Predstavitelia WADA odišli z Moskvy s prázdnymi rukami: Je načase, aby Rusom zastavili činnosť!

Ruská antidopingová agentúra RUSADA
Ruská antidopingová agentúra RUSADA

MOSKVA - Svetová antidopingová agentúra (WADA) na zasadnutí 14. a 15. januára pravdepodobne prehodnotí opätovné zavedenie zákazu činnosti Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA). Ako je známe, WADA v septembri obnovila činnosť laboratória v ruskej metropole, ale s podmienkou, že ruské úrady odovzdajú kompletné údaje, ktoré by pomohli k potvrdeniu pochybení z minulosti pri štátom krytom dopingovom programe. Hraničný termín na odovzdanie potrebných dát bol 31. december 2018.

Odovzdanie dokumentov však patrilo k podmienkam a pre nedodržanie termínu 31. decembra môže prísť k ďalšiemu prehodnoteniu pozície Ruska. Rozhodnutie o nasledujúcom postupe vrátane prípadného zavedenia sankcií padne na stretnutí nezávislej revíznej komisie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) na zasadnutí 14. a 15. januára. "Som sklamaný, že sa nám nepodarilo získať, čo sme chceli. WADA usilovne pracovala s ruskou stranou, aby sa stihol stanovený dátum, čo bolo jednoznačne v najlepšom záujme čistého športu. Teraz sa začne proces, ktorý odsúhlasila exekutíva WADA v septembri," povedal riaditeľ WADA Craig Reedie pre agentúru AFP.


Členovia revíznej komisie navštívili laboratórium v Moskve koncom minulého roka. "Nepochodili sme pre rôzne opatrenia miestnej vlády. Tá chcela, aby mali naše zariadenia platné ruské certifikácie," uviedla WADA.

Prezident MOV Thomas Bach si nemyslí, že je potrebné ďalšie trestanie ruských športovcov: "Suspendácia Ruského olympijského výboru na OH v Riu de Janeiro a ZOH v Pjongčangu bol dostatočný trest a odpykali si ho." So zrušením sankcií však naďalej nesúhlasí Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF), ktorá odmietla začleniť ruských reprezentantov. Niektorým po splnení podmienok umožňuje štartovať na podujatiach pod neutrálnou vlajkou.

"Nikoho neprekvapuje, že Rusi nedodali dokumenty. Je na WADA, aby prestala hrať ruskú hru a vylúčila ich zo svojich štruktúr za nedodržanie termínu. Návrat Ruska do svetového športu je žart a hanba. WADA v septembri potajomky zmenila pravidlá hry a prijala Rusko napriek názorom športovcov či verejnosti. Nastal čas, aby opäť označila Rusov za nespôsobilých súťažiť," povedal šéf Antidopingovej agentúry USA (USADA) Travis Tygart. Za nové opatrenia sa vyslovila aj komisia športovcov Britskej antidopingovej agentúry (UKAD). "Rusko musí nespochybniteľne dokázať, že sa poučilo z najväčšej dopingovej aféry a že je zaviazané k čistému a transparentnému fungovaniu v medzinárodnom športe. V opačnom príde musí WADA teraz zakročiť."

Rázny postoj žiada tiež Asociácia národných antidopingových organizácií (NADO). Tá združuje šestnásť štátov vrátane Francúzska, USA či Austrálie. "Po troch rokoch nerozhodnosti, revízií a kompromisov prišiel čas na jasné stanovisko k najhoršiemu dopingovému škandálu v histórii športu. Je treba ukázať, že jednotlivci aj krajiny musia dodržiavať kódex WADA. Lídri NADO vyzývajú WADA, aby si uvedomila vážnosť nedodržania termínu a neodkladne zvážila pôvodné odporúčanie nezávislej komisie. Návrat Ruska do medzinárodného športového diania je možný iba v prípade plnej dôveryhodnosti a obnovenia kultúry čistého súťaženia," znelo komuniké NADO.


Tagy: Rusko WADA

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA