Prezident Slovenského olympijského výboru po dvoch rokoch: Sme na správnej ceste!

Anton Siekel
Anton Siekel

BRATISLAVA - Anton Siekel má za sebou prvé dva roky pôsobenia v pozícii prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV). Počas polovice funkčného obdobia, na ktoré bol zvolený, sa mu podarilo naplniť viacero projektov. Napredovanie cíti v rôznych oblastiach, či už ide o všeobecnú popularizáciu i rozvoj športu a príslušnej infraštruktúry, zlepšovanie financovania organizácie či efektivita míňania týchto prostriedkov.

"Dva roky vo funkcii boli veľmi krásne a rýchle. Boli úspešné, pretože sa nám toho podarilo spraviť pomerne dosť. Sme však ďaleko od toho, aby sme povedali, že sme spokojní a nemáme už čo robiť. Potvrdilo sa však, že sme na správnej ceste," povedal Anton Siekel na stretnutí s médiami.

Za úspešné považuje aj pôsobenie na poli športovej diplomacie. Vyzdvihol mediačné stretnutia na pôde SOV, zatiaľ naposledy medzi sestrami Fialkovými a Slovenským zväzom biatlonu. Šéf SOV si zároveň myslí, že náročnejšia bude pre neho druhá polovica funkčného obdobia, keďže roky 2019 a 2020 budú zamerané na plné etablovanie SOV za strešnú organizáciu športu na Slovensku.

“Verím, že všetko je dobre naštartované,“ poznamenal Siekel a doplnil, že projekty a plány, ktoré sa mu zatiaľ nepodarilo aplikovať, nepovažuje za zlyhanie. "Neúspech si nepripúšťam. Hovorím o tom, že niektoré veci sa nám zatiaľ nepodarilo splniť. Je logické, že nie všetko sa za taký krátky čas podarí zaviesť a zmeniť. Ani nie je dobré, aby sme niektoré veci urýchlili, všetko má svoj čas. V roku 2018 dozrel čas na to, aby sme deklarovali športovému hnutiu aj občianskej verejnosti, že SOV je tu ako strešná organizácia športového hnutia. Už aj dnes robíme agendu pre celé športové hnutie a nerozlišujeme, či ide o olympionika alebo športovca, ktorého odvetvie nie je v programe olympijských hier. Chceme deklarovať, že táto naša ambícia sa naplnila a po mnohých rokoch diskusií sme pripravení prevziať na seba túto zodpovednosť," doplnil.

Najviac si niekdajší džudista váži, že sa podarilo nastaviť komunikáciu a dôveru. "Bez toho, aby sme poznali, čo trápi športovcov či zväzy, by sme nemali kompetenciu ani právo hovoriť o tom, že ideme niečo meniť. Sme v situácii, keď sme v dennom kontakte so športovcami. To považujem za kľúčové," dodal. "Bilancia môjho dvojročného pôsobenia je súčasne možno aj ukončením krásnej kapitoly SOV, lebo 25 rokov činnosti je popretkávaných úspechmi. Možno o ďalších 25 rokov budeme bilancovať, aké úspešné budú tie. Budem rád, keď sa v prvej kapitole bude písať o tom, že niečo sa podarilo nastaviť a uviesť do života. A že pri zrode stáli takí ľudia, akí dnes stoja pri mne," uzavrel Siekel.


Tagy: Anton Siekel

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA