Klub stojí za sestrami Fialkovými: Žiadnu osobitú zmluvu uzatvárať nemusia!

Slovenská biatlonistka Paulína FialkováSlovenská biatlonistka Paulína Fialková Zdroj: SITA/Martin Medňanský

BANSKÁ BYSTRICA - Vojenské športové centrum Banská Bystrica ako zamestnávateľ biatlonistiek Paulíny a Ivony Fialkovej stojí za svojimi športovcami a odkazuje: "Reprezentovať SR nemôže byť podmienené podpísaním žiadnej zmluvy." Uvádza sa to v stanovisku, ktoré VŠC Dukla. Reaguje v ňom aj na ohrozenie verejného záujmu v športe v spore sestier Fialkových so Slovenským zväzom biatlonu (SZB). Naďalej totiž platí rozhodnutie disciplinárky SZB, že sestry Fialkové majú v dôsledku nepodpísania zväzom navrhnutej zmluvy zastavenú činnosť a nemôžu štartovať na blížiacich sa úvodných pretekoch Svetového pohára 2018/2019 v biatlone v slovinskej Pokljuke (2.- 9.12.).

"VŠC podľa zákona o športe prijíma športovcov zo zoznamu najvýkonnejších športovcov na 'Športovú reprezentáciu'. Návrh na zaradenie športového reprezentanta do rezortného športového centra predkladá národný športový zväz. Rezortné športové centrum v zmysle zákona zamestnáva len profesionálnych športovcov. Profesionálny športovec môže vykonávať šport len spôsobom upraveným v §4 ods. 2 zákona o športe, a to: Zmluvou o profesionálnom výkone športu, ak výkon jeho činnosti spĺňa znaky závislej práce, na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu podľa osobitného predpisu (zákon o štátnej službe vojakov, zákon o štátnej službe policajtov, pozn.) v rezortnom športovom centre, ako samostatne zárobkovo činná osoba," vysvetľuje VŠC Dukla základné pojmy a fakty spojené so statusom športovca.

VŠC Dukla Banská Bystrica ďalej prináša svoj pohľad na celú situáciu: Paulína a Ivona Fialkové sú profesionálne športovkyne, ktoré športovú činnosť vykonávajú ako závislú prácu. V tomto prípade mal Národný športový zväz na výber - buď predloží športovcom Zmluvu o profesionálnom výkone športu podľa § 32 a nasl. Zákona o športe, ktorá musí obsahovať aj úpravu používania a zhodnocovania osobnostných práv športovca, ale zväz je súčasne povinný platiť športovcovi mzdu, ako aj zabezpečiť zo svojho rozpočtu sústavnú prípravu športovca a účasť na súťaži, alebo má zväz možnosť navrhnúť zaradenie profesionálneho športovca do rezortného športového strediska, ktoré sa vo veľkej miere podieľa na nákladoch na športovú prípravu reprezentanta, ktoré nemusí vynakladať zväz.

Športovci zaradení vo VŠC majú uzatvorenú pracovnú zmluvu, podľa ktorej vykonávajú športovú činnosť ako vrcholoví športovci, sú povinní plniť harmonogram športovej prípravy a zúčastniť sa na pretekoch podľa ročného plánu. V tom prípade verejný záujem zabezpečuje VŠC a zväz nie je oprávnený nijakým spôsobom do neho zasahovať.

SZB doručil do VŠC harmonogram športovej prípravy, ktorý obsahuje aj štarty na významných podujatiach a na týchto sa reprezentant v zmysle pracovnej zmluvy musí zúčastniť. Sú to jeho povinnosti, ktoré mu vyplývajú z pracovnej zmluvy.

VŠC v súčasnosti zabezpečuje prípravu všetkých športovcov biatlonu zo zoznamu Top tímu. Pre rok 2018 sú to sestry Fialkové, A. Kuzminová a M. Kazár. "Nad rozsah tohto zoznamu zabezpečujeme prípravu aj ostatných členov reprezentácie biatlonu. Zamestnávame piatich trénerov a poskytujeme reprezentantom v rámci športovej prípravy fyzioterapeutov. Rovnako je vo VŠC monitorovaných 7 športovcov z kategórie talentovanej mládeže, na ktorých športovej príprave sa VŠC rovnako podieľa. VŠC tak zo svojho rozpočtu podporuje biatlon v roku 2018 vo výške cca 370 000 eur," píše sa ďalej v stanovisku VŠC Dukla.

V ďalšej časti ide najmä o vysvetlenie pojmu "Verejný záujem v športe" v súvislosti s reprezentáciou Slovenska. Reprezentovať SR nemôže byť podľa VŠC podmienené podpísaním zmluvy. Reprezentovať SR je verejným záujmom, ktorý je presne vyjadrený v §2 Zákona č. 440/2015 Z. z. zákona o športe : "Verejným záujmom v športe je podpora a rozvoj športu mládeže, zabezpečenie prípravy a účasti športovej reprezentácie Slovenskej republiky na významnej súťaži, ochrana integrity športu a podpora zdravého spôsobu života obyvateľstva.“

Povinnosť plniť tento verejný záujem je aj jednou z podmienok priznania športovému zväzu postavenie Národný športový zväz. "Reprezentantom SR sa športovec nestáva podpísaním zmluvy, ale svojim osobitným talentom a dosiahnutím výnimočných výsledkov konkurencieschopných vo svete. Pokiaľ by podmienkou reprezentovania SR bolo podpísane zmluvy, potom by sa mohol stať reprezentantom ktokoľvek, kto bude akceptovať zmluvu, a to aj bez požadovanej výkonnosti. Keď športovec splní výkonnostné kritériá a je nominovaný športovou organizáciou za člena športovej reprezentácie, nepotrebuje uzatvárať už žiadnu osobitnú zmluvu a ani žiadna zmluva nemôže podmieňovať jeho účasť na významnom športovom podujatí," vysvetľuje VŠC Dukla v tlačovej správe.

Na druhej strane, už týmto momentom sa na športovca vťahujú povinnosti vyplývajúce priamo zo zákona, a to predovšetkým rešpektovať záväzky športovej organizácie súvisiace s používaním a zhodnocovaním jeho osobnostných práv, ak sa nedohodnú inak. Ostatné práva a povinnosti reprezentanta má v zmysle zákona o športe upraviť predpis športovej organizácie. Ide najmä o úpravu reprezentačného oblečenia, účasť na spoločných podujatiach reprezentácie, životosprávy, poistenia a podobne. Rovnako však aj predpis športovej organizácie nemôže do svojich pravidiel zakotviť ustanovenia, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR, právnymi predpismi ako aj zákonom o športe alebo ustanovenia, ktoré tieto predpisy obchádzajú.

Reprezentácia SR je verejným záujmom a za týmto účelom boli aj športovkyne na návrh SZB prijaté do VŠC. Verejný záujem sa aplikuje v konkrétnych prípadoch, pri ktorých je záujem spoločnosti nad záujmom súkromným, resp. môže byť aj v jeho rozpore. Pri záujme verejnom je nutná jeho výslovná formulácia, ktorá je presne vyjadrená v §2 Zákona o športe.

"Na plnenie verejného záujmu poskytuje štát prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR finančné prostriedky reprezentantom na meno na ich športovú prípravu, poskytuje finančné prostriedky národným športovým zväzom na financovanie účasti na významných podujatiach, a rovnako poskytuje finančné prostriedky rezortným športovým centrám, ktoré z verejných zdrojov zabezpečujú plnenie verejného záujmu v športe. Štát v podstate investuje do športovcov na naplnenie verejného záujmu. Pokiaľ by však niekto zámerne tento verejný záujem zmaril, musí niesť zodpovednosť za zmarenie takejto investície. Je preto našou povinnosťou chrániť verejný záujem a vykonať všetky dostupné opatrenia na to aby nedošlo k jeho zmareniu. Verejný záujem je tým, čo by si ľudia vybrali, keby videli jasne a racionálne, a jednali nezaujato a benevolentne," uvádza sa v závere stanoviska VŠC Dukla Banská Bystrica.

Viac o téme: Paulína Fialková Ivona Fialková VŠC Dukla Vojenské športové centrum Banská Bystrica
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/Martin Medňanský
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy