Rok plný fantastických slovenských úspechov: Títo športovci nás potešili najviac

Títo športovci nás potešili v roku 2018 najviacTíto športovci nás potešili v roku 2018 najviac Zdroj: SITA, TASR, koláž športky.sk

BRATISLAVA - Uplynulých dvanásť mesiacov môžeme zo slovenského pohľadu opäť po športovej stránke hodnotiť ako mimoriadne úspešných. Reprezentanti našu krajinu v roku 2018 pravidelne zviditeľňovali pred celým svetom a právom sme na nich boli hrdí. Športky vám prinášajú prehľad tých najväčších úspechov našich športovcov v uplynulom roku.

Henrieta Farkašová

Naša najúspešnejšia paralympionička opäť potvrdila svoje postavenie a kvality na zimných paralympijských hrách 2018 v Pjongčangu, kde si zrakovo znevýhodnená zjazdárka spoločne s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovala štyri zlaté medaily. Postupne vyhrala v zjazde, super-G, superkombinácii aj v obrovskom slalome.

Henrieta Farkašová s navádzačkou Galéria fotiek (11) Zdroj: Facebook Slovenský paralympijský výbor

Matej Tóth

Veľký návrat do súťažného diania predviedol tento rok olympijský víťaz Matej Tóth. V marci triumfoval na Dudinskej päťdesiatke, vďaka čomu ho vyhlásili za najlepšieho chodca mesiaca a skvelú formu si preniesol aj na európsky šampionát do Berlína, kde skončil v chôdzi na 50 km druhý, čo definitívne znamenalo jeho mimoriadne úspešný návrat medzi chodeckú elitu.

Slovenský chodec Matej Tóth Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/DPA/Bernd Thissen

Petra Vlhová

Po odchode Veroniky Velez-Zuzulovej do športového dôchodku sa pozície slovenskej lyžiarskej jednotky na výbornú zhostila Petra Vlhová. Tá v seriáli Svetového pohára 2017/18 v celkovom poradí obsadila piate miesto a v konečnej klasifikácii slalomu skončila štvrtá. Na ZOH v Pjongčangu bolo jej najlepším výsledkom piate miesto v alpskej kombinácii. V novej sezóne 2018/19 bola druhá v slalomoch SP v Killingtone, v Levi, v paralelnom slalome v St. Moritzi a napokon aj v Courcheveli, keď pred seba pustila vo všetkých prípadoch len Mikaelu Shiffrinovú. Medzi svetovú špičku sa okrem toho pomaly dostáva už aj v obrovskom slalome.

Petra Vlhová sa teší Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP - Charles Krupa

Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga

Náš tímový mix v streleckom trape, čo je nová olympijská disciplína, získal zlato na svetovom šampionáte v Čchangwone a na na európskom šampionáte v Leobersdorfe pridal striebro. Rehák Štefečeková  navyše ako vôbec prvá slovenská športovkyňa získala v jednom roku dva tituly majsterky sveta v olympijskej disciplíne - vyhrala v individuálnom trape aj v tímovom mix trape. Varga sa na strelnicu vrátil po vážnom zranení, ktoré ho na celý predchádzajúci rok vyradilo zo súťaženia. Znovu sa mu pritom podarilo zaradiť sa medzi absolútnu svetovú špičku.

Slovenskí reprezentanti v športovej Galéria fotiek (11) Zdroj: olympic.sk

Anastasia Kuzminová

Ďalší fantasticky olympijský rok má za sebou naša medailová stálica. V Pjongčangu získala Kuzminová tri cenné úspechy - zlato v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km a strieborné kovy v stíhacích pretekoch na 10 km aj vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, navyše sa podieľala na 5. mieste štafety na 4x7,5 km. V celkovom poradí Svetového pohára 2017/2018 napokon skončila tesne druhá za Kaisou Mäkäräinenovou. Kuzminová však získala malé glóbusy za rýchlostné aj stíhacie preteky a podčiarkla tým najlepšiu sezónu kariéry.

Anastasia Kuzminová so zlatou Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA - Martin Medňanský

Peter Sagan

Štvrtý titul majstra sveta v rade síce tento rok Peter Sagan v náročnom kopcovitom teréne nezískal, opäť však potvrdil, že patrí k najlepším cyklistom všetkých čias. Po neskutočnom úniku vyhral najťažšiu monumentálnu klasiku Paríž - Roubaix, ovládol aj ďalšiu jarnú klasiku Gent - Wevelgem, na Amstel Gold Race bol štvrtý, na Miláno - San Remo aj na Okolo Flámska šiesty. Na najväčších a najslávnejších etapových pretekoch - Tour de France - vyhral tri etapy a už po šiesty raz získal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže. Okrem toho vyhral po jednej etape na Tour Down Under aj na Okolo Švajčiarska a bodovacie súťaže na oboch týchto "etapákoch". Na domácom šampionáte nedal nikomu šancu a budúcu sezónu tak odjazdí v drese majstra Slovenska.

Peter Sagan zvíťazil na Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Michel Spingler

Paulína Fialková

Okrem Kuzminovej bola na ZOH v Pjongčangu dvakrát blízko k zisku medaily aj Paulína Fialková. V pretekoch na 15 km skončila piata a podieľala sa aj na piatom mieste štafety na 4x 7,5 km Vo finále Svetového pohára 2017/2018 v ruskom Ťumeni sa premiérovo prebojovala na stupne víťaziek v pretekoch SP, keď na 12,5 km s hromadným štartom skončila druhá a v podobnom duchu vstúpila aj do novej sezóny 2018/2019. V slovinskej Pokljuke, rakúskom Hochfilzene a českom Novom Meste na Morave sa iba v jednom z ôsmich individuálnych štartov nedostala medzi najlepšiu sedmičku. Jej doterajšia bilancia je obdivuhodná. Dve druhé, dve tretie, jedno štvrté, jedno šieste a jedno siedme miesto. Darilo sa jej aj na MS v letnom biatlone v Novom Meste na Morave, kde vyhrala šprint na 7,5 km a bola druhá v stíhacích pretekoch na 10 km.

Slovenská  biatlonistka Paulína Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Marek Hamšík

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie prekonal v roku 2018 viacero historických rekordov. V talianskej lige dosiahol stredopoliar SSC Neapol hranicu 100 gólov a je už historický rekordér tohto klubu nielen medzi kanoniermi ale aj v počte odohraných súťažných zápasov v drese "Partenopei". V Lige majstrov sa piatym gólom v novembri vyrovnal historicky najlepšiemu slovenskému strelcovi v tejto súťaži Vladimírovi Labantovi a dosiahol aj rekord v počte štartov v reprezentácii SR, keď v októbri prekonal 107-zápasový zápis Miroslava Karhana.

Marek Hamšík a Lorenzo Galéria fotiek (11) Zdroj: Twitter - UEFA.com DE

Hliadka singlkanoistov na divokej vode

Na európskom šampionáte v Prahe-Troji si trio Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Marko Mirgorodský vybojovalo striebro. Na svetovom šampionáte v Riu de Janeiro mierne obmenené trio Martikán, Slafkovský a Matej Beňuš ako tradične - triumfovalo. Pre slovenskú hliadku 3x C1 to znamenalo rekordný deviaty titul majstrov sveta, pričom neuveriteľnú víťaznú sériu natiahla táto trojica už na osem triumfov za sebou!