Vstup nového tímu do NHL definitívne potvrdený: Zmení sa aj rozloženie klubov v divíziách

Ilustračné foto
Ilustračné foto

SEA ISLAND - Rada guvernérov zámorskej hokejovej NHL v utorok jednohlasne schválila rozšírenie súťaže na 32 účastníkov s tým, že v sezóne 2021/2022 pribudne do ligy americký Seattle. Nový klub bude musieť zaplatiť vstupný poplatok vo výške 650 miliónov amerických dolárov a domáce duely bude hrávať v zrekonštruovanej Seattle Center Arene. Informácie priniesol oficiálny web profiligy.

"Expanzia do Seattlu urobí NHL vyváženejšou a ešte živšou. Nový tím nám pomôže vyrovnať počet klubov v jednotlivých konferenciách, prináša aj geografickú rovnováhu a ponúkne taktiež novú rivalitu medzi Seattlom a Vancouverom či ďalšími tímami na západnom pobreží," povedal pre NHL.com komisár Gary Bettman. Vstup nového klubu do súťaže zmení aj zloženie jednotlivých divízií. Vo Východnej konferencii to zostane nezmenené, keďže tam figuruje šestnásť tímov rozdelených do dvoch divízií po osem zástupcov. Západná konferencia sa však dočká úprav. Arizona Coyotes poputuje pred sezónou 2021/22 z Pacifickej do Centrálnej divízie a do Pacifickej pribudne práve Seattle.

Skupina investorov chcela, aby americké mesto pribudlo na mapu NHL už v ročníku 2020/21, ale nedokázala garantovať, že tamojšia hala bude pripravená v septembri 2020. Napokon sa s NHL dohodla na sezóne 2021/22, keď bude s určitosťou prichystaná zrekonštruovaná Seattle Center Arena (doteraz známa ako KeyArena, pozn.) s kapacitou približne 17 400 divákov. Plná prevádzka má byť spustená v marci alebo apríli 2021 a domáce duely tu bude hrávať aj tím ženskej basketbalovej WNBA Seattle Storm. Navyše, nový klub bude disponovať aj tréningovým centrom s troma klziskami. "Veríme, že to bude jedna z najlepších arén na svete. Ako je možné, že takéto mesto ako Seattle nemá špičkovú halu? Zajtra na tom začneme pracovať a vyriešime to. Je vzrušujúce budovať nový tím," vyjadril sa generálny riaditeľ a prezident budúceho účastníka NHL zo Seattlu Tod Leiweke.

V meste majú teraz menej ako tri roky na prípravu infraštruktúry a nového tímu, ktorý sa bude tvoriť "rozširovacím draftom" ako v prípade Vegas Golden Knights. Ten by sa mal podľa aktuálnych informácií uskutočniť v júni 2021. Seatlle si na ňom bude vyberať jedného hráča z každého klubu NHL s výnimkou Vegas a musí si zvoliť minimálne troch brankárov, deviatich obrancov a štrnástich útočníkov. Ostatné tímy majú možnosť ochrániť si svojich kľúčových hráčov dvoma možnosťami. Buď si zvolia variant s chránením siedmich útočníkov, troch obrancov a jedného brankára alebo si ponechajú osem korčuliarov a jedného gólmana.

Stále nie je známe, pod akým názvom bude Seattle v NHL vystupovať. Leiweke sa s týmto rozhodnutím nechce ponáhľať a verejnosť požiadal o trpezlivosť. "Chceme to urobiť správne. Správne znamená, že si chceme byť istí, že naši partneri aj fanúšikovia sa cítia dobre. Nechceme vytvoriť značku, ktorá bude populárna len v meste, ale bude mať potenciál stať sa globálnou," vysvetlil.


Tagy: Gary Bettman Seattle Tod Leiweke

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
sonicsrising.com

DISKUSIA