Višňovský sa v NHL pustil do slovenského hokeja: Za špičkou už nezaostávame o krok, ale o dva!

Ľubomír Višňovský
Ľubomír Višňovský

LOS ANGELES - Utorkovému zápasu NHL Los Angeles - Arizona (1:2) predchádzala milá slávnosť. Jej hlavným protagonistom bol niekdajší skvelý slovenský hokejista Ľubomír Višňovský. Klub Los Angeles Kings sa rozhodol oceniť svojho bývalého obrancu, ktorý v "meste anjelov" odohral v rokoch 2000 - 2007 prvých sedem z dovedna štrnástich sezón v NHL. Višňovský sa vo veku 42 rokov stal legendou LA Kings.

Počas akcie s názvom Noc legiend fanúšikovia LA Kings mohli na veľkoplošnej obrazovke zhliadnuť vydarené útržky z kariéry vzrastom neveľkého, ale výkonmi výnimočného rodáka z Topoľčian. Višňovskému osobne prišli zablahoželať niekdajší spoluhráči Luc Robitaille a Anže Kopitar, ktorý je aj v súčasnosti kapitánom tímu. Na slávnosti nechýbala ani Višňovského manželka Katarína a deti Maxim a Liliana. Príchod Robitailla na ľadovú plochu, ktorý je súčasným prezidentom klubu, sprevádzal piskot fanúšikov. Zrejme to bola odozva na súčasné nelichotivé postavenie tímu, ktorý sa s 21 bodmi nachádza na dne Západnej konferencie NHL.

"Višňa" sa počas príhovoru vyjadril aj k téme klesajúceho počtu slovenských hokejistov v NHL. "Zaspali sme dobu. Boli časy, keď sme nosili domov medaily. Od roku 2000 do roku 2010 to bola zlatá generácia. Mali sme aj hráčov NHL. Ale na Slovensku sa nič nerobilo, neškolili sa noví tréneri, nerobil sa systém pre deti. Žili sme z toho, že prídu chlapci z NHL a vždy sa niečo uhrá. Naozaj sa zaspalo a tých desať až dvanásť rokov je veľmi cítiť, nemáme hráčov. Za svetovou špičkou už nezaostávame o krok, ale o dva kroky," uzavrel Višňovský.

Višňovský odohral v NHL 14 sezón a v štyroch kluboch (Los Angeles, Anaheim, Edmonton, NY Islanders) odohral dovedna 883 zápasov v základnej časti s bilanciou 128 gólov a 367 asistencií. V play-off pridal v 28 zápasoch 8 asistencií. Višňovský je držiteľom troch medailí z majstrovstiev sveta (1-1-1) a účastníkom štyroch zimných olympijských hier (1998, 2002, 2006, 2010). Na ZOH 2010 vo Vancouveri bol členom slovenského tímu, ktorému len tesne ušla bronzová medaila.


Tagy: Ľubomír Višňovský

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA