Do Premier League má nakročené rival Manchesteru United či Chelsea: Vypláca sa najmä zmena vlastníka

Domovský stánok Leedsu UnitedDomovský stánok Leedsu United Zdroj: internet

LEEDS - Futbalisti druholigového anglického klubu Leeds United sú po polovici súťažného ročníka The Championship 2018/2019 na prvom mieste so ziskom 51 bodov. Po 24 odohraných zápasoch tak majú úspešne nakročené k návratu do Premier League, z ktorej sa porúčali do nižších súťaží v roku 2004. Vtedy precenil finalista Európskeho pohára majstrov (predchodca dnešnej Ligy majstrov, pozn.) zo sezóny 1974/1975 svoje vlastné finančné možnosti a skrachoval. Odvtedy sa tradičný tím striedavo objavoval v druhej a tretej najvyššej klubovej súťaži na britských ostrovoch.

Situácia sa zmenila k lepšiemu v januári roku 2017, kedy klub kompletne odkúpil taliansky mediálny magnát Andrea Radrizzani. Pod jeho vedením získal Leeds stabilitu a angažoval skúseného kouča Marcela Bielsu. Šesťdesiattriročný Argentínčan v minulosti z pozície kormidelníka doviedol svoju rodnú krajinu k olympijskému zlatu v roku 2004 a v sezóne 2011/2012 sa s Athleticom Bilbao dostal až do finále Európskej ligy, kde tím z Baskicka podľahol Atléticu Madrid 0:3.

"Ja neviem vyhrávať tituly, čoskoro to asi zistíte. Ale možno sa mi to v Anglicku podarí zmeniť," povedal žartovne o svojom angažmáne Bielsa, ktorého citoval portál idnes.cz. Leeds momentálne ťahá sériu siedmich víťazstiev za sebou, pričom v 23. kole otočili jeho hráči nepriaznivý stav v zápase s Aston Villou z 0:2 na 3:2 a v stredu sa im podaril podobný kúsok proti Blackburnu. Doma prehrávali 1:2 ešte v 90. minúte, v zápase napokon zvíťazili 3:2.

Sezóna bude pre Leeds ešte dlhá. Tím zo štadióna Elland Road čaká 24 zápasov a musí sa umiestniť na prvej alebo druhej pozícii, aby si po pätnástich rokoch zaistil návrat do Premier League. Leeds sa stal celkovým víťazom najvyššej anglickej súťaže tri razy v histórii. V klubovej vitríne má aj jeden FA Cup. Ešte počas sezóny 2000/2001 sa dostal tím z Anglicka do semifinále Ligy majstrov, kde stroskotal na Valencii.

Viac o téme: Marcelo Bielsa Leeds United
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: internet
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články