Šachová dráma o titul majstra sveta aj po 12. partii s remízovým stavom, pokračuje sa v tajbrejkoch

Magnus Carlsen a Fabiano CaruanaMagnus Carlsen a Fabiano Caruana Zdroj: SITA/AP - Matt Dunham

LONDÝN - Americký vyzývateľ Fabiano Caruana nevyužil výhodu bielych figúrok a aj záverečná 12. partia londýnskeho súboja o titul majstra sveta Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) medzi Caruanom a Nórom Magnusom Carlsenom sa skončila remízou. Navrhol ju prekvapujúco Carlsen už po 31 ťahoch, hoci mal zjavnú časovú výhodu nad súperom. Caruana pat prijal.

Za stavu 6:6 sa výsostne vyrovnaný zápas posunie do záverečných tajbrejkov. Hrať sa budú v stredu 28.11. formou štyroch hier v tzv, rapid šachu po 25 minút. Každý ťah bude pre oboch súperov znamenať prírastok 10 sekúnd. Carlsen bude mať v úvode výhodu bielych figúrok. Ak ani tajbrejky neurčia víťaza, nasledovať bude päť minipartií v tzv. bleskovom šachu. Obaja aktéri budú mať k dispozícii 5 minút s trojsekundovým prírastkom po ťahoch.

Ak sa 27-ročný Carlsen stane majstrom sveta, po tretí raz obháji titul. Prvýkrát ho získal v roku 2013 po legendárnom Indovi Višvanathánovi Ánandovi. Ak sa majstrom sveta stane o rok mladší Caruana, stane sa druhým Američanom po Bobbym Fischerovi (1972), ktorému sa to podarí. Zároveň vystrieda Carlsena na čele rebríčka FIDE.

Londýnsky súboj pod hlavičkou FIDE sa hrá s celkovou dotáciou 1 milión eur.

Zápas o šachový titul FIDE 2018:

Magnus Carlsen (Nór.) - Fabiano Caruana (USA) 6:6 po XII. partii (0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5; 0,5:0,5, 0,5:0,5; 0,5:0,5 a 0,5:0,5)

Viac o téme: Magnus Carlsen Fabiano Caruana