Fantastická Vlhová s ďalším skvelým úspechom: V slalome nestačila iba na fenomenálnu Shiffrinovú

Petra Vlhová sa teší z druhého miestaPetra Vlhová sa teší z druhého miesta Zdroj: SITA/AP - Charles Krupa

KILLINGTON - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová obsadila v nedeľnom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v americkom Killingtone druhú priečku. Za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 57 stotín sekundy, po 14. raz v kariére sa dostala na pódium vo SP (4-5-5). Tretia skončila Švédka Frida Hansdotterová (+1,08 s). V celkovom poradí SP vedie Shiffrinová s 310 bodmi, Vlhová už figuruje na druhom mieste (196 b), rovnaké je to v hodnotení disciplíny (200 - 160 b).

Lyžiarky sa museli vyrovnať s náročnými podmienkami, ktoré vytvorili dážď a znížená viditeľnosť. Trať 1. kola postavil Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni, jeho zverenka štartovala s číslom 5 a do druhého slalomu sezóny sa vrhla so svojou typickou agresivitou. Na jednom medzičase sa k Shiffrinovej priblížila na päť stotín sekundy, potom sa však "pustila" až príliš a dostala sa do záklonu, čo ju pred nájazdom do roviny stálo čas. V záverečnej pasáži malo problémy viacero pretekárok, naopak, domáca superhviezda Shiffrinová zabrala práve na konci zjazdovky Superstar a zmazala stratu, ktorú nabrala v strednej časti.

Priebežne druhá bola Rakúšanka Bernadette Schildová (+0,29 s). Vlhová figurovala na tretej pozícii spoločne s Hansdotterovou, keď obe stratili 54 stotín sekundy. Za touto dvojicou bola veľká časová priepasť, ďalšia Švédka Anna Swennová Larssonová na piatom mieste mala manko 95 stotín sekundy, ostatné lyžiarky zaostali o viac než sekundu.

Pred 2. kolom bol okruh adeptiek na pódiové umiestnenie veľmi úzky. V ňom sa počasie o čosi zlepšilo a favoritky si mohli zmerať sily v priaznivejších podmienkach. Swennová Larssonová mala našliapnuté na dobrý výsledok, ale po chybe klesla vo výsledkovej listine za Švajčiarky Michelle Gisinovú a Wendy Holdenerovú. Vlhová išla po Hansdotterovej a s totožnou východiskovou pozíciou naložila oveľa lepšie. Po silovej, no zároveň rytmickej jazde nadelila Švédke viac než 0,5 sekundy a zaútočila na ešte vyššie priečky. Odsunula za seba Schildovú, ktorá sa umiestnila aj za Hansdotterovou. Vlhovej výborný výkon s tretím najlepším časom v 2. kole nestačil jedine na Shiffrinovú, Američanka triumfovala v slalome v Killingtone tretíkrát za sebou po rokoch 2016 a 2017. Na medzičasoch sa jej náskok najprv zmenšoval, no opäť predviedla skvostný záver a nadviazala na úspech z úvodnej súťaže vo fínskom Levi, kde bola Vlhová takisto druhá.

Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP - Charles Krupa

Výsledky slalomu SP v Killingtone: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:43,25 min, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,57 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,08, 4. Bernadette Schildová (Rak.) +1,41, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,93, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,37, 7. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +2,44, 8. Katharina Gallhuberová (Rak.) +2,94, 9. Katharina Truppeová (Rak.) +3,32, 10. Lena Dürrová (Nem.) +4,06

Celkové poradie SP (po 4 súťažiach): 1. Shiffrinová 310 bodov, 2. VLHOVÁ 196, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 180, 4. Holdenerová 161, 5. Tessa Worleyová (Fr.) 145, 6. Hansdotterová 142

Poradie slalomu SP (2): 1. Shiffrinová 200, 2. VLHOVÁ 160, 3. Schildová a Hansdotterová po 110, 5. Holdenerová 85, 6. Swennová Larssonová 76

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Killington