Ruských biatlonistov vypočúvala polícia: Je to nonsens! Hon na čarodejnice pokračuje

Anton Šipulin
Anton Šipulin

HOCHFILZEN - Ruská biatlonová výprava sa na podujatí Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene v stredu večer dočkala návštevy miestnej polície krátko pred začiatkom súťaží. Rakúska polícia vypočula niekoľko športovcov, trénerov a členov realizačných tímov a okrem iného doručila Rusom aj zoznam osôb obvinených z dopingu ešte zo svetového šampionátu, ktorý sa konal v Hochfilzene v roku 2017. Rusi na ňom získali zlato a bronz v štafetách.

Podľa štvrtkovej informácie agentúry DPA Ruská biatlonová únia (RBU) v oficiálnom komuniké potvrdila kontakt s rakúskou políciou. "Zástupcovia polície vypočuli niektorých ruských športovcov a členov realizačného tímu," uvádza sa v stanovisku.

Ruská výprava zostáva v dejisku SP a zatiaľ sa v normálnom režime pripravuje na súťaže. Ruský športový žurnalista Dmitrij Gubernijev zverejnil na sociálnej sieti doručený 10-menný zoznam obvinených, na ktorom sú okrem iných aj Anton Šipulin, Alexander Loginov, Jevgenij Garaničev, Alexej Volkov či Irina Starychová. Hovorkyňa rakúskej prokuratúry Elisabeth Täublová neprezradila ďalší postup, podozrivé osoby majú možnosť svedčiť dobrovoľne. Reprezentanti môžu po skončení podujatia voľne opustiť Rakúsko.

Tridsaťjedenročný Šipulin, brat slovenskej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej, v Hochfilzene momentálne nesúťaží. Z porušenia antidopingových pravidiel ho neobvinili ani raz, no nepovolili mu štart na ZOH 2018 v Pjongčangu. Na vypočutie kolegov zareagoval na sociálnej sieti: "Nikdy som neporušil antidopingové pravidlá. Vždy som sa podrobil všetkým testom. Som veľmi nahnevaný, že tento hon na čarodejnice pokračuje. Všetky obvinenia voči mne sú nonsens."

Do veci sa vložil aj ruský veľvyslanec vo Viedni Dmitrij Ljubinskij, ktorý požiadal o vysvetlenie. "Pokiaľ sa všetko potvrdí a my zistíme, že vyšetrovanie má politický podtext s cieľom vyvinúť psychologický nátlak na ruských športovcov, zareagujeme veľmi rýchlo," povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

Medzinárodná biatlonová únia (IBU) má o momentálnej situácii informácie, nové vyšetrovanie sa týka prípadu, ktorý proti riadiacej organizácii otvorili koncom roka 2017. IBU v novembri formálne obvinila olympijských šampiónov Jevgenija Usťugova a Svetlanu Slepcovovú z porušenia antidopingových pravidiel.

Rusko pre doping prišlo pred rokom o plné členstvo v IBU. Ako provizórny člen nemá hlasovacie právo, jeho zástupcovia nemôžu kandidovať do funkcií v IBU a krajina sa minimálne do roku 2022 nemôže uchádzať o organizáciu medzinárodných akcií. Ruskí biatlonisti však smú štartovať na oficiálnych súťažiach vrátane Svetového pohára. Ruský škandál sa dotkol aj IBU, jej vysokí predstavitelia vrátane bývalého dlhoročného prezidenta Andersa Besseberga podľa Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) údajne za úplatky kryli ruský doping. IBU mala tiež dočasne pre stratu dôveryhodnosti zastavené financovanie od Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Novému vedeniu sa však v novembri tohto roku podarilo zrušiť toto opatrenie.


Tagy: Anton Šipulin Alexander Loginov Jevgenij Garaničev

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA