VIDEO Sedem tímov s istotou osemfinále: Juventus zdolal Valenciu, Bayern deklasoval Benficu

Robert Lewandowski a Thomas Müller oslavujú gólRobert Lewandowski a Thomas Müller oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Thomas Schmidtutz

BRATISLAVA - Futbalisti Bayernu Mníchov, Ajaxu Amsterdam, Manchestru City, Realu Madrid, AS Rím, Juventusu Turín aj Manchestru United postúpili v utorok do osemfinále Ligy majstrov. Bayern bol k postupu blízko už po prvom polčase domáceho zápasu 5. kola E-skupiny s Benficou Lisabon, po ktorom viedol o tri góly. Zvíťazil 5:1 vďaka dvom presným zásahom Arjena Robbena aj Roberta Lewandowského a gólu Francka Ribéryho. Je na čele tabuľky o dva body pred Ajaxom Amsterdam.

Ten si zaistil premiérové jarné osemfinále od sezóny 2005/2006 triumfom na pôde AEK Atény 2:0. Hrdinom holandského tímu sa stal Dušan Tadič, ktorý v 68. minúte otvoril skóre z jedenástky a o štyri minúty neskôr pridal druhý zásah. Domáci dohrávali vyše dvadsať minút bez vylúčeného Marka Livaju. Pred zápasom prišlo k násilným potýčkam fanúšikov priamo na Olympijskom štadióne v metropole Grécka. Polícia musela spacifikovať domácich priaznivcov, ktorí hádzali na hostí plastové fľaše a ďalšie objekty. Miestne úrady neinformovali o žiadnych zraneniach či zadržaných osobách. Aténčania sú naďalej bez bodu, obsadia štvrté miesto a na jar budú chýbať v európskych súťažiach.

V F-skupine stačil Manchestru City nerozhodný výsledok 2:2 v Lyone. Hostia nazbierali desať bodov, domáci majú dvojbodový náskok pred Šachtarom Doneck. Ten uspel na štadióne Hoffenheimu 3:2 a o dva týždňe zabojuje doma proti Francúzom. Slovenský rozhodca Ivan Kružliak ukázal hráčovi nemeckého mužstva Ádámovi Szalaiovi dve žlté karty v rozpätí 58. a 60. minúty a poslal ho predčasne pod sprchy.

Juventus spečatil v H-skupine postup domácim triumfom nad Valenciou 1:0, o ktorý sa v 59. minúte postaral Mario Mandžukič po asistencii Cristiana Ronalda. Manchester United pokoril na vlastnom trávniku Young Boys Bern 1:0 v nadstavenom čase. Valencia skončí tretia, Bern bude na poslednom mieste.

Výsledky utorňajšieho stretnutia 5. kola skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov 2018/2019:

E-skupina

Bayern Mníchov (Nem.) - Benfica Lisabon (Portug.) 5:1 (3:0)
Góly: 13. a 30. Robben, 36. a 51. Lewandowski, 76. Ribéry - 46. G. Fernandes, rozhodoval: Daniele Orsato (Tal.)

Zostavy: Neuer - Rafinha, J. Boateng, Süle, Alaba - T. Müller (81. W. Jeong), Kimmich, Goretzka - Robben (72. R. Sanches), Lewandowski, Ribéry (77. S. Wagner)
Benfica: Vlachodimos - A. Almeida, Conti, Dias, Grimaldo - Pizzi (46. G. Fernandes), Fejsa (76. Semedo), Gabriel - Rafa Silva, Jonas (59. Seferovič), Cervi

F-skupina:

TSG 1899 Hoffenheim (Nem.) - Šachtar Doneck (Ukr.) 2:3 (2:2)
Góly: 17. Kramarič, 40. S. Zuber - 15. a 90.+ Taison, 14. Ismaily, ČK: 60. Á. Szalai (Hoffenheim), rozhodovali: Ivan Kružliak - Tomáš Somoláni, Branislav Hancko - Tomáš Mokoš (všetci SR)
Zostavy:
Hoffenheim: O. Baumann - Bičakčič, Vogt, Schulz (85. Grifo) - Kadeřábek, Demirbay, Nordveit (84. Grillitsch), Kramarič, S. Zuber (77. Nelson) - Belfodil, Á. Szalai
Šachtar: Piatov - Matvijenko, Chočolava, Krivcov, Ismaily - Maycon, Stepanenko (77. Alan Patrick), Maycon - Dančenko (90.+ Butko), Kovalenko (85. Dentinho), Taison - Moares

Olympique Lyon (Fr.) - Manchester City (Angl.) 2:2 (0:0)
Góly: 55. a 81. Cornet - 62. Laporte, 83. Agüero, rozhodoval: Gianluca Rocchi (Tal.)
Zostavy:
Lyon: A. Lopes - Denayer, Marcelo, Marcal - Rafael (74. Tete), Ndombélé, Aouar, F. Mendy - Cornet (89. Terrier), Fekir (84. B. Traoré) - Depay
Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Zinčenko - Mahrez, Fernandinho, David Silva - Sané (71. Delph), Agüero (90.+ Foden), Sterling