Barteková potvrdila zlé správy pre boxeristov: Nevyzerá to ružovo

Danka Barteková
Danka Barteková

TOKIO - Budúcnosť boxu ako olympijského športu je vážne ohrozená. Potvrdila to aj členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková.

"MOV sa rozhodol suspendovať Medzinárodnú boxerskú asociáciu (AIBA). Musím bohužiaľ povedať, že pre AIBA a box ako taký to nevyzerá ružovo. Medzinárodný olympijský výbor síce robí všetko pre to, aby sa turnaj v boxe na OH 2020 v Tokiu konal, je to ťažká cesta. Zatiaľ totiž neexistuje na druhej strane relevantný partner. AIBA je suspendovaná a zatiaľ to nevyzerá tak, že sa niečo zmení. MOV sa snaží nájsť partnera, ktorý by bol schopný zorganizovať olympijské súťaže na takej úrovni, ako by to spravila AIBA," prezradila pre agentúru SITA Danka Barteková.

Prezidentom AIBA sa pred mesiacom stal Uzbek Gafur Rachimov, ktorý je podľa viacerých zdrojov vrátane agentúry AP na zozname najväčších uzbeckých kriminálnikov a okrem iného sa mal podieľať na pašovaní heroínu. Ministerstvo financií USA ho zasa viní z úplatkárstva, vydierania či legalizácie príjmov z trestnej činnosti a v rámci svojej jurisdikcie mu zmrazila všetky aktíva. Zástupcovia AIBA najnovšie nesmú kontaktovať organizátorov OH 2020 v japonskom Tokiu. Boxu už dlhšie hrozí vylúčenie z olympijského programu.


Tagy: Danka Barteková MOV AIBA Gafur Rachimov

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA