Djokovičov neskutočný príbeh poslednej sezóny: Neprestal som veriť v seba!

Srbský tenista Novak Djokovič Srbský tenista Novak Djokovič Zdroj: TASR/AP/Tim Ireland

LONDÝN - Z prvých 12 zápasov tejto sezóny mal na víťazstvá navyknutý Novak Djokovič vyrovnanú bilanciu 6:6 a v polovici mája ho zožierala frustrácia. Potom však nastal obrat, aký nemá v modernom tenise obdobu. V zostávajúcich stretnutiach tohto súťažného ročníka 31-ročný Srb tiež 6-krát prehral, pridal však 47 víťazstiev a rok ukončil na poste svetovej jednotky.

Aj napriek chýbajúcej čerešničke v podobe rekordného šiesteho triumfu na majstrovskom turnaji ATP Finals v Londýne mohol Djokovič s nefalšovanou radosťou vyhlásiť: "Bola to fenomenálna sezóna. Ukončiť rok na poste svetovej jednotky rebríčka ATP bola ambícia, s ktorou som vstupoval do halovej sezóny. Vyšlo to a je to úžasné. Som na to veľmi hrdý."

Dôležitý faktor na opätovnom nadobudnutí víťazného kurzu v kariére Djokoviča je jeho slovenský tréner Marián Vajda. Keď mu Djokovič zavolal v marci po prehre v 2. kole na turnaji v Miami s Francúzom Benoitom Pairem, aby oprášili úspešnú spoluprácu z minulosti, Vajda súhlasil. V tom čase sa Djokovič rozlúčil s tzv. superkoučom Američanom Andrem Agassim a rovnako nevyšlo jeho krátke angažmán Čecha Radka Štěpánka.

V antukovej sezóne sa Vajda a Djokovič len pozvoľna rozbiehali. Srb prehral v 2. kole v Barcelone so Slovákom Martinom Kližanom a vo štvrťfinále Roland Garros s Talianom Marcom Cecchinatom. Po parížskom "neúspechu" dokonca povedal, že zvažuje, či nevynechá sezónu na tráve. Nevynechal a urobil dobre. Na turnaji v londýnskom Queen´s Clube ešte nedotiahol sľubne rozbehnuté finále proti Marinovi Čiličovi do víťazstva, ale potom ovládol slávny Wimbledon a v auguste aj jeden z najväčších turnajov na tvrdom povrchu v americkom Cincinnati, ktorý mu ako jediný chýbal v zbierke triumfov na úrovni ATP World Tour Masters 1000.

Ukázalo sa, že to bola tá najlepšia príprava na US Open, kde srbský bojovník v siedmich zápasoch prepustil súperom len 2 sety, aj to hneď v prvých dvoch kolách. Potom bol už nezastaviteľný. Neskôr pridal ešte triumf na "tisícke" v čínskom Šanghaji a v samom závere sezóny dve finálové účasti - v parížskej hale Bercy a už spomenutej londýnskej O2 Arene na ATP Finals. Začiatkom novembra už bolo jasné, že bude zimovať na čele svetového renkingu ATP vo dvojhre.

Rodený Belehradčan sa stal prvým hráčom od roku 2000, ktorý sa v rovnakej sezóne dostal až na vrchol rebríčka po tom, čo v nej figuroval mimo najlepšej dvadsiatky počítačového poradia (18. júna. 2018 bol na 22. priečke). Jeho predchodcom bol pred 18 rokmi Marat Safin. Ruský tenista bol až na 38. mieste 28. februára 2000, ale 20. novembra 2000 sa už vyhrieval na výslní. "Neprestal som veriť v seba. Ja naozaj zakaždým od seba očakávam, že niečo veľké dosiahnem. Bez toho to nejde. Priznávam však, že v úvode sezóny sa moja hra ani zdiaľky nepribližovala tomu, čo som zo seba chcel dostať. Preto bol ten rebríčkový posun veľmi nepravdepodobný," skonštatoval Djokovič na webe ATP World Tour.

Sladká chuť víťazstva Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP Photo/Adam Hunger

Djokovič pre zdravotné problémy s lakťom vynechal druhú polovicu predchádzajúcej sezóny 2017 a po januárových Australian Open si doprial ešte jeden operačný zákrok vo Švajčiarsku. Až začiatkom marca sa bez obmedzení vrátil do tenisového kolotoča a od júna už bol späť v špičkovej forme. "Ked som sa rozhodol podstúpiť ten zákrok, nevedel som, čo ma čaká neskôr v sezóne. Tento pocit som predtým nikdy nemal, vedel som len, že sa z toho môžem poučiť. Napokon to vypálilo najlepším možným spôsobom," dodal Djokovič.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Novak Djokovič ATP Marián Vajda
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Tim Ireland
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články