Slováci prehrali na svetovom šampionáte len jediný zápas: Nezvládli sme to najdôležitejšie

Lukáš Řezanina zo Slovenska (v strede), brankár Ivan Ponomarev (vľavo) a Nikita Bryn (vpravo), obaja z Ruska
Lukáš Řezanina zo Slovenska (v strede), brankár Ivan Ponomarev (vľavo) a Nikita Bryn (vpravo), obaja z Ruska

PRAHA - Reprezentanti SR majú za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta florbalistov 2018 (1. - 9.12. ) v Prahe. Zverenci Petra Koutného síce herne nesklamali, ale nezvládli kľúčový zápas s Lotyšskom (1:6) a znovu nepostúpili medzi osem najlepších tímov. Na šampionáte Slováci prehrali iba v jedinom stretnutí a obhájili deviate miesto spred dvoch rokov.

"Som smutný. Spravili sme individuálne chyby, možno tam boli i taktické či psychologické nedostatky. To však už zachádzam ďaleko. Taký zápas nám jednoducho musí vyjsť. Pripravovali sme sa naň dva roky, bol to najdôležitejší duel, taký sa nám musí podariť uhrať," uviedol kapitán národného tímu SR Lukáš Řezanina.

Hoci je skúsený hráč z umiestnenia sklamaný, nerobí z toho tragédiu. "Som sklamaný, ale je to šport. Keď hrajú proti sebe dva vyrovnané tímy, vždy môže uspieť iba jeden. Aj keď vo futbale proti sebe nastúpia Real Madrid a FC Barcelona, zvíťazí iba jeden. Keď chceme vyhrať, neznamená to automaticky, že sa nám to aj musí podariť. Stále triumfuje niekto iný a rovnako ako sme prehrali, sme mohli 6:1 aj vyhrať," zamyslel sa hráč českých Vítkovíc.

Slováci na MS v Prahe dominovali najmä v základnej D-skupine, nad Kanadou zvíťazili 12:3, Japonsko zdolali 15:1 a Singapur deklasovali 18:2. Vzhľadom na neúspech v zápase s Lotyšskom možno podobný scenár očakávať aj o dva roky vo fínskych Helsinkách. Systém šampionátu je neúprosný. Elitných osem družstiev figuruje v prvých dvoch skupinách, zvyšok sveta sa predstaví v C a D-skupine, postup do play-off si tieto družstvá musia vybojovať v kvalifikácii. To reprezentácia SR v Česku nedokázala.

"Nie je pre nás dobré hrať v spodnej časti. Potrebujeme odohrať čo najviac zápasov s tými najlepšími mužstvami, napríklad proti Čechom, a stále sa zlepšovať. Počas ďalších dvoch rokov musíme hrať s mužstvami, ktoré sú na našej úrovni, aby sme nabudúce kvalifikačný súboj o všetko zvládli," pokračoval Řezanina.

Doplnil, že zatiaľ netuší, ako bude vyzerať najbližšia budúcnosť mužskej reprezentácie. "Neviem, kto bude hrať a trénovať. To podľa mňa zatiaľ nevie nikto. Podstatné však je, že sa zlepšujeme. S Lotyšmi sme zrejme hrali priveľmi otvorene. Mysleli sme si, že na to máme kvalitu. Pred dvoma rokmi, keď sme s nimi hrali, tak sme to ubránili a ´usekali´. Teraz sme na to nekládli taký dôraz a asi sme chceli až priveľa. Lotyši majú perfektný tím. Pokojne mohli vyradiť v skupine Česko a skončiť na MS na štvrtom mieste, ale boli v zápase s domácimi hráčmi príliš naivní," dodal kapitán SR, ktorý dosiaľ nechýbal pri všetkých účastiach Slovenska na majstrovstvách sveta elitnej kategórie. Zo súčasného kádra sa tým môže pýšiť už iba Ladislav Gál. Slováci sa na záverečný turnaj elitnej kategórie prebojovali dosiaľ vždy od roku 2012. Umiestnenie v elitnej osmičke uhrali iba raz, práve pri premiérovej účasti.

Priestor na progres stále vidí aj český tréner reprezentácie SR Petr Koutný, pri tíme chce zotrvať aj naďalej. "Som na svojich zverencov hrdý, pretože sme všetkým dokázali, že vieme hrať florbal aj napriek jednej hlúpej prehre v najnevhodnejšom čase. Naša výkonnosť postupne stúpala a tí chlapci majú nízky vekový priemer, čiže ich šanca ešte len príde. Napriek tomu, že mi trénerské obdobie pri tejto reprezentácii končí, budem bojovať o predĺženie zmluvy o ďalšie dva roky," uviedol pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB) niekdajší kouč hádzanej.


Tagy: Slovensko florbal Lukáš Řezanina

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA