Southgate kritizuje moderný trend Premier League: Toto musíme zastaviť!

Gareth Southgate
Gareth Southgate

DUBLIN - Anglická futbalová reprezentácia zažíva po období stagnácie úspechy na medzinárodnej scéne. Pod vedením trénera Garetha Southgata obsadila štvrté miesto na tohtoročných majstrovstvách sveta v Rusku a nedávno sa kvalifikovala na štvorčlenný finálový turnaj novovzniknutej Ligy národov 2018/2019. Kouča národného tímu však trápi fakt, že v základných zostavách klubov Premier League sa objavuje čoraz menej Angličanov. V uplynulom kole tamojšej najvyššej súťaže figurovalo v úvodných jedenástkach len 24,5 % anglických futbalistov, čo je najmenej od roku 2015, kedy Futbalová asociácia (FA) začala vyhodnocovať tieto štatistiky.

"Je to problém, ktorý potrebujeme vyriešiť. Všetky veľké kluby, ktoré navštevujem, sa boria s touto otázkou. Pre trénera je vždy jednoduchšie postaviť hráča s bohatými skúsenosťami," vyjadril sa 48-ročný Southgate, ktorý uspel na ostatných MS s mladým anglickým tímom. "Musíme tento trend zastaviť. Všetci videli, ako sa v lete darilo národnému mužstvu, takže hoci chceme naďalej konkurencieschopnú Premier League, potrebujeme nájsť priestor aj pre vývoj anglického futbalu," pokračoval rodák z Watfordu.

V doterajších štrnástich kolách Premier League nastupovalo v základných zostavách dvadsiatich klubov priemerne 29 % anglických futbalistov, čo je oproti minulej sezóne pokles o štyri percentuálne body. "Albión" má pritom k dispozícii viacero talentovaných mladíkov, keďže Angličania ovládli minuloročného majstrovstvá sveta do 17 aj 20 rokov. "Je to neskutočné, nikto mi nemôžeme povedať, že títo chlapci nemajú dostatočnú kvalitu. Úroveň našich akadémií je veľmi vysoká, a tak musíme nájsť riešenie, ako zapojiť futbalistov vo veku 17 až 21 rokov do zápasov v najvyššej súťaži."

Nedostatok priestoru v elitných anglických kluboch vyháňa niektorých mladých hráčov do zahraničia. Príkladom je Jadon Sancho, ktorý vlani v lete zamieril z Manchestru City do nemeckej Borussie Dortmund a v aktuálnom bundesligovom ročníku odohral 13 zápasov s bilanciou 4 góly a 7 asistencií. Vďaka tomu sa v októbri dočkal debutu v seniorskom tíme Anglicka. "Mladí ľudia sú odvážni a neboja sa vycestovať, čo je dobré pre ich športový vývoj," dodal Southgate.


Tagy: Premier League Gareth Southgate

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP Photo/Matthias Schrader

DISKUSIA