Čarovná Vlhová siahala po obrovskom triumfe: Strhujúci boj o prvenstvo so Shiffrinovou!

Slastný pohľad pre mužov - Vlhová, Shiffrinová a Holdenerová
Slastný pohľad pre mužov - Vlhová, Shiffrinová a Holdenerová

ST. MORITZ - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová bola blízko víťazstva v paralelnom slalome vo švajčiarskom St. Moritzi, nedeľňajšej atraktívnej súťaži zaradenej do Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach. Vlhová sa po šiestom mieste v predpoludňajšej kvalifikácii dostala v náročnej vyraďovacej časti pretekov až do finále, v ktorom o 11 stotín sekundy podľahla svojej veľkej americkej rivalke Mikaele Shiffrinovej.

Vo vyrovnanom súboji bola Vlhová približne v polovici trate o čosi rýchlejšia a zdalo sa, že konečne môže Shiffrinovú zdolať. Slovenka si postrážila drobný náskok aj po oboch skokoch, ale štyri či päť bránok pred cieľom však prišla rozhodujúca chyba a jej súperka to v samom závere využila.

Dvadsaťtriročná Slovenka teda aj po tretí raz v tejto sezóne skončila druhá za Shiffrinovou v pretekoch, ktorých body sa rátajú do hodnotenia Svetového pohára v slalome. Predtým sa tak stalo v slalomoch vo fínskom Levi a americkom Killingtone. Do hodnotenia SP si ambiciózna Liptáčka pripísala ďalších 80 bodov, Shiffrinová vďaka ďalšej "stovke" zostala suverénne na čele celkového poradia aj hodnotenia slalomu.

Fenomenálna Shiffrinová si pripísala si na konto 48. triumf v pretekoch Svetového pohára. Historicky viac víťazstiev tohto rangu majú už len Američanka Lindsey Vonnová (82), Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (62) a Švajčiarka Vreni Schneiderová (55).

Vlhová sa v prvom vyraďovacom kole proti Švajčiarke Carole Bissigovej prezentovala suverénnym výkonom. Prvú jazdu Bissigová nedokončila, a tak sa na jej konto prirátala penalizácia 0,50 s. S týmto náskokom potom Vlhová vstúpila do druhej jazdy. kde bola rovnako výrazne rýchlejšia ako jej súperka a napokon zvýšila svoj náskok až na konečných 1,29 s.

Súperkou Slovenky v osemfinále bola Kanaďanka Roni Remmeová, ktorá svoju jazdu nedokončila. Vlhová bola od začiatku vpredu a napokon bezpečne postúpila do najlepšej osmičky. Jej súperkou tam bola silná Rakúšanka Stephanie Brunnerová, tretia najlepšia z kvalifikácie. Spočiatku mala mierny náskok Brunnerová, ale v spodnej časti sa Vlhovej podarilo zrýchliť a napokon bola v cieli o desatinu sekundy skôr ako jej súperka.

V semifinále predviedli Vlhová a Švajčiarka Wendy Holdenerová zrejme najdramatickejší súboj dňa. Spočiatku bola o čosi vpredu Švajčiarka, ale po druhom skoku sa Vlhová dotiahla a napokon mala špičky lyží v cieli o dve stotinky skôr ako domáca pretekárka. V St. Moritzi sa jazdí vo vetre a pretekárkam sťažuje výkon aj sneženie. Na niekoľko minút dokonca museli prerušiť úvodné vyraďovacie kolo pre silný vietor. Na trati s 30 bránkami s prevýšením 80 m sú aj dva umelé skoky a terénne zlomy.

Vlhová bola v "pavúku" vyraďovačky nasadená ako šiesta podľa výsledkov kvalifikačného kola. V úvodnom 1/16-finálovom kole súperky absolvovali dve jazdy s výmenou dráhy na štarte a vítazkou sa stala pretekárka s lepším súčtom časov. Od osemfinále až do finále o postupujúcich rozhodovala už len jedna vyraďovacia jazda.

Vlani sa podujatie Svetového pohára žien v paralelnom slalome uskutočnilo štyri dni pred Vianocami vo francúzskom Courcheveli a Slovenka Petra Vlhová útočila na víťazstvo. Až vo finále ju vtedy zdolala kráľovná slalomových svahov Shiffrinová, a to len o 4 stotiny sekundy.

"Bol to náročný, ale zábavný deň. Nemáte čas ani sa poriadne nadýchnuť, vďaka tomu to je to zaujímavé. Vo finále som sa Petre pozrela do očí a videla som, že chce zvíťaziť. Ja som však zabojovala," povedala Shiffrinová na webe ORF.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - ženy - St. Moritz (Švaj.) - paralelný slalom - výsledky:

1. kolo / 1/16-finále (2 jazdy):
Petra Vlhová (SR-6) - Carole Bissgová (Švaj.-27) +1,29 s

Osemfinále (1 jazda):
Petra Vlhová (SR-6) - Roni Remmeová (Kan.-11) - Remmeová nedokončila

Štvrťfinále (1 jazda):
Mikaela Shiffrinová (USA-1) - Nina Haverová-Lösethová (Nór.-9) +0,20
Katharina Liensbergerová (Rak.-20) - Erin Mielzynská (Kan.-21) +0,19
Petra Vlhová (SR-6) - Stephanie Brunnerová (Rak.-3) +0,10
Wendy Holdenerová (Švaj.-31) - Lena Dürrová (Nem.-10) +0,46

Semifinále (1 jazda):
Mikaela Shiffrinová (USA-1) - Katharina Liensbergerová (Rak.-20) +0,58
Petra Vlhová (SR-6) - Wendy Holdenerová (Švaj.-31) +0,02

O 3. miesto (1 jazda):
Wendy Holdenerová (Švaj.-31) - Katharina Liensbergerová (Rak.-20) +0,26

Finále (1 jazda):
Mikaela Shiffrinová (USA-1) - Petra Vlhová (SR-6) +0,11


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová

Zdroj:
športky, TASR, SITA
Foto:
SITA/AP/Giovanni Auletta

DISKUSIA