Vlhová pred slalomom odhodlaná podať čo najlepší výkon: Obrák ma veľmi dobre naladil

Petra Vlhová
Petra Vlhová

KILLINGTON - Jedna po druhej odpadávali súperky Petry Vlhovej v cieli druhého kola sobotného obrovského pohára. Zdalo sa, že by si mohla vo Svetovom pohári vytvoriť maximum v disciplíne, ktorá je považovaná za kráľovskú z hľadiska technického prevedenia. Lenže prišla Švajčiarka Wendy Holdenerová a hoci na medzičasoch za slovenskou lyžiarkou zaostávala, v cieli ju tesne odsunula. Dve stotinky rozdiel, dvoje lyží pred tvár, ako reakcia Vlhovej, ktorá bola automatickým stredobodom záujmu prenosovej kamery v cieli.

"Samozrejme, keď prišla do cieľa, tak ma to mrzelo. Ale v konečnom dôsledku šieste alebo siedme miesto je jedno, keďže sa počíta najmä pódium," zdôraznila Vlhová v nahrávke cez WhatsApp.  Siedma priečka tretíkrát v kariére sa zrodila za špecifických okolností. Svah v Killingtone je z hľadiska obrovského slalomu výnimočný v tom, že nemá síce selektívny kurz, ale absenciu výrazných prechodov a zmien sklonu vyvažuje od začiatku do konca nárokmi na koncentráciu a presnosť oblúkov.

Je to pomerne strmý kopec a v homologizačných regulách najširšie postavené bránky bez zradných zákutí ponúkli na krátkom kurze dynamické preteky. S týmito okolnosťami a s mäkšou zmesou prirodzených podmienok a mechanického zasnežovania sa najlepšie vyrovnali pretekárky, ktoré okrem rýchlosti predviedla aj priam dokonalú technickú precíznosť. To práve nie je optimálna okolnosť pre slovenskú lyžiarku, ktorá obľubuje ľadové povrchy a agresivitu v oblúkoch i v atakovaní bránok.

V týchto podmienkach Vlhová zašla tretí čas druhého kola, teda mimoriadne nádejná správa. Zdolali ju iba 21-ročná Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá využila v druhej jazde výhodné štartové číslo 3 a víťazná favoritka Federica Brignoneová, ktorej podmienky najviac sadli a momentálne je v top-forme. Po dojazde Vlhovej však manko zaznamenalo šesť pretekárok v rade a hoci sa po výkone Holdenerovej zdalo, že to bude 8. miesto, vypadnutie Viktorie Rebensburgovej Slovensku posunulo. Pritom z celkového pohľadu boli na dosah aj dve superfavoritky, Francúzka Tessa Worleyová a domáca šampiónka Mikaela Shiffrinová.

"V prvom kole som neurobila výrazné chyby, ale chýbal mi trochu dôraz a preto som mala stratu. V druhom kole som išla do toho naplno a aj keď som urobila drobné chyby, výrazne som sa posunula. Vrch som mala geniálny a v tej strmine som robila chyby, ktoré ma stáli nejaké stotiny, ale v konečnom dôsledku je siedme miesto dobré. Ja sa budem snažiť na sebe pracovať a každé kolo ísť lepšie a lepšie, aby som sa prepracovala vyššie a vyššie," konštatovala 23-ročná reprezentantka.

Prirodzene že v nedeľnom slalome (16.00/19.00 SEČ) má Vlhová ambície zajazdiť dobre obe kolá, v tejto disciplíne u nej výraz "dobrý" znamená minimálne pódium s atakom najvyššieho stupňa: "Obrák ma veľmi dobre naladil a budem sa snažiť v oboch jazdách podať čo najlepší výkon a uvidíme, čo z toho bude." 


Tagy: Petra Vlhová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Charles Krupa

DISKUSIA