VIDEO Rok 2018 priniesol záplavu historických momentov: Boli sme pri tom, vyhŕkli aj slzy!

Zdroj: Koláž Športky

BRATISLAVA – Svet športu prináša často sklamania, útrapy a slzy smútku, ale funguje aj na opačnú stranu. Milióny, možno až miliardy fanúšikov na celom svete úpenlivo pozorujú svojich miláčikov a favoritov v ťažkých bojoch. Každý rok, ba mesiac je bohatý na udalosti, ktoré stoja za zopakovanie a neustály návrat sa k nim.

Uplynulých 365 dní nijako nevybočilo zo stanoveného kurzu. Tešili sa nielen priaznivci u nás na Slovensku, ale aj v iných kútoch sveta. Boli sme svedkami neuveriteľných individuálnych, ale aj tímových výkonov, ktoré vošli do histórie. S bezpečím je teda možné napísať, že sme sa ocitli pri písaní dejín.

Geniálny slovenský textár a básnik Boris Filan raz vyjadril veľmi pôsobivú myšlienku: "V športe aj v politike fandím vždy tým, ktorí prehrávajú." Boli teda na programe dňa aj nečakané úspechy nie príliš favorizovaných aktérov?

Nesmrteľný kráľ ešte nesmrteľnejším

Januárovou klasikou je tradičný štart tenisovej sezóny, ktorá sa vždy koná u protinožcov. Vyvrcholením prvého mesiaca je Australian Open, prvý grandslamový turnaj roka. Tenisový svet bol namlsaný z predošlého ročníka, pretože v ňom sme akoby zažili éru spred 10 rokov. Všetky štyri turnaje veľkej štvorky ovládli známe esá – Roger Federer a Rafael Nadal, tí si ich rozdelili v pomere 50 na 50.

Na začiatku roka 2018 bola ikonická kamarátska dvojica považovaná za favoritov celého pavúka. Federer prešiel do finále bez straty jediného setu. Na ceste však nečelil výraznej prekážke a semifinálový súper Čung mu zápas vzdal pred koncom druhého setu. Na druhej strane, nijak to neznižuje jeho vlastné výkony, ktoré boli fantastické. Číra elegancia, staré známe džentlmenstvo a bavenie miliónov fanúšikov v aréne Roda Lavera či pri televíznych obrazovkách.

Roger Federer Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Finálová bitka s Marinom Čiličom splnila očakávania a 36-ročná legenda z Bazileja ukázala, že končiť s tenisom by bola chyba. Päťsetová bitka priviala na tváre Federeristov široké úsmevy a veru aj slzy dojatia. Roger triumfom získal grandslamový titul číslo 20, čím ešte hlbšie vyryl svoje meno do tenisových kníh. Už v nich beztak bolo veľmi priepastne oddelené od ostatných (s výnimkou Nadala), po Australian Open sa jama ešte zväčšila. Bravó, Roger!

Nasťa kričí raz, dva, tri, zlato mieri pod Tatry

Kým Federerova veľkosť siaha do každého kúta na planéte, meno Anastasia Kuzminová by pravdepodobne niekde v ďalekej Ázii či Afrike laici nezaregistrovali. Na Slovensku si ju ale vážime tak veľmi, ako sa len dá. Po olympiáde v Pjongčangu ešte väčšmi. Biatlonový zjav z ruského Ťumenu najskôr napriek veľkej únave vybojoval striebornú medailu v stíhacích pretekoch na 10 kilometrov. "Stále si myslím, že sa mi to sníva," povedala krátko po pretekoch. Lenže to nebolo všetko a Nasťa si pripravila ešte väčšiu bombu.

O tri dni neskôr skončila druhá aj vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, navyše sa k nej pridala aj Paulína Fialková, tá obsadila vynikajúce piate miesto (to bola predzvesť úžasnej jesene 2018 v jej podaní). "Veľmi sme sa pripravovali na olympiádu, preto toľko práce nemôže odísť len tak," okomentovala spokojná Nasťa.

Anastasia Kuzminová sa raduje Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Michal Svítok

Keďže sa asi všetko muselo skončiť rozprávkovým spôsobom, slovenská biatlonistka vygradovala celý príbeh zlatou medailou. Získala ju v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom, pričom v cieli mala takmer 20-sekundový náskok pred Bieloruskou Domračevovou. Slovenská vlajka tak viala hrdo, vysoko a slzy radosti boli absolútne namieste.

Olympijské šialenstvo vládlo na celom území Slovenska a najdokonalejšie ho vystihol samotný prezident Kiska: "Toto je Nastina olympiáda! Gratulujem k heroickému výkonu! Sme na teba hrdí, Nasťa!"

Ruský cár sa konečne dočkal

Do najslávnejšej hokejovej ligy vstúpil po výluke v sezóne 2005/06 a okamžite pobláznil celú Severnú Ameriku. Strieľal gól za gólom, svojou bombou z ľavého kruhu terorizoval každého jedného brankára, ktorý sa mu snažil skrížiť cestu. Zotrel ho ako tabuľu a nepoznal prekážky. Lenže napriek individuálnym úspechom sa mu vyhýbal ten cennejší a dôležitejší – Stanley Cup. Pokiaľ stále nemáte tušenie, o kom je reč, prezradíme vám to. Alexander Ovečkin.

