Kráľ znovu ukázal svoju veľkosť: Bezchybný Fourcade začal sezónu vo veľkom štýle

Martin FourcadeMartin Fourcade Zdroj: SITA/AP

POKLJUKA - Prvé individuálne preteky novej biatlonovej sezóny mužov sa v slovinskej Pokljuke skončili triumfom legendárneho Francúza Martina Fourcada. Päťnásobný olympíský víťaz Fourcade predviedol vo vytrvalostných pretekoch na 20 km bezchybnú streľbu a zvíťazil s náskokom 4,2 sekundy pred Nemcom Johannesom Kühnom. Na treťom mieste skončil Rakúšan Simon Eder (+19,7).

Sedemnásobný a úradujúci celkový víťaz Svetového pohára M. Fourcade si na svoje konto pripísal 75 víťazstvo v pretekoch SP, na Nóra Oleho Einara Björndalenamu mu stále chýba 18 triumfov, aby sa osamostatnil na čele poradia v počte víťazstiev vo Svetovom pohári. Dvadsaťsedemročný Kühn sa premiérovo prebojoval na stupne víťazov. Jeho doterajším maximom bolo vo vlaňajšej sezóne.5. miesto v pretekoch s hromadným štartom v talianskom Antholzi.

"Veľmi si vážim dnešné víťazstvo. Mojou nevýhodou bolo vysoké štartovné číslo (87 - pozn. SITA), čo bolo veľmi zlé rozhodnutie. Očakávali sme, že nasneží a namiesto toho to bolo zmrznuté. Stopa sa postupom času spomaľovala, preto som sa musel spoľahnúť na svoju streľbu. Bola to moja jediná šanca dnes uspieť. Našťastie, streľba bola dobrá," uviedol Martin Fourcade na oficiálnom webe biathlonworld.com.

Slovenskí reprezentanti v úvodných individuálnych pretekoch novej sezóny nebodovali. Najlepší zo Slovákov bol Tomáš Hasilla na 47. mieste s dvoma trestnými minútami. Martinovi Otčenášovi patrila 88. priečka, Šimon Bartko sa umiestnil na 93. mieste a Michal Šíma skončil na 107. priečke.

Svetový pohár 2018/2019 v biatlone - 1. kolo - Pokljuka (Slovin.) - štvrtok - výsledky:

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 47:09,2 min (0 trest. min.), 2. Johannes Kühn (Nem.) +4,2 s (0), 3. Simon Eder (Rak.) +19,7 (0), 4. Jakov Fak (Slovin.) +34,4 (1), 5. Simon Schempp (Nem.) +38,6 (1), 6. Sergej Semionov (Ukr.) +45,0 (0), ... 47. Tomáš Hasilla +3:40,9 min (2), 88. Martin Otčenáš +6:49,0 (5), 93. Šimon Bartko +7:48,3 (6), 107. Michal Šima (všetci SR) +10:58,1 (8)

Poradie vo Svetovom pohári (po 1 z 22 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 60 bodov, 2. Johannes Kühn (Nem.) 54, 3. Simon Eder (Rak.) 48, 4. Jakov Fak (Slovin.) 43, 5. Simon Schempp (Nem.) 40, 6. Sergej Semionov (Ukr.) 38

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov v SP (po 1 z 2 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 60 bodov, 2. Johannes Kühn (Nem.) 54, 3. Simon Eder (Rak.) 48, 4. Jakov Fak (Slovin.) 43, 5. Simon Schempp (Nem.) 40, 6. Sergej Semionov (Ukr.) 38

Viac o téme: Martin Fourcade