Australian Open s rozumnou novinkou: Konečne, veď hráčom išlo o vlastné zdravie!

Stan Wawrinka
Stan Wawrinka

MELBOURNE – Organizátori januárového tenisového grandslamového turnaja Australian Open zaviedli desaťminútové prestávky aj v zápasoch dvojhry mužov. Toto rozhodnutie je reakciou na sťažnosti hráčov, ktorí kritizovali rozhodnutie organizátorov pokračovať v zápase aj napriek teplotám dosahujúcim až 40°C v tieni.

Podľa riaditeľa turnaja Craiga Tileyho je zdravie účastníkov prioritou. Aj z toho dôvodu organizátori prepracovali teplotné predpisy turnaja, ktoré po novom obsahujú tzv. “Heat Stress Scale“, stupnicu s hodnotami 1-5, ktoré určujú, či sú teplotné podmienky vhodné na hru. Prestávka je povolená, ak teploty vystúpia na 4. stupeň. V prípade teplôt 5. stupňa musia rozhodcovia zápas prerušiť.

“Stupnica prihliada na fyziologické rozdiely medzi dospelými, vozíčkármi a juniormi. Pri klasifikovaní jednotlivých stupňov sme brali do úvahy štyri klimatické faktory: teplotu vzduchu, intenzitu slnečného žiarenia, vlhkosť vzduchu a rýchlosť vetra, ktoré majú vplyv na biologickú schopnosť ľudského tela odvádzať teplo a ochladzovať organizmus,“ povedal Tiley pre portál bbc.com..

Organizátori už skôr avizovali zavedenie 10-minútových prestávok pre dvojhru žien a juniorov, a 15-minútových prestávok pre dvojhru na invalidnom vozíku. Úvodné zápasy prvého grandslamu SEZÓNY sú na programe 14. januára.


Tagy: Australian Open

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA