VIDEO Habal čistým kontom vychytal triumf Košíc, Zvolen nečakane padol v Maďarsku

Adam Zbořil a Václav Čížek v súboji Košíc s Novými ZámkamiAdam Zbořil a Václav Čížek v súboji Košíc s Novými Zámkami Zdroj: SITA/Martin Havran

NOVÉ ZÁMKY - Hokejisti Košíc zvíťazili na ľade Nových Zámkov 2:0 v nedeľňajšom zápase 26. kola najvyššej slovenskej súťaže. Po bezgólovej prvej tretine sa hostia dostali do vedenia zásluhou Jakuba Suju, pre ktorého to bol deviaty gól v sezóne. Zverenci trénera Milana Jančušku mali počas duelu jasnú streleckú prevahu, ale nepodarilo sa im prekonať Vladislava Habala. Český brankár si pripísal celkovo 43 úspešných zákrokov a bol hlavným strojcom košického víťazstva. To v závere spečatil gólom do prázdnej bránky Ladislav Nagy. "Oceliari" vyhrali tretí zápas v sérii a sú naďalej na 2. mieste tabuľky.

Úvodnú šancu mal na hokejkách druhý košický útok, ale puk si nakoniec v skrumáži cestu za bránkovú čiaru nenašiel. Na druhej strane Jurík šikovne tečoval Hatalovu strelu, ale jeho pokus skončil len na Habalovom betóne. Domácich mohli poslať do vedenia Rogoň i Nejezchleb, obaja však svoje príležitosti spomedzi kruhov spálili. Pri pokuse o prvý gól neuspela ani štvrtá košická formácia vedená Klímom. Následne vo vlastnom oslabení unikli domáci Jurík so Štrauchom, druhý menovaný však po výmene puku so spoluhráčom pálil len do Habalovho betónu.

V 24. minúte sa dostal do brejku Zbořil, ale Habal bol pozorný a Rogoň poslal v presilovke puk len do súperovho brankára. Rovnako pochodil i Urban, a tak sa dostali k slovu Košičania – počas presilovky sa po Ignatuškinovej asistencii presadil Suja. V druhej tretine hrali Novozámčania štyri presilové hry, ale nevyťažili z nich ani gól.

Eduard Šedivý a Mathieu Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/Martin Havran

V treťom dejstve gólových príležitostí ubudlo a so streleckými pokusmi si gólmani na oboch stranách bez väčších problémov poradili. V 50. minúte narazil hosťujúci Hričina na mantinel Kudlu a Novozámčania tak dostali ďalšiu možnosť početnej výhody. Navyše, košický útočník bol už ako druhý z hosťujúceho tímu "ocenený" 10-minútovým osobným trestom. Už za rovnovážneho stavu skúšali nacvičený signál Kudla s Urbanom, ale Habal bol na mieste. Sto sekúnd pred koncom sa domáci odhodlali k hre bez brankára, čo využil kapitán východniarov Nagy.

MHC Mikron Nové Zámky - HC Košice 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 29. Suja (Ignatuškin), 60. Nagy (Suja). Rozhodovali: Daniel Konc st., Jonák, Šefčík, Synek, vylúčení: 2:6 na 2 minúty, navyše Koch (Košice) 10 min. za narazenie na mantinel, Hričina (Košice) 10 min. za narazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia, 0:0, 1435 divákov.

Nové Zámky: Košarišťan - Andersons, Kudla, Hain, Henderson, Ordzovenský, Novák, Hatala - Bajtek, Urban, Štrauch - Rogoň, Zbořil, Jurík - Ondrušek, Jakúbek, Nejezchleb - Fábry, Slávik

HC Košice: Habal – Šedivý, Pretnar, Dudáš, McDowell, Pulli, Čížek, Koch, Krajňák – Nagy, Brophey, Spilár – Suja, Ignatuškin, Vrábeľ – Šoltés, Galamboš, Netík – Žitný, Klíma, Hričina

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: "Samozrejme, s výsledkom nie sme spokojní, ale chalanom nemožno uprieť snahu, bojovnosť a chcenie. No hrať proti Košiciam na tri päťky a v takom zápasovom slede je veľmi náročné. V niektorých momentoch to bolo cítiť, hlavne v koncovke, agresivite a dohrávaní osobných súbojov. Potom nám už chýbali sily. Hrá sa na góly, tie sme nedali a tak nemôžme pomýšľať na výhru, i keď šancí sme mali veľmi veľa. Riešili sme ich však zle a preto sme prehrali. Je to škoda. Na druhej strane máme možnosť otestovať si niektorých hráčov, ktorí by inak nemali taký priestor na ľade. Hrali v iných útokoch, takže aj to nám niečo ukáže."

Roman Šimíček, tréner Košíc: "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Pripravovali sme sa na to, no nebolo to z našej strany veľmi podarené stretnutie. Bolo to veľmi ťažké, zvlášť v druhej tretine, keď sme sa nechali úplne zbytočne vylúčiť. No podržal nás brankár, ktorý nás držal celý zápas nad vodou. Asi jemu patrí najväčšia vďaka za to, že sme to dnes zvládli. Za tri body sme hrozne šťastní, pretože zo Zámkov sa body veľmi ľahko nenosia. Sme veľmi šťastní, že sa to podarilo a že to vyšlo nášmu gólmanovi."

Zvolen neuspel v Maďarsku

Na začiatku zápasu sa hralo vo vysokom tempe, útoky sa striedali na oboch stranách. Postupom času sa však hra spomalila, výraznejšie príležitosti na skórovanie neprichádzali. Najväčšiu mal v 20. minúte domáci Loiseau, gól však nedal.

Prvá polovica druhého dejstva vyšla hráčom Miškovca a tromi gólmi dokonale zaskočili vedúci celok ligovej tabuľky. Postupne sa presadili Miskolczi, Vas a Magosi. Domáci mohli svoj náskok zvýšiť, no ďalšie dve dobré príležitosti nevyužili.

V úvode tretej tretiny si oba tímy vypracovali šance na strelenie gólu, brankári Adorján a Skapski však odolávali. Gól nepriniesli ani presilové hry Miškovca a Zvolena. Šesť minút pred koncom odvolali hostia brankára, no inkasovali štvrtýkrát, keď skóroval Slovák. Domáci sa tak postarali o najväčšie prekvapenie 26. ligového kola.

DVTK Jégesmedvék Miškovec - HKM Zvolen 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Góly: 21. Miskolczi (Vas, Szirányi), 24. Vas (Galanisz), 28. Magosi (Harrison, Loiseau), 59. Slovák. Rozhodovali: Korba, Snášel, Smrek, Gajan, vylúčení: 3:4 na 2 minúty, navyše Růžička (Zvolen) 10 min osobný trest, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1100 divákov.

DVTK Jégesmedvék Miškovec: Adorján – Kiss, Crawford, Slovák, Szirányi, Milam, Göz, Láda – Kulmala, Vas, Pance – Magosi, Loiseau, Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Vojtkó, Hajós, Ritó

HKM Zvolen: Skapski – Ulrych, Vandane, Zeleňák, Růžička, Pufahl, Drgoň, Pöyhönen, Roman – Handlovský, Špirko, Vandas – Obdržálek, Lušňák, Šišovský – Chovan, Kytnár, Zuzin – Petráš, Holovič, Marcinek

Liptáci si poradili s Detvou

V súboji tabuľkových susedov bolo od začiatku zápasu na oboch stranách veľa nepresností, brankári mali len minimum práce. Viac gólových šancí si však vypracovali hostia a do vedenia sa dostali v 16. minúte gólom Kukleva strelou od modrej čiary.

Druhá tretina bola bohatá na góly. Za domácich najskôr vyrovnal hneď v 21. minúte Mezovský, v ďalšom priebehu využili presilové hry postupne Kriška a Róbert Huna. V drese Detvy skórovali Valent s Murčekom a po 40 minútach bol stav nerozhodný 3:3.

Po opatrnom začiatku záverečnej časti hry sa do vedenia dostal Liptovský Mikuláš, keď už tretí gól domácich v početnej výhode strelil v 47. minúte Suchý. O niekoľko sekúnd zvýšil na 5:3 Števuliak. Hosťom sa síce podarilo znížiť v 51. minúte presným zásahom Gašpara, no Liptáci si napokon najtesnejšie vedenie udržali až do konca.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HC 07 Detva 5:4 (0:1, 3:2, 2:1)
Góly: 21. Mezovský (Vybiral), 25. Kriška (Suchý, Kurali, 39. Rób. Huna (Nádašdi, Kriška), 47. Suchý (Heikkilä), 47. Števuliak (Tamáši) - 16. Kuklev (Mat. Chovan, Žilka), 23. Valent (Mar. Chovan, Kuklev), 31. Murček (Puliš), 51. Gašpar (Ďaloga, V. Fekiač). Rozhodovali: Orolin, Babic – Šoltés, Vincze, vylúčení: 3:4, navyše: Fereta (L.Mikuláš) 10 min. za vrazenie na mantinel, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 250 divákov.

Liptovský Mikuláš: Kislicyn – Suchý, Kurali, Mezovský, Nádašdi, Bača, Fereta, Nemec, Košecký – Huna Rób., Huna Rich., Kriška – Vybiral, Tamáši, Uram – Lištiak, Piatka, Heikkilä – Oško, Uhrík, Števuliak

Detva: Zalivin – Kuklev, Chovan Mar., Hraško, Sládok, Gachulinec, Fekiač F., Giľák, Šimon – Puliš, Murček, Ščurko – Gašpar, Fekiač V., Ďaloga – Žilka, Chovan Mat., Tibenský – Surový, Valent, Král

Poprad s najslabšou Žilinou nezaváhal

Najslabší celok ligy zo Žiliny, ktorý po výmene trénerov zastavil sériu šiestich prehier víťazstvom nad Novými Zámkami, sa predstavil na ľade Popradu. Už po 32 sekundách hry tečoval Petranovu strelu Mlynarovič a "kamzíci" viedli 1:0. Už o minútu neskôr sa v tutovke ocitol Ťavoda, ale z bezprostrednej blízkosti si s Fučíkom neporadil. Výborný nástup domácich do stretnutia potvrdil počas presilovej hry vo 4. minúte Paukovček, keď si Mlynarovič položil brániaceho Bagina. Tréner hostí Peter Mikula reagoval oddychovým časom. Po jeho skončení využil pravidlo "coach challange", ale po konzultácii s videorozhodcom arbitri druhý gól Popradčanov potvrdili. V následne nariadenej presilovke domáci nič nevymysleli. Hostia sa pripomenuli v 11. minúte Jankovičom, jeho tečovanú strelu však zastavila konštrukcia popradskej bránky. Na konci 16. minúty sa do úniku predral Koyš, ktorého iba za cenu faulu zastavil Piegl. Z nariadeného trestného strieľania však gól nepadol. Festival zahodených šancí pokračoval ďalej. Na konci prvej tretiny mohol počas početnej výhody zvýšiť úplne voľný Paukovček a po ňom i Bondra, pozorného brankára Žiliny však neprekonali.

Hostia nezachytili ani nástup do prostrednej časti hry. Hneď v jej úvode po rýchlej kombinácii v strednom pásme uvoľnil Svitana ideálnou prihrávkou Petrana a ten sa pomedzi Fučíkove betóny nemýlil - 3:0. Na ľade dominovalo iba jedno mužstvo a tým boli domáci. Fučík odolával popradským strelcom iba s vypätím všetkých síl. Postupne si na ňom vylámali zuby v čistých príležitostiach Salija, Abdul aj Paukovček. V 32. minúte prišiel skrat hosťujúceho Podešvu, ktorý pichol Mlynaroviča do chúlostivých miest, za čo predčasne putoval pod sprchy. Počas dlhej 5-minútovej presilovky si Popradčania vypracovali iba jedinú príležitosť, ktorú spálil Zagrapan. Štvrtý gól prišiel minútu pred odchodom do šatní na druhú prestávku. Po viacnásobnej prenechávke sa puk pri signalizovanom vylúčení Žilinčana dostal na hokejku Saliju a ten ho cez cloniacich hráčov poslal na bránku. Salijov presný zásah musel potvrdiť ešte videorozhodca.

Popradčania pokračovali v nastolenom trende aj v záverečnej dvadsaťminútovke. Najprv nevyzrel na Fučíka so svojím blafákom Petran, v 44. minúte urobil chybu v rozohrávke Kučný. "Kamzíci" sa ocitli v nájazde 2:1, ktorý Bondra riešil strelou do šibenice žilinskej brány. Na piaty gól vo vlastnej sieti reagovali Žilinčania výmenou brankárov, Fučíka nahradil Mikoláš. Sen o čistom konte sa Vošvrdovi rozplynul v 46. minúte, keď Ťavoda nešťastne rukou tečoval do vlastnej siete puk z hokejky Dubeňa. Záver stretnutia okorenila šarvátka Macíka s Kučným. Pri hre 4:4 sa presadili hostia. Jankovičovu strelu od modrej po buly Vošvrda vyrazil iba pre seba, čo využil pohotový Jakub Ručkay a stanovil konečnú podobu skóre na 5:2.

HK Poprad - MsHK DOXXBet Žilina 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
Góly: 1. Mlynarovič (Petran, Svitana), 4. Paukovček (Mlynarovič, Fabian), 21. Petran (Svitana, Zagrapan), 39. Salija (Heizer, Koyš), 44. Bondra (Svitana, Mlynarovič) – 46. Milý (Dubeň, Kučný), 60. Ručkay (Jankovič). Rozhodovali: Lokšík – Gajan, Smrek, vylúčení: 4:5, navyše: Podešva 5+DKZ za seknutie, Macík 10 min za hrubosť  - Kučný 10 min za hrubosť, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1048  diváckov.

Poprad: Vošvrda – Petran, Salija, Fabian, Česánek, Ťavoda, Karalahti – Bondra, Mlynarovič, Svitana – Abdul, Zagrapan, Koyš – Takáč, Heizer, Václav – Belluš, Paukovček, Macík – Kundrík.

Žilina: Fučík (44. min Mikoláš) – Kučný, Bagin, Jankovič, Žilin, Piegl, Dubeň, Rehák, Hrazdíra – Jenčík, Podešva, Balej – Síkela, Húževka, Ru. Huna – Hvila, J. Ručkay, Beránek – Bárta, Surovka, Milý

Roman Stantien, tréner Popradu: "My sme do zápasu vstúpili dobre. Dali sme dva rýchle góly, potom nás podržal brankár. Keď sme dali tretí gól, tak sme sa upokojili a potom sme mali ďalšie šance. S dnešným výkonom som veľmi spokojný."

Aleš Bachánek, asistent trénera Žiliny: "My sme do zápasu vstúpili veľmi zle, dostali sme dva rýchle góly. V polovici prvej tretiny sme mali veľké šance, tie sme nevyužili. Na začiatku druhej tretiny sme dostali tretí gól pre nepozornosť a odvtedy bol zápas rozhodnutý."

