VIDEO Nočná mora pre Francúzsko na domácej pôde: Rysuje sa dokonalá pomsta za MS!

Zaťatá päsť Marina ČiličaZaťatá päsť Marina Čiliča Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

LILLE - Chorvátsko vedie 2:0 nad domácim Francúzskom po piatkových dvojhrách vo finále Davisovho pohára 2018 tenisových reprezentačných družstiev mužov. V úvodnej piatkovej dvojhre súboja hraného na antuke pod zatiahnutou strechou na Štadióne Pierra Mauroya vo francúzskom Lille Čorič zdolal domáceho Jérémyho Chardyho za 136 minút 6:2, 7:5, 6:4. Druhý bod pre Chorvátsko zabezpečil Marin Čilič, keď zdolal Jo-Wilfrieda Tsongu.za 137 minút 6:3, 7:5, 6:4.

Čilič sa v prvom sete prezentoval kvalitným servisom, pri svojom podaní získal 15 zo 16 fiftínov. Tsongu brejkol v šiestej hre a za stavu 5:3 premenil Chorvát druhý setbal a získal vo svoj prospech prvé dejstvo. V ôsmej hre druhého setu nevyužil Francúz dva brejkbaly. To sa mu vypomstilo v ďalšom priebehu, keď v 11. hre prišiel o svoj servis. Chorvát následne pri svojom podaní nenechal nič na náhodu a čistou hrou ukončil druhé dejstvo v pomere 7:5.

Tretí set mal podobný scenár ako predchádzajúce dva. V piatej hre nevyužil Tsonga dva brejkbaly. Naopak, Čilič v nasledujúcej hre ponúknutou šancou na brejk nepohŕdol. Za stavu 5:4 išiel chorvátsky tenista podávať na víťazstvo v zápase. Príležitosť využil a poslal Chorvátov po piatku do vedenia 2:0. Čilič si proti Tsongovi pripísal na svoje konto šieste víťazstvo v desiatom vzájomnom stretnutí.

Piatkový program otvorilo stretnutie medzi Chardym a Čoričom. Obaja súperi odohrali štvrté vzájomné stretnutie. Chorvát víťazstvom vyrovnal bilanciu na 2:2. Vstup do stretnutia vyšiel Čoričovi, keď sa ujal vedenia 4:0. Prvý set ukončil pri svojom podaní, získal ho v pomere 6:2. Druhé dejstvo prinieslo vyrovnanejší tenis. Chardy stratil v 11. hre svoje podanie, Čorič potom potvrdil brejk a ujal sa vedenia 2:0 na sety. Aj začiatok tretieho dejstva patril chorvátskemu tenistovi, v tretej hre prelomil súperov servis. Následne to potvrdil a zvýšil na 3:1. Túto výhodu si udržal až do konca setu. Za stavu 5:4 premenil Čorič pri svojom podaní druhý mečbal a získal pre svoj tím prvý bod.

Kapitáni Yannick Noah a Željko Krajan pri štvrtkovom žrebe programu nahlásili na sobotňajšiu štvorhru (14.00 h) páry Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut, resp. Ivan Dodig, Mate Pavič, ale majú nárok na zmeny. Týka sa to aj nedeľňajších singlov (postupne od 13.00 h) Chardy - Čilič a Tsonga - Čorič.

Obhajcovia z Francúzska zvíťazili vlani vo finále rovnako v Lille nad hráčmi Belgicka a získali desiatykrát "šalátovú" misu". Finalisti súťaže z roku 2016 Chorváti sa prebojovali do tretieho finále. Pred dvoma rokmi nestačili v záverečnom súboji na Argentínu. Zo zisku trofeje sa tešili v sezóne 2005, keď zvíťazili nad Slovenskom v Bratislave. Francúzi nastúpili proti Chorvátom na tretie vzájomné stretnutie.

Premiérovo na seba natrafili v rámci 1. kola svetovej skupiny pred 14 rokmi, z triumfu sa tešili domáci Francúzi po víťazstve 4:1. Pred dvoma rokmi uspeli Chorváti, keď na domácej pôde v Zadare zvíťazili v semifinále 3:2. Najväčší podiel na triumfe Balkáncov mal vtedy Marin Čilič, ktorý uspel v oboch dvojhrách a bol aj súčasťou víťazného tandemu vo štvorhre.