Vlhová pôjde favorizovanej Shiffrinovej po krku: Je silná, ale dá sa nad ňou zvíťaziť

Petra Vlhová
Petra Vlhová

KILLINGTON - Úvodný obrovský slalom novej sezóny v Söldene Petra Vlhová nedokončila, no z prvého slalomu v Levi si odniesla cenné 2. miesto a 80 bodov do Svetového pohára. Teraz čaká na 23-ročnú Liptáčku prvý tzv. kompletný pretekársky víkend, čiže obrovský slalom aj slalom v rozpätí 24 hodín. Musela preto cestovať až na východ USA do Killingtonu. Vlani z tejto náročnej kombinácie vydolovala desiate miesto z "obráku" a druhé zo slalomu.

"Hneď po pretekoch v Levi som išla na letisko a v nedeľu ráno potom letela do Bostonu. Odtiaľ sme sa ešte presúvali autom. Cesta bola v pohode," uviedla Petra Vlhová v nahrávke z USA a ďalej pokračovala k téme počasie: "Dva dni dozadu tu bola veľká zima -20 °C, ale zároveň dosť snehu a dobré podmienky. V tréningu som potrebovala viac popracovať na obrovskom slalome, keďže predtým v Levi som sa venovala iba slalomu."

Keďže v tejto sezóne Svetového pohára Vlhová pridala do svojho programu aj niektoré kĺzavé disciplíny a chce útočiť na celkové pódium v boji o veľký glóbus, potrebuje zbierať dobré umiestnenia aj v obrovskom slalome. "Špeciálne ambície nemám, chcel len dať svoju jazdu naplno," uviedla pred sobotňajším obrovským slalomom. Pred slalomom, ktorý bude v nedeľu, poznamenala. "Ten v Levi mi vyšiel, aj keď viem, kde som robila chyby a kde mám rezervy. Uvidíme, ako to dopadne."

Na východe USA možno očakávať ďalší diel dlhodobého súboja medzi Vlhovou a slalomárskou divou Mikaelou Shiffrinovou. Američanka vlani na domácom snehu v Killingtone deklasovala konkurenciu, keď Vlhovej na druhom mieste nadelila 1,64 s a celkovo tretej Rakúšanke Bernadette Schildovej dokonca 2,67 s. Killingtonu aj vtedy predchádzalo Levi, kde Vlhová Shiffrinovú pre zmenu tesne zdolala. "Je silná, ale dá sa nad ňou zvíťaziť. Aj tohtoročné preteky v Levi ukázali, že je zdolateľná. Treba ísť však naplno bez chybičky a potom to pôjde," podotkla Vlhová v rozhovore pre RTVS pred necelým týždňom v Levi.

Svetový pohár v Killingtone v americkom štáte Vermont sa jazdí len po tretí raz v sérii. V premiére v roku 2016 Shiffrinová rovnako zvíťazila, ale pred inou Slovenkou Veronikou Velez-Zuzulovou, ktorá už ukončila kariéru. Vlhová bola vtedy piata. "Nikdy som nebola viac hrdá na víťazstvo ako teraz, keďže sa na mňa pozerala moja babička. Práve na chvíle strávené u nej doma mám z detstva najkrajšie spomienky," uviedla Shiffrinová o Pauline Condronovej, ktorá mala vtedy 95 rokov.

Shiffrinová predtým, než sa stala zjazdárskou profíčkou, navštevovala Burke Mountain Academy vo Vermonte a veľmi rada spomína na časy, keď chodievala priamo zo školy na kopec. "Po škole sme si sadli do auta, cestou na kopec zjedli špageti, urobili si domáce úlohy a potom strávili pár hodín tréningom. Do postele sme sa dostali o desiatej večer a na druhý deň sme skoro vstali, aby sme to celé zopakovali," cituje Shiffrinovú portál boston.com.

Dvadsaťtriročná Američanka netají, že doma ju ženie dopredu ešte väčšia túžba po víťazstve ako v pretekoch v Európe. V prvých dvoch ročníkoch víkendových podujatí v slalome a obrovskom slalome v Killingtone sa najmä na ňu prišlo pozrieť dovedna 60 000 ľudí. Prvé kolo sobotňajšieho obrovského slalomu sa začne o 15.45 h SEČ, druhé s tridsiatkou najlepších o 19.00 h SEČ. Začiatky kôl nedeľňajšieho slalomu sú o 16:00 h a 19.00 h.


Tagy: Petra Vlhová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Braňo Bibel

DISKUSIA