Trenčín s maďarským súperom nezaváhal

Dukla začala zápas aktívne, ale do prvej vážnejšej šance sa dostali hostia. V 6. minúte sa sám pred Valentom ocitol Dansereaua, nenamieril však presne. O chvíľu neskôr fauloval. "Vojaci" síce presilovú hru nevyužili, ale po naskočení hráča Budapešti sa Trenčania dostali do vedenia. Bartovič našiel voľného Vargu na kruhu a ten trafil horný roh bránky. Postupom času začali byť hostia čoraz nebezpečnejší. V 14. minúte sa pred bránku predral Nagy a po ňom neuspel spomedzi kruhov ani Odnoga.

V úvode druhej tretiny mohli domáci pridať druhý gól. V oslabení išiel Sádecký sám na Rajnu, ale puk mu pri zakončení skĺzol z čepele hokejky. Hokej zo strany na stranu pokračoval aj naďalej a napriek presilovkám na oboch stranách ďalší gól neprichádzal. V 36. minúte dostal Klempa puk spoza brány na Dansereaua, brankár Valent však proti jeho zakončeniu vytiahol skvelý zákrok lapačkou. O dve minúty neskôr sa Bartovič so Sádeckým rútili do prečíslenia. Zakončenie z druhej vlny nakorčuľovaného Hecla pokryl Rajna.

Prvé minúty tretej tretiny patrili hosťom. V 42. minúte Langkow nedostal puk za Valenta. Domáci brankár inkasoval o tri minúty neskôr. Terbócsa opečiatkoval puk o brankárov betón a odkrytú časť bránky už nemal problém trafiť Nagy. Odpoveď vicemajstra mohla prísť okamžite, kombinácia Dlouhého s Vargom však skončila na žrdi. Prečíslenie na opačnej strane klziska nepremenil na gól Orbán. Rozhodnutie napokon priniesla až predposledná minúta zápasu. Po prihrávke Radivojeviča trafil puk ideálne z medzikružia Švec a zabezpečil tak Trenčínu všetky body. V závere sa maďarský tím ešte snažil o vyrovnanie počas hry bez brankára, ale gól už nepadol.

HK Dukla Trenčín – MAC Budapešť 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Góly: 8. Varga (Bartovič, Sádecký), 59. Švec (Radivojevič, Sojčík) – 45. K. Nagy (Terbócs, Fejes). Rozhodovali: Müllner, Štefík – Rojík, Kollár,, vylúčení: 2:4, presilovky a oslabenia: 0:0, 2586 divákov.

Trenčín: Valent – Rýgl, Krejčí, Bohunický, Holenda, Kovář, Frühauf, Luža – Radivojevič, Sojčík, O.Mikula – Bartovič, Sádecký, M.Hecl – T.Varga, R.Dlouhý, J.Pardavý ml. – D.Hudec, J.Švec, Špankovič

Budapešť: Rajna– Negrin, Dudás, Burt, Fejes, Pozsgai, Bugár, Szabad – Orbán, Langkow, Bodó – T.Klempa, Brown, Dansereau – Odnoga, Krisztián Nagy, Terbócs – Kreisz, B.Majoross, Szigeti

Peter Oremus, tréner Trenčína: "Hrali sme proti veľmi kvalitnému súperovi. Víťazstvo sa rodilo ťažko a vážime si ho. Mužstvo sa po vyrovnaní súpera nevzdalo a vyhralo zaslúžene. Chlapci zápas oddreli. Splnili sme cieľ, za víkend sme získali šesť bodov, s čím sme spokojní."

Gergely Majorss, tréner Budapešti: "Je to smutné. Bojovali sme, mali sme šance na lepší výsledok. Mať bod alebo dva z tohto zápasu by bolo skvelé. Chýbali nám dve minúty, aby sme stretnutie dostali do predĺženia. Potrebovali sme získať body, aby nám ostatní neutiekli, ale to sa nám nepodarilo."

Viac o téme: HC Košice HKM Zvolen MHC Mikron Nové Zámky