali aj trofej z US Open. Dvadsaťšesťročný Sock štartoval prvýkrát medzi najlepšími ôsmimi pármi sezóny a hneď pri svojom debute sa dočkal celkového triumfu. Turnajové osmičky z Francúzska Herbert a Mahut pri štvrtej spoločnej účasti na ATP Finals postúpili premiérovo zo základnej skupiny a stopku im vystavilo v záverečnom súboji až americké duo.

Mike Bryan, Jack Sock (USA-5) - Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (Fr.-8) 5:7, 6:1, 13:11 (zápasový tajbrejk) za 93 minút

Viac o téme: Novak Djokovič Alexander Zverev
  • Zdroj: TASR, SITA