Kuzminovej brat oznámil koniec: Trápilo ho zdravie, na jednu krivdu nikdy nezabudne!

Anton ŠipulinAnton Šipulin Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader

MOSKVA - Ruský biatlonista Anton Šipulin končí profesionálnu kariéru. Tridsaťjedenročný športovec, známy aj ako mladší brat trojnásobnej olympijskej šampiónky Anastasie Kuzminovej, sa ešte zúčastní na exhibičných pretekoch miešaných dvojíc 29. decembra v nemeckom Gelsenkirchene a potom definitívne zavesí flintu a bežky na klinec. Šipulin o tom informoval na tlačovej konferencii v Moskve. Správu priniesli viaceré ruské internetové zdroje.

Olympijský víťaz z pretekov štafiet zo ZOH 2014 patril niekoľko rokov do absolútnej svetovej špičky. V konečnom poradí Svetového pohára 2017/2018 mu patrilo tretie miesto a po piaty raz v neprerušenej sérii sa stal aj najlepším biatlonistom v Rusku.

Chýbal však na vrchole sezóny - ZOH v Pjongčangu, keďže predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) ho tam nepustili vzhľadom na neobjasnené dopingové pozadie účasti ruských športovcov na predchádzajúcich ZOH v Soči. Oficiálne nedokázal preukázať svoju bezúhonnosť, hoci mu osobná dopingová minulosť nebola zistená.

"Budem ešte súťažiť v Gelsenkirchene spoločne s Jekaterinou Jurlovovou a potom skončím. Tieto preteky budú posledné v mojej profikariére," cituje Antona Šipulina webová stránka agentúry TASS. Jeho rozhodnutie prišlo iba dva dni po víťazstve jeho staršej sestry v pretekoch s hromadným štartom na záver 3. kola SP 2018/2019 v českom Novom Meste na Morave.

Šipulin sa nezmestil do nominácie ruskej reprezentácie na úvodné tri kolá Svetového pohára 2018/2019 v Pokljuke, Hochfilzene a Novom Meste na Morave. Jeho pripravenosť podľa ruských zdrojov nebola na zodpovedajúcej úrovni. Očakávalo sa však, že do súťažného kolotoča naskočí v januári. To sa však už nestane. V uplynulej sezóne mal aj zdravotné problémy, viackrát prekonal mononukleózu a lekári mu odporučili prestávku od súťažného biatlonu.

Okrem zlatej medaily na ZOH 2014 Šipulin vybojoval aj štafetový bronz na ZOH 2010 vo Vancouveri. V jagavej zbierke má aj 7 medailí z majstrovstiev sveta (1-3-3), ale individuálne zlato mu chýba.

Z pohľadu individuálnych pretekov boli jeho vrcholom strieborné medaily z MS 2013 v Novom Meste na Morave v pretekoch na 15 km s hromadným štartom, resp. MS 2015 v Kontiolahti v stíhacích pretekoch na 12,5 km. Šipulin je aj štvornásobný juniorský majster sveta z rokov 2006 a 2008.

Viac o téme: Anton Šipulin
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Matthias Schrader
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články