Saša a celé zoskupenie Washington Capitals malo v hlavách hlavne jeden tím, a síce Pittsburgh Penguins. Vypadli s ním v rokoch 2009, 2016 a 2017. Zakaždým, keď prišlo k tomuto momentu, vyhral tím okolo Sidneyho Crosbyho prsteň šampióna. V poslednej sezóne sa Capitals a Penguins znovu postavili proti sebe a dlhoročné úsilie bolo konečne pretavené. Jevgenij Kuznecov poslal Capitals ďalej a cesta sa zastavila až ziskom pohára po triumfe 4:1 na zápasy proti objavu minulej sezóny Vegas Golden Knights.

Alexander Ovečkin sa stal Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/John Locher

"Je to absolútne bláznivé. Išli sme za svojím snom a dočkali sme sa. Je to neskutočné, čo práve prežívame. Nemôžeme sa už dočkať návratu do Washingtonu," povedal v opojení radosti a šťastia brankár Braden Holtby. Aký bol návrat do hlavného mesta? Všetci čakali davy, ale v uliciach sa objavilo 350-tisíc členov červenej armády, čo rozsekalo každého člena tímu. Ošiaľ bol skutočný a nefalšovaný.

Ovečkin pri oslavách absolútne na nič nehľadel a odviazal sa presne tak, ako sa patrí pri takýchto udalostiach. So slávnou trofejou zaspal pri lete domov, neskôr si s ňou aj zaplával vo fontáne. Odľahnúť muselo skutočne všetkým. Dlho sa totiž rozprávalo, že jadro Capitals na čele s Ovečkinom sa zaradí k najlepším tímom, ktoré nikdy nedokráčali až na vrchol.

Pragmatizmus na úkor pohľadného futbalu

Francúzsky národný futbalový tím má generáciu zásobenú neuveriteľným talentom. V bráne stálica Lloris, obrana zložená z osobností typu Varane či Umtiti, nehovoriac o skvele vyváženom strede poľa, kde nájdeme Kantého, Pogbu, Matuidiho či Tolissa. Útok s Griezmannom a hlavne supertalentovaným Kylianom Mbappém je samostatný hudobný album.

Pred MS 2018 v Rusku boli Francúzi považovaní za jedného z hlavných uchádzačov na titul. Základná skupina však nikoho nepresvedčila. Najskôr horko-ťažko vyhrali nad Austráliou 2:1, s Peru ich zachránil jediným gólom Mbappé a potom predviedli nie príliš pútavé divadlo proti Dánom. Tento zápas bol jednoznačne tým najnudnejším na celom turnaji.

Samuel Umtiti a jeho Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP - Thanassis Stavrakis

Náznak zábavných predstavení prišiel v osemfinále proti Argentíne pri prestrelke 4:3, ktorú okorenil parádnym zásahom Benjamin Pavard. Kým duel s Dánmi sa zaradil medzi najhoršie, európsko-latinsko-americká konfrontácia bola presným opakom. V ďalších dvoch zápasoch už umne a takticky hrajúci Francúzi neinkasovali. Najskôr poslali domov Uruguaj (2:0) aj vďaka hrúbke brankára Fernanda Musleru, v menej záživnom semifinále proti Belgicku rozhodla hlavička Umtitiho v druhom polčase.

Finále proti unavenému Chorvátsku sa zmenilo na jednostrannú záležitosť, a to najmä po zmene strán. Vyčerpaní Vatreni nedokázali konkurovať odpočinutejšiemu a sviežejšiemu súperovi, ktorý ich napokon zdolal 4:2. Hlavným príbehom MS však nebolo zlato Francúzov, ale dojímavá jazda Chorvátska na čele s famóznym lídrom Lukom Modričom, počas ktorej im prial hádam každý fanúšik futbalu.

Francúzsky kouč Didier Deschamps nezvolil stratégiu najzábavnejšieho futbalu, lenže o to viac bola účinnejšia a priniesla požadované výsledky. Čo sa samotného šampionátu týka, Rusi prekonali očakávania. Prichystali parádny mesiac špičkového futbalu, organizácie a fanúšikovia sa museli v krajine cítiť naozaj perfektne. Situáciu podcenili jedine moskovské pohostinstvá, ktoré nemali v zásobe dostatok piva...Možno čakali, že všetci budú túžiť po tom, aby si dali na jazyk kvapku kvalitnej vodky a na zlatý mok celkom zabudli.

Znamenitý vianočný darček deň pred 24. decembrom

Nové Mesto na Morave bolo dejiskom posledných biatlonových pretekov v roku 2018. Nechýbala na nich ani slovenská dvojica Paulína Fialková a Anastasia Kuzminová. A veruže nebola iba do počtu! Úžasné slovenské reprezentantky vyškolili zvyšok poľa a ovládli celý pelotón.

Famózne predstavenie olympijskej medailistky Kuzminovej znamenalo prvé miesto, na druhom mieste došla do cieľa vyčerpaná Fialková. Tá v záverečnom kilometri neuveriteľným spôsobom šliapla na plyn, vypotila zo seba posledné zvyšky síl a predstihla unavenú taliansku krásku Dorothu Wiererovú. V cieli sa tak slovenským fanúšikom naskytol priam bájny pohľad – prvé dve pretekárky boli práve z krajiny pod Tatrami.

Na snímke slovenská Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Veríme, že nasledujúci rok nebude o nič chudobnejší na dojímavé a radostné momenty. A pravdaže hádam neobíde ani Slovensko! Či už to bude Fialková, Hamšík, Kuzminová, Sagan alebo ktokoľvek iný, na tom vôbec nezáleží.

Viac o téme: Roger Federer Anastasia Kuzminová Alexander Ovečkin Paulína Fialková
  • Autor: © Zoznam/oh
  • FOTO: Koláž Športky; VIDEO: YouTube/NHL, FIFA
